V sobotu 20. května proběhne další ročník světového jednodenního festivalu amatérských restaurací. Kdokoli si v tento den může otevřít svou vlastní restauraci nebo kavárnu. K průkopníkům pop-up restaurací v Tejnce, rodině Tolarově ze Šlikovy ulice 41, se letos přidají na adrese Závěrka 18, kde pro vás bude připraven blešák. Další místa v Praze 6 najdete nawebu pořadatele. dvorek rd 001

 ____________________________________________________________________________________

Zveme na tradiční sousedskou slavnost, která na jeden den oživí Tejnku hudbou, divadlem a dalším uměním. Přijďte se podívat, co nového jsme přichystali, nakouknout do našich dvorků, potkat se s přáteli a známými a ochutnat domácí dobroty. Už teď víme, že se můžete těšit na koncerty našich oblíbených kapel Frida & Co. a Ferdináda Jones, nově také vystoupí vokální skupina Haeri. Těšíme se také na výstavu fotografií Branislava Ohrabla, který dokumentoval dění v Tejnce v předchozích letech. Výstava i kniha fotografií, která ji doprovází, se jmennují Břevnov sobě. Plánujeme křest nové občanské vybavenosti (nechte se překvapit) a také závěrečné promítání na zahradě!

 

P. S. Slibujeme, že to letos nebude takový mumraj. Hlavní atrakce: kouzlo ulice a známé tváře. 

 

V sobotu 17. června od 15 do 20 hodin na tradičním místě u pítka na křížení ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou. 

 

Podívejte se na fotografie z loňského ročníku.

 

Chcete se zúčastnit jako prodejce nebo vystavovatel? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zavolejte Pavla Bodora, tel.: 731 266 464.

MONT PLAKÁT JPGmont

 ____________________________________________________________________________________

 

Kynologický klub sídlí v Břevnově od roku 1933. Letos tedy slaví devadesát let působení na adrese Skokanská 25. Jeho historie je ale ještě starší: založen byl už v roce 1919. Prošla jím celá řada členů, jejichž svěřenci dosáhli významných úspěchu v psích přeborech a mistrovstvích, členy byli i známí chovatelé. Dodnes je zachovaná původní klubovna, která slouží jako sklad. 

 

Nyní má klub, do kterého pravidelně dochází asi 50 členů, vážné problémy. Parcela, na které je umístěno cvičiště, jim totiž nepatří. Pozemek, na který měl klub smlouvu o bezplatném užívání, byl vrácen v restitucích původním majitelům. A ti nyní chtějí zpětně nájemné. Tento krok je ale likvidační krok pro spolek, jehož jedinými příjmy jsou členské poplatky, které stačí právě tak na údržbu pozemku a budovy.

 

Majitelů pozemku je celkem jedenáct (!) a patří mezi ně i Hlavní město Praha a České vysoké učení technické. Někteří majitelé sídlí v zahraničí. Komunikace je tedy nelehká. Klub se také potýkal se stížnostmi z nově vzniklého bytového komplexu La Crone, jehož rezidenty obtěžuje psí štěkot, který se dvakrát týdně odpoledne z cvičiště ozývá.

 

Věříme, že se vedení klubu podaří problémy vyřešit a že z mapy Břevnova nezmizí další z koutů, které dělají z naší čtvrti to nejlepší místo k žití.

 

Pokud vás téma zajímá, přečtěte si rozhovor s Jaroslavem Starečkem, předsedou břevnovského kynologického klubu. Článek vyšel v květnovém vydání časopisu Téma.

dvičák 2

 ______________________________________________________________________________________

Zajímáte se o to, co se děje v naší čtvrti? Pak si objednejte e-mailové zasílání Břevnovského newsletteru, který vydává Spolek pro Břevnov.

 

Právě vyšlo dubnové číslo. Dočtete se v něm, proč se bourá budova prádelna v Diskařské ulici, kdy se dočkáme jednotného městského mobiliáře, které pobočky České pošty budou v naší čtvrti zrušeny, jak poobědvat na Strahovském stadionu nebo o projektu komunitního bydlení na Břevnově. Nechybí ani informace o chystané proměně náměstíček Malého Vatikánu, kulturní tipy nebo tip na výlet.  

 

Newsletter najdete zde. Pravidelné zasílání objednávejte zde.

11.10. sítotisk u Husitů

 ______________________________________________________________________________________

Je to už sedm let, co tehdejší vedení radnice přišlo s poněkud divokými plány na „vylepšení“ Areálu volného času Ladronka – šlo zejména o vybudování bruslařské dráhy i podél Tomanovy ulice, který by dovršil přeměnu parku v bruslodrom.

 

Břevnovské spolky iniciovaly participační proces, který měl zjistit skutečné potřeby a přání uživatelů areálu a místních lidí. Výsledkem byl Plán pro Ladronku, který stanovil priority a vytyčil několik etap.

VECKŮV

Číst dál: Začne první etapa rekonstrukce Ladronky

V prvním letošním čísle týdeníku Téma si můžete přečíst velký rozhovor s Josefem Horvátem, harmonikářem, kterého dobře znáte z tejnkovských slavností. V článku se dozvíte, podle čeho se pozná dobrý hráč nebo o tom, jak Josef Horváth sháněl po pamětnících staropražské písničky pro svůj soubor Šlapeto. Těšíme se, až nám Pepa na Břevnově zase zahraje! 11.10. sítotisk u Husitů

 ______________________________________________________________________________________

Všichni tančí – všimli jste si toho také? Možná je to důsledek populárních televizních soutěží, možná lidé hledají jiný způsob, jak se hýbat, když je přestane bavit běhání v parku nebo je v tom trocha nostalgie po starých noblesních časech.  Pokud také přemýšlíte, že se naučíte pár figur a stanete se králi plesů, není nic jednoduššího. Kurzy společenských tanců můžete absolvovat přímo v Břevnově, v historickém sále Na Marjánce. Protože už to mám za sebou, ráda bych se s vámi podělila o pár postřehů.

Číst dál: Taneční pro dospělé - proč to (ne)zkusit?

Připojujeme se k iniciativě Spolku Pro Břevnov, ktzerý zjišťuje poptávku po farmářských trzích v naší čtvrti:

Farmářské trhy jsou nedílnou součástí života mnoha pražských čtvrtí. Lákavá je nejen možnost nakoupit lokální produkty přímo od výrobců a pěstitelů, ale také společenský rozměr trhů: potkávají se zde sousedé a přátelé, kteří po nákupu posedí u dobré kávy či snídaně. Břevnováci ale mohou obyvatelům Dejvic, Malé Strany, Karlína či Holešovic pouze závidět. Ptali jsme se člena zastupitelstva Štěpána Bartáka, který je pověřencem pro veřejný prostor, jak situaci změnit. Dle jeho vyjádření je prvotním úkolem zjistit poptávku veřejnosti. Proto se ptáme i vás: měly by být na Břevnově farmářské trhy? A kde by se měly konat? Náměstí nemáme, v úvahu tedy připadají prostory poblíž naší hlavní tepny Bělohorské, například jedna ze dvou tramvajových točen, prostor před Břevnovským klášterem nebo cíp zeleně za Kaštanem. Napište nám, vaše názory předáme zastupitelům, a třeba se jednou sejdeme u stánků s čerstvou zeleninou…

Své názory pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Článek i další novinky z naší čtvrti najdete v lednovém vydání břevnovského newsletteru.

______________________________________________________________________________________

V posledních měsících probíhá v blízkosti Kaple Panny Marie Altöttinské (mezi Vincentinem a Kajetánkou) archeologický průzkum, který objevil nejen pozůstatky objektů původního malého kláštera řádu Kajetánů, ale základy budov z období novověku. Archeologové v červenci seznámili s nálezy veřejnost, v případě zájmu jsou připraveni odbornou přednášku přímo na místě zopakovat. Máte zájem? Napište nám, rádi setkání zorganizujeme. Víte, co se v těsné blízkosti kaple chystá? Pod rouškou malebného názvu Viniční rezidence Radimova se skrývá brutální obestavění kaple.

Číst dál: Co odhalil archeologický průzkum Břevnovské rotundy

Chladné počasí zahnalo sportovně založené Břevnováky do tělocvičen. Možností, kde si v naší čtvrti můžete protáhnout tělo, je mnoho.  Stačí si vybrat podle vlastních preferencí. Chcete celý kurz nebo jednotlivou lekci? Menší skupinu, hromadné cvičení nebo individuální hodinu? Cvičení jen pro ženy? Komfort nebo lidové ceny? Přinášíme přehled sportovišť, která jsme sami vyzkoušeli.

Číst dál: Kde si v Břevnově protáhnout tělo

Stoletá tradice

V jednu dobu na Břevnově bývalo až deset klubů, nejdelší tradici měly dva: SK/TJ Břevnov a Slavoj Břevnov. Vinou různých okolností po roce 1990 oba zanikly. Z jednoho hřiště se stala stavební parcela, na druhém našli útočiště lidé bez domova. Zdálo se, že s místním fotbalem je konec. 

Union děti malý 3Union děti malý 2

Union děti malý

Číst dál: Zpráva o stavu UNIONU

Možná už to víte: naše sousedka Vanda Marušová, starostka břevnovského Sokola a dobrá duše místní tělovýchovy, získala na mistrovství světa veteránů ve finském Tampere zlatou medaili v hodu oštěpem. Jak vypadá příprava na takovou událost, kolik peněz musela šampionka za svoji účast zaplatit, jak probíhaly oslavy po návratu a na jaké další závody se osmašedesátiletá atletka chystá, si můžete přečíst v rozhovoru, který pro magazín Reportér pořídil další náš soused Marek Šálek.

IMG 20220730 WA0000

 

 ______________________________________________________________________________________

Na travnaté hřiště, které má v pronájmu SK Union Břevnov, se na konci března vrátily venkovní tréninky. Zájem zůstává velký, pravidelných tréninků (úterý a čtvrtek) se účastní přes šest desítek dětí ve věku 6-12 let převážně z blízkého okolí. K dispozici jsou čtyři licencovaní trenéři a několik dobrovolníků, rozjíždějí se rovněž úterní fotbálky dospělých (od 18 hodin) . Dobrých zpráv je ale víc...

Číst dál: JARNÍ NOVINKY Z UNIONU

Máte záhonek nebo jen truhlík za okny? Nyní máte nejvyšší čas je osázet. Víte, kam v Břevnově zajít pro sazenice? Seznamte se s našimi oblíbenými zahradnictvími:

Číst dál: TIPY PRO BŘEVNOVSKÉ ZAHRÁDKÁŘE

Nejspíš jste si všimli, že bar Majkl´Atmosphere (Bělohorská 271), už nemá vývěsní štít. Stížnosti sousedů přivedly do tohoto alternativního podniku kontrolu z MČ Praha 6 a ta jednala. Atmosféra má totiž v předmětu užívání prodej sudových vín. Vývěsní štít šel tedy dolů a na radnici putoval příslib nápravy. 

Číst dál: MAJKL´ATMOSPHERE MÁ NA KAHÁNKU

Do Pražského povstání, které začalo 5. května 1945, se významně zapojila i naše čtvrť. V Břevnově a Střešovicích vyrostlo celkem 43 barikád, na Bělohorské barikády blokovaly výpadovou cestu na Karlovy Vary a do Bavorska. Před hostincem U Bílého lva byla barikáda zpevněna nákladním vozem a tramvají. Tuto barikádu se snažilo ještě před polednem zasáhnout německé letadlo, bomba však spadla do činžovního domu ve Šlikově ulici číslo. V domě byl obchod, kde čekali lidé, šestnáct jich zaplatilo životem. Povstání si celkem vyžádalo několik tisíc obětí. Zahynuli v něm vojáci, civilní bojovníci i náhodní občané.

Číst dál: PAMĚTNÍ DESKY JAKO PŘIPOMÍNKA POVSTÁNÍ V BŘEVNOVĚ

Spartakiádní stadion a jeho zanedbané, z větší části zpustlé a nevyužívané okolí je ostudou Prahy. Už několikátá garnitura politiků slibuje řešení, ale všechna ohlášená data se posouvají a nic se neděje. Za startovní výstřel lze považovat dubnový mezinárodní workshop, kterého se zúčastnilo sedmdesát studentů šesti evropských univerzit. Jeho výsledkem je deset vizí, které by mohly odšpuntovat myšlení politiků, úředníků i odborné veřejnosti. Přečtěte si rozhovor s urbanistkou, která studentský projekt iniciovala a podívejte se na nejzajímavější návrhy.

Číst dál: CO SE STRAHOVEM?

Oběh Prahy 6 Odkaz zde

 

Břevnov míval tradičně dva fotbalové kluby a každý z nich měl svoje hřiště. Na jednom z nich (bývalý Slavoj Břevnov) našel v roce 2020 působiště klub navazující na tuto historii (SK Union Břevnov) a nyní zde trénuje sedmdesát dětí. Starší hřiště, které bylo po několik generací domovem TJ Břevnov (později FC Dragoun) přestalo sloužit kopané v roce 2015 a od té doby to s ním šlo z kopce. Nyní má být jeho zkáza dovršena.

hráči světlí mali

 projekt

 

 

 

 

Číst dál: LOUČENÍ SE STARÝM HŘIŠTĚM

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@