BRUSLODROM LADRONKA? PIKNIK, KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA A BESEDA O BUDOUCNOSTI BŘEVNOVSKÉ PLÁNĚ.

V PONDĚLÍ 1. KVĚTNA OD 14 HODIN

Na tradiční prvomájový piknik zveme tentokrát i všechny ty, které zajímá budoucí osud legendární břevnovské pláně (Areálu volného času Ladronka).

Městská část Praha 6 opakovaně překrucuje výsledky ankety, ve které se místní lidé jasně vyjádřili proti rozšiřování bruslařských drah podél Tomanovy ulice. Místo uspořádání dlouho slibované, ale neustále odkládané veřejné debaty zadalo vedení radnice víceméně v tichosti vytvoření studie, která tento nešťastný nápad rozpracovává. Domníváme se, že in-line dráha nepatří do této části parku, kterou hojně využívají – právě i jako azyl před bruslaři – rodiče s dětmi (je tu umístěno dětské hřiště), senioři, pejskaři...

Přijďte si proto v pondělí 1. května od 14 hodin poslechnout, co si o vzniklé situaci myslí břevnovské spolky. A využijte příležitost ke krátké komentované procházce a besedě. Sejdeme se vedle dětského hřiště u Tomanovy ulice (mapka).

Těšíme se na vás,

Michal Volf, Marek Šálek a Michal Chylík
za spolky Pro Břevnov, Sdružení Tejnka a Zelený Břevnov

Více o kauze Ladronka najdete zde.

Indická restaurace SAI v Liborově ulici má otevřeno. Systém "all you can eat" nabízí polévku, dvě hlavní jídla - masové i vegetariánské, teplou zeleninu v omáčce, zeleninový salát, rýži a indický chléb. To vše za příjemných 135 korun. Otvírací doba je od 11 do 22 hodin. Stojí za vyzkoušení!

indicke bistro

V sobotu 8. dubna se konal druhý, tedy již tradiční, otevírací jarní brunch na Plivátku. Účast byla hojná, jídla dostatek, a počasí nám přálo. Den předem sousedé park svépomocí uklidili. Místo je jako stvořené pro setkávání, proto držíme palce týmu pro obnovu Plivátka. Více o projektu zde: www.plivatko.com.

Akci pořádal realizační tým pro obnovu Plivátka, břevnovské spolky Zelený Břevnov, Nesedím, sousedím, Pro Břevnov a Tejnka.

plivatko brunch

Na konci února 2017 byla srovnána se zemí budova oblíbené hospody na hřišti. Je to další rána tomuto místu, kde se několik generací hrál soutěžní fotbal a kariéru zde začínali slavní reprezentanti a sparťané Pavel Horváth či Jan Berger. Navíc v Praze těžko najdete hřiště, z něhož je nádhernější výhled: na obzoru se rozkládá panorama Řípu, Milešovky, Bezdězu… I poté, co se zde přestal hrát fotbal, bylo místo vyhledáváno břevnováky díky hospodě s domácí kuchyní, ve které si mohl kdokoli uspořádat koncert, večírek, tancovačku... Hojně jsme toho využívali. Hospoda skončila na podzim a nyní vzala zasvé i budova. Jaký bude další osud pozemků v lukrativní lokalitě? 

Více o hřišti najdete zde.

hospoda na hristi 2017

 

BĚŽET S MATERIÁLY se jmenuje nejnovější výstava Davida Vávry v břevnovské galerii Kuzebauch. Vernisáž se koná 7. 3. od 18 hodin, výstava potrvá do 12. května 2017.

Galerie sídlí v Říčanově ulici 19, otevřeno je po - pá 10 – 17 h (po zazvonění na zvonek Happy Materials, nebo Knihovna materiálů). Vstup do galerie je volný.

vavra vystava

vavra kuzebauch

Po tři čtvrtě roce a opakovaných urgencích byla konečně vyhodnocena anketa o budoucí podobě Ladronky a výsledky jsou na webu Prahy 6. Ankety se zúčastnilo 268 lidí. Jaké je přání místních? Nerozšiřovat bruslařské trasy, rozhodně ne severní trasou podél Tomanovy, jediná výjimka je oddělení dětského výukového plácku. Městská vyhlídka, stromová stezka, poutače Ladronka, elektronické měřáky a dobíječky naprosto propadly. Naopak projekty balancující využití Ladronky i pro nebruslaře zaznamenaly úspěch cvičební prvky pro seniory, streetworkout, plocha pro odpočinkové hry či rozšíření zázemí pro návštěvníky. Zarážející je pak slovní interpretace radnice - hlavní východiska zjednosměrnit část I. etapy a dále pak: Jako nejvhodnější trasa pro doplnění tras byla občany navržena „SEVERNÍ DLOUHÁ TRASA“ podél Tomanovy ulice. Přitom 173 respondentů (63%) požaduje pouze zrekonstruovanou pěší cestu. Vyhodnocení v tomto bodě se jeví značně tendenční. Zdá se, že radnice chce prosazovat rozšíření bruslařských drah bez ohledu na výsledky ankety. Pozitivní, je že záměr Prahy 6, k jehož formulaci na základě ankety právě dochází, by měl být dále diskutován s občany. Doufáme, že výsledek tak bude rozumným kompromisem (převzato z Facebookové stránky Spolku Pro Břevnov).

K plánovaným úpravám se naše sdružení vyjadřovalo již v dubnu 2016. Na připomínky se podívejte zde.

Navzdory výsledkům ankety již radnice  zadala rozpracování varianty zjednosměrnění bruslařského okruhu, čili vybudování nové in-line dráhy podél Tomanovy ulice. Podrobnosti zjišťujeme. Už teď je ale jisté, že tím Městská část Prahy 6 ignoruje výsledky loňské ankety, v níž se většina hlasujících vyslovila proti dalšímu rozšiřování bruslařských drah.

Spolu s ostatními břevnovským spolky jsme v dubnu 2017 zaslali starostovi MČ Prahy 6 a radním naše stanovisko k tomuto postoji. Přečtěte si je zde: Participace bez participace.

Radnice MČ Praha 6 na začátku roku 2017 představila projekty, které by mohly nahradit dům v Radimově ulici, tzv. "Břevnovský mrakodrap", který čeká demolice.Nejvíce emocí vzbudil projekt sedmnáctipodlažní věže, ke kterému se přikláněli někteří členové komise územního rozvoje. Zaslali jsme na radnici stanovisko břevnovských spolků k chystané výstavbě, ve kterém vyzýváme zastupitele a zejména vedení radnice k přehodnocení dosavadního postupu a zvolení celkově šetrnějšího přístupu k tomuto území a k uspořádání veřejné debaty, kde bude další postup při plánovaní zástavby tohoto území diskutován s místními občany a spolky. Na základě tohoto dopisu se v únoru 2017 konala schůzka břevnovských spolků s radní Evou Smutnou.

Výsledek? Kajetánská kaple nebude schovaná pod 17 podlažní věží. Projekt by narazil u místních i u památkářů a pro investora jde o nejkomplikovanější cestu, o kterou nemá zájem. V současnosti lze označit tuto variantu za mrtvou. Na stole jsou nyní dvě řešení - méně pravděpodobná je přístavba domů kolem stávajícího břevnovského mrakodrapu. Aktuálně projednávaná je rozpracovaná varianta vítězného návrhu, který počítá s demolicí stávajícího břevnovského mrakodrapu a blokovou výstavbou ve tvaru L s průhledem na kapli z Patočkovy ulice.

Číst dál: Budoucnost Břevnovského mrakodrapu v Radimově ulici

Ve čtvrtek 19. ledna 2017 proběhl další taneční večer v režii Břevnováků. V hospodě na hřišti si už bohužel nezatančíme, proto jsme tančírnu uspořádali na druhém břehu Vltavy, v kavárně Jam café, která sídlí v prvním patře paláce Metro na Národní třídě 25. Zahrál nám Dobré ráno blues band a zbytek večera jsme protančili při hudbě DJ Tolara. Účast byla hojná a většina Břevnováků odjížděla poslední noční tramvají 22. Tento večírek rádi zopakujeme.

tancirna Metrotancirna

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@