S dobrou kávou se v Břevnově blýská na časy. Na adrese Bělohorská 7, tedy na zastávce tramvaje Malovanka vedle vchodu do tělcvičny TJ Slavoj Břevnov, vznikla další příjemná kavárna a na první pohled je znát, že majitelem je umělec. Milan Šuba z uměleckého sdružení Ozdobená příroda je nejen autorem designu interiéru, ale spolu s dalšími jihlavskými rodáky zde vystavuje svá díla.

Kavárna a galerie v prostoru bývalého štukatérství nabízí kromě kávy Doubleshot a domácích moučníků také místo pro společné setkávání. Zhruba jednou týdně jsou na programu vědomostní kvízy, deskové hry, autorská čtení nebo akce pro děti s rodiči. Nejbližší možností je tvorba koláží pro rodiče s dětmi v sobotu 23. října od 14 hodin. Aktuální program najdete na Facebooku, nápojový lístek zde. Otevřeno je ve všední dny od 9 do 20 hodin, o víkendech pouze při mimořádných akcích. Obsluha je zatím v záběhu, pomalejší tempo a zapomínání objednávek je ale kompenzováno ochotou a milým vystupováním. Rozhodně se ještě vrátíme, abychom vyzkoušeli zmrzlinu nebo třebíčskou limonádu ZON.

popocafepetl

Náborové akce malých fotbalistů a fotbalistek do nového klubu SK Union Břevnov, které proběhly v září, byly velmi úspěšné. První odpoledne nazvané Pískej začátek ozdobil svým výkonem na hřišti i bezprostředním vystupováním v průběhu celé akce rodilý Břevnovák, někdejší hráč TJ Břevnova a dnes trenér Pavel Horváth, druhého kola se zúčastnila další hvězda břevnovského fotbalu Jan Berger.

Malých fotbalistů je víc než dost, nyní SK Union Břevnov hledá dobrovolníky a především trenéry mládeže, ale pro úspěšný rozjezd potřebuje rovněž finanční pomoc. Spustili proto veřejnou sbírku, která by měla posloužit k vylepšení zázemí, údržbě trávníku či dokoupení základního vybavení. Přispěvatelům nabízí odměny jako je půllitr, placka či triko se znakem Unionu Břevnov, k mání je i limitovaná série dresů či celoživotní permanentka nebo také možnost stát se sponzorem lajnovačky či sekacího traktůrku. Tváří kampaně je Pavel Horvát.

                Horvi malý

V sobotu 18. září se můžete těšit na již devátý ročník břevnovské sousedské slavnosti s názvem Zažít Břevnov jinak. Letošní akci s podtitulem Cesty ke stadionu zahájí průvod k Velkému strahovskému stadionu, v jeho okolí pak bude probíhat bohatý program. Zažít budete moci například jazzový koncert, architektonickou procházku nebo večerní letní kino, vše doplněné o bohatou nabídku občerstvení. 

ZBJ 2021 letak

Nový fotbalový klub na mapě Prahy 6 SK Union Břevnov zahájil nábory chlapců a dívek ve věku 6-12 let bez rozdílu v dovednostech. Akce nazvaná Pískej začátek! se uskutečnila v neděli 12. září na hřišti pod strahovskou Televizní věží, vchod ze Skokanské ulice. Kdo nestihnul hlavní nedělní akci, má šanci ve druhém kole, které proběhne na stejném místě ve čtvrtek 16. září (16-19 hodin).

Nedělní odpoledne ozdobil svým výkonem na hřišti i bezprostředním vystupováním v průběhu celé akce rodilý Břevnovák, někdejší hráč TJ Břevnova a dnes trenér Pavel Horváth. Konaly se soutěže s odměnami, dražba klubových suvenýrů, exhibiční zápas starých gard, a nechybělo občerstvení včetně výborného piva z Břevnovského klášterního pivovaru
 
 

Pískej začátek JPGHorvi malýkluk malý

Chcete zažít atmosféru tradičních poutí? Spolek Poutní cesta Hájek, který usiluje o záchranu a propagaci barokní poutní cesty z Břevnova do Hájku u Červeného Újezda, vás srdečně zve na tradiční mariánskou pouť. Pěší pouť začíná v sobotu 4. září v 5.30 u první kaple na Dlabačově (zastávka Malovanka). Připojit k poutníkům se můžete kdekoliv na trase. V řepském klášteře vás čeká občerstvení, od Litovické tvrze pokračuje průvod s hudbou. Pouť vrcholí slavnostní mší v Hájku. 

Spolku Poutní cesta Hájek se podařilo zachránit a zrestaurovat řadu zničených kaplí. Nyní začala přestavba kaple č. XII., té před Hostivicí. Postupně je rozebíraná, kameny se odvážejí do ateliéru k restauraci. Již jsou vykopány základy pro stavbu kaple u cyklostezky za Peterkovým mlýnem, kam bude kaple přesunuta. Základy uvidíte během poutě, cyklistům doporučujeme sednout na kolo a cyklostezku do Hostivice si pojet. Od kláštera v Řepích vede zcela mimo silnice.

poutní cesta

Vážení a milí, máme velkou radost, že se zase potkáme na uliční slavnosti Montmartre v Tejnce. Pro akce tohoto typu stále platí některá pravidla, která je nutné dodržet. Vezměte proto prosím na vědomí, že návštěvníci, kterým je víc než 6 let, musí splnit jednu z následujících podmínek:

- musí mít doklad, že je nejméně 21 dní po první dávce očkování nebo

- mít doklad, že je maximálně 180 dní od prodělání nemoci COVID-19 nebo

- mít negativní antigenní test ne starší 72 hodin nebo

- mít negativní PCR test ne starší 7 dní nebo

- mít čestné prohlášení zaměstnavatele nebo školy o provedení negativního testu

Další informace a pokyny:

- snažte se udržet rozestupy 2 metry

- používejte dezinfekci na ruce, která bude k dispozici na několika místech

- pozorujete-li na sobě příznaky nemoci, na slavnost prosím nechoďte!

- pokud jste byli v kontaktu s osobou, které byla diagnostikována nemoc covid-19, zůstaňte doma.

Tyto informace budou vyvěšeny také na nástěnce v místě konání slavnosti.

Jaký bude osud bývalého fotbalového hřiště, které se ocitlo v obklopení sídliště La Crone? (Pozor, nezaměňovat s hřištěm přes ulici, kde začíná působit nový klub Union Břevnov.) Majitel pozemku předložil plán, který počítá se čtyřmi objekty o výšce dvou, tří a čtyř pater. Dokumentace obsahuje i zákresy, které srovnávají výškovou hladinu chystaných domů s okolní zástavbou (La Crone). A světe div se, střechy stávajících i uvažovaných budov zařezávají jak podle pravítka. To je dílo hodné kouzelníka, neboť hřiště TJ Břevnov (respektive FC Dragoun), kde mají nové domy vzniknout, převyšuje o čtyři až šest metrů okolní terén. Klamavý dojem umožňují pohledy z míst, umístěných pod strahovským kopcem – s troškou přehánění lze říct, že odtud není vidět ani Televizní věž. Stačí se však na stejnou situaci podívat odjinud (ze střešovického hřebenu, Petřínské rozhledny, břevnovské pláně či Strahovského stadionu) a je zřejmé, že Park Ladronka, jak developer svůj projekt nazval, vytváří na horizontu novou dominantu. Budeme proto držet palce našim sousedům z La Crone, kteří na tuto nesrovnalost upozornili, a nyní usilují o dosažení nápravy.

O zániku legendárního fotbalového hřiště Dragoun Břevnov si přečtěte zde.

dragounpanorama

Vyvěšením vlajky občanstvu se oznamuje…

Asi jen málokterý Břevnovák si ještě nevšiml, že v naší čtvrti vznikla nová tradice. Na balkonu nárožního domu č. 25 v Bělohorské ulici každou chvíli zavlaje nová vlajka. Žádná nevisí víc než několik hodin, o to větší rozruch pokaždé způsobí. První březnovou neděli zde zažila světovou premiéru vlajka fotbalového klubu SK Union Břevnov. Jaký příběh za vlajkoslávou na Marjánce stojí? A kdo je muž, který na sociálních sítích vystupuje jako Šeldn Kúpr Břevnovský?

Číst dál: Kdo je Šeldn Kúpr Břevnovský a proč se na jeho balkoně objevila vlajka Unionu

Pozorní návštěvníci Areálu volného času Ladronka asi dobře znají neutěšené prostranství mezi tenisovými kurty TJ Břevnov a Televizní věží: rozpraskané asfaltové hřiště, torza zděných prolézaček, zbytky oplocení… Nyní se rýsuje možnost tento stav změnit, neboť radnice ukončila nájemní smlouvu se soukromníkem, který zde měl svoje plány. Břevnovské spolky hodlají předložit radnici návrh koncepce, jak této ploše vrátit její sportovní účel.

Za ostudu Ladronky lze označit chátrající území v bezprostředním sousedství tenisových kurtů, jehož podstatnou část tvoří téměř nevyužívané asfaltové hřiště.

Číst dál: Ladronka: co vznikne vedle tenisových kurtů?

Epidemie koronaviru nám znemožnila spoustu běžných aktivit, mezi které patří i potkávání se sousedy. Komunitní život se přesunul na sociální sítě do lokálních facebookových skupin, které nám umožňují sdílet spoustu užitečných informací a pomáhají nám chovat se ekonomicky i ekologicky. Potřebujete tip na řemeslníka nebo odborného lékaře? Zaběhla se vám kočka? Chcete se zbavit starého nábytku nebo se pochlubit fotkami starého Břevnova? Hledáte parťáka na procházku? S tím vším vám pomůžou lokální břevnovské facebookové skupiny. Seznamte se s některými z nich:

Číst dál: BŘEVNOV V SÍTI

Chcete si osladit život? Pak vás bude zajímat, že nejlepší dortíky a dezerty se pečou v ulici Za Strahovem. Vývěsní štít cukrárny ale nehledejte,  paní Elinka z e-Pralinkarny vám přiveze dorty až domů. Až ochutnáte, nebude minimální odběr 380 Kč problém! Naším favoritem je pistáciová pěna v kouli z tenounké čokolády, větrník se slaným karamelem nebo kaštanový Mont Blanc. Rozváží se zhruba jednou na čtrnáct dní a aktuální nabídku najdete na facebooku.

pralinky

Břevnovská pláň, oficiálně „Areál volného času Ladronka“, se během epidemie těší ještě větší oblibě než obvykle. Proto bychom rádi připomněli aktuální stav takzvaného Plánu pro Ladronku – koncepčního dokumentu, který vznikl před dvěma lety i s pomocí břevnovských spolků.

10 PF

 

 

 

 

 

Číst dál: JAK SE MĚNÍ LADRONKA

Ve svažujícící se části ulice Za Strahovem roste tranzitní doprava. Jednání se zástupci radnice, která v této věci proběhla, vyústila ve vznik tří možných řešení. Hlasovat o nich bylo možné do 6. listopadu s tím, že vítězná varianta bude spuštěna na zkušební období šesti měsíců. Z oslovených 800 obyvatel z oblasti Tejnky hlasovalo 240, přičemž nejvíce hlasů (88) získalo zachování současného stavu. Poněkud překvapivý výsledek bude respektován.

Číst dál: DOPRAVNÍ REŽIM V ULICI ZA STRAHOVEM SE NEMĚNÍ

V Aleji Českých exulantů byl 8. listopadu odhalen kříž smíření. Tvoří jej dva ocelové a jeden titanový kříž. Dva zrezivělé symbolizují znesvářené strany, minulost a bolest. Třetí rameno je čisté, modré a odkazuje na smíření.

Číst dál: NOVÝ KŘÍŽ NA BÍLÉ HOŘE

Ve středu 16. září proběhlo veřejné představení záměru na rekonstrukci a přístavbu břevnovské polikliniky. Současný plán počítá v první fázi s náhradou stávající nízké části novou budovou, následovat by mělo přestěhování stávajících lékařů, a nakonec by mělo dojít k rekonstrukci výškové budovy. O její budoucí náplni zatím není jasno. Na veřejné představení záměrů přišla řada Břevnovanů. Přečtěte si interpelaci Anny Hradilkové, která bydlí v sousedství polikliniky.

Dostavba břevnovské polikliniky hýbe veřejným míněním už od roku 2016. Přečtěte si, jak to celé bylo.

poliklinika

Smutný příběh developera, který se během výstavby sídliště La Crone tak zamiloval do naší čtvrti, že se rozhodl vybudovat tady rodinné hnízdo. Vybral si k tomu parcelu, která leží těsně za hranicí památkové zóny Tejnka, výsledek můžeme vidět každý den a mnozí z nás raději uhýbají očima. Teď je stavba na prodej, neboť podnikání dotyčného pána míří ke dnu. Kdyby se našel někdo, kdo by dům koupil, zboural a místo něj postavil něco méně bezohledného k okolí, byla by to zpráva roku. Momentálně ale leží na stavebním úřadu žádost o legalizaci navýšení stavby o vícenež metr oproti stavebnímu povolení.

O našem marném boji o zachování původní stavby nebo alespoň přiměřené výstavbě na tomto místě si přečtěte zde.

brucek

Majitel někdejšího fotbalového hřiště FC Dragoun Břevnov dlouhodobě prosazuje záměr vybudovat zde čtyřpodlažní komplex pěti budov s miniaturním hřišťem, který by zabíralo necelou sedminu současné sportovní plochy. V roce 2018 tento záměr získal souhlas Komise územního rozvoje Městské části Prahy 6, o pár měsíců později vydal souhlasné stanovisko s umístěním tohoto areálu Odbor výstavby MČ P6, a to přestože Rada Městské části s tímto postupem nesouhlasila. Sdružení Tejnka i Rada MČ P6 se proti rozhodnutí  Odboru výstavby odvolaly.

Na podzim roku 2019 změnil investor, který má blízkou vazbu na firmu Omnipol, dosavadní strategii: začal usilovat o změnu územního plánu, která by development na místě bývalého fotbalového hřiště zlegalizovala. Na radnici Prahy 6 získal pro tento postup opět zelenou od Komise územního rozvoje, v únoru 2020 pak odsouhlasila zánik tradiční sportovní plochy ve prospěch bytové výstavby rovněž Rada MČ P6. Změny územního plánu na území hl. m. Prahy však procházejí schvalovací procedurou i na „velké radnici“, proto letos v květnu o stejné věci jednal magistrátní Výbor územního rozvoje. A ten žádost o změnu územního plánu poněkud překvapivě zamítl.

Jaký bude mít tento vývoj vliv na budoucí podobu bývalého hřiště FC Dragoun Břevnov, je momentálně těžké odhadnout. Investor se může vrátit k původnímu plánu protlačit v rozporu s územním plánem výstavbu areálu kombinujícího proklamované wellness služby, nebo dál lobbovat za změnu územního plánu. Břevnovské spolky nyní jednají s vedením radnice Prahy 6 o možnosti, aby pro sport zůstaly zachovány plochy mezi Televizní věží a Stadionem Přátelství (ragby, lukostřelba), přičemž kopaná by mohla hrát na hřišti někdejšího klubu TJ Slavoj Břevnov.

Další informace o pohnuté historii bývalého fotbalového hřiště Dragoun Břevnov si přečtěte zde.

hriste z veze

 

Na radnici Prahy 6 došlo k zatlučení předposledního hřebíku do rakve tradičního břevnovského hřiště. Sportovní plocha, kde se hrál fotbal do roku 2015, a která byla skoupena developerem s velmi blízkou vazbou na firmu Omnipol, se má teď na jeho přání proměnit na stavební parcely pro bytové domy. Nejdříve se změnou územního plánu souhlasila Komise územního rozvoje, 18. února posvětila prolomení územního plánu Rada městské části. 

hrste 3hriste 1hriste 2

Součástí usnesení je příslib, že se bude Praha 6 snažit o zachování sportovních ploch směrem na východ (Slavoj, lukostřelba, ragby), avšak v této věci rozhoduje magistrát a jisté zatím nic není. Nerozumíme tomu, proč radní Prahy 6 museli odsouhlasit zánik fotbalového hřiště takto narychlo a neodložili rozhodnutí do doby, než bude budoucí využití okolních sportovišť závazně a smluvně zakotveno. Stejně tak není jasné, jak bude kompenzovat zánik fotbalového hřiště investor nových bytovek.

Osud tohoto sportoviště velmi dobře ukazuje běžnou praxi, jak město přichází o sportoviště či zelené plochy. Investor skoupí pozemky, které jsou územním plánem určeny pro sport či zeleň, nemá však zájem původní stav a užití zachovat. Naopak má zájem stavět, přirozeně za účelem co nejvyššího zisku. A tak požaduje změnit povolené užití plochy na stavební parcely. K této změně potřebuje politiky, kteří musí změnu schválit. Pokud to udělají, investor rázem pozemek násobně zhodnotí. Což vyhovuje investorovi, ale město přichází o místa pro sport a oddech. Navíc musí být často hrazeny z veřejných prostředků související investice do veřejné infrastruktury.

Pokud by bylo v případě břevnovského hřiště od počátku jasné, že investor změnu, která by zrušila sportovní využití plochy, prosadit nemůže, pak by ani pozemky neskupoval a fotbal by se tam hrál dodnes. Apelujeme na politiky, aby se při schvalování územních změn řídili výhradně veřejným zájmem, a nikoliv zájmy soukromých investorů.

Samospráva Prahy 6 vyšla developerovi vstříc, nyní se rozhodování v této kauze přesouvá na Magistrát hlavního města Prahy. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Více o smutném osudu hřiště pod televizní věží si přečtěte zde.

Zde najdete interpelaci břevnské obyvatelky Anny Hradilkové, kterou přednesla na zasedání zastupitelstva v únoru 2020.

 

Ve čtvrtek 5. prosince přišel na Drinopol Mikuláš, čerti i anděl. Na Drinopolu už na ně čekaly desítky dětí, které byly obdarovány buď balíčky od rodičů nebo alespoň malou pozorností. Myslelo se i na rodiče: byl připraven čaj a svařené víno, sousedé přinesli napečené dobroty. Byl to vydařený podvečer a věříme, že pořadatel Spolek pro Břevnov akci za rok zopakuje. Screenshot 2019 12 02 16.08.08

 

Investor, který skoupil pozemky tvořící bývalé fotbalové hřiště pod Televizní věží, usiluje o změnu územního plánu. Na místě sportoviště by měly vyrůst luxusní byty. Podaří se vedení radnice uhájit veřejný zájem a odvrátit tento precedens, který by Břevnov definitivně připravil o historické sportoviště? Místní spolky žádají vytvoření koncepce, která nejdříve vyjasní budoucnost celého strahovského vršku.

Podrobnosti si přečtěte v dopisu břevnovských spolků, adresovaném radnici MČ Praha 6.

hriste z veze

 

 

 

 

 

O historii a smutném konci břevnovského fotbalu si přečtěte zde.

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@