Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

Na kapličku v ulici Za Strahovem byl až donedávna žalostný pohled: kaple se dlouhé roky rozpadala, nakláněla a zarůstala náletovými dřevinami. Nyní je kaple kompletně zrestaurovaná, včetně sošky Panny Marie ve výklenku. Velké poděkování za celou obnovu a zkrášlení patří manželům Marii a Martinu Aschenbrennerovým, kteří celou rekonstrukci iniciovali a zaplatili, a díky nimž to v naší ulici vypadá zase o poznání líp. 

Z odborného průzkumu vyplývá, že „šikmá“ kaplička nesouvisí architektonicky a nejspíše ani funkčně s monumentálnějšími kaplemi poutní cesty do Hájku, která ulicí prochází. Sloužila patrně jako religiózní centrum obyvatel Tejnky. 

Podrobnosti o historii ikonického domku s kaplí najdete zde.

zanikl za strahovem stojc   puvodni stav  kaple úprava

 

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@