Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

V oblasti starého Břevnova se schyluje k další masivní zástavbě. Tentokrát jí má padnout za oběť bývalé fotbalové hřiště pod Televizní věží. Místo, kde břevnovský fotbal oslavil v roce 2006 stoleté výročí své slavné existence, by pamětník v těchto dnech nepoznal. Nejdříve zmizela tribuna, pak branky, osvětlení, nakonec došlo na kabiny a loni na jaře šla k zemi legendární hospoda u rohového praporku. Trávník je také pryč, v rámci výstavby bytového komplexu Residence La Crone se hřiště proměnilo v zázemí pro těžkou mechanizaci.

Podle platného územního plánu ovšem této ploše náleží funkce SP, tedy sport. A je tedy zarážející, že Komise územního rozvoje MČ P6 odsouhlasila záměr vybudovat zde pěti podlažní komplex s nejasným skutečným využitím. Celý projekt budí podezření, že pro investora je sportovní využití pouhou zástěrkou pro bytovou výstavbu. Stávající sportovní plochu fotbalového hřiště o výměře 7300 m2 projekt redukuje více než sedminásobně na pouhých 970 m2. Zbývající plocha je zastavěna šesti budovami kde mají být kanceláře, služební byty, hotelové byty, víceúčelové sály a garáže. Nepoměr mezi skutečně sportovními prostory a prostory pro jiné účely je evidentní.

Proto se zástupci nejvýznamnějších břevnovských spolků (Spolek Pro Břevnov, Zelený Břevnov, Sdružení Tejnka) obrátili na členy Rady MČ P6 s žádostí o jasné vystoupení proti tomuto záměru v rámci probíhajícího územního řízení a o zpracování strategické koncepce, která nebude lokalitu nesmyslně vytěžovat, ale naopak zachová hodnoty této tradiční sportovní plochy. Celý dopis si můžete přečíst zde.

Sdružení Tejnka jako účastník územního řízení zaslalo v březnu 2018 na Úřad MČ Praha 6 následující námitky.

Více o celé kauze si přečtěte zde.

Shodou okolností právě na začátku února vyšla kniha, mapující břevnovskou fotbalovou historii. Kniha obsahuje i řadu unikátních fotografií právě z hřiště pod televizní věží. O její vznik se zasloužil výtečný břevnovský fotbalista a archivář Václav Rada. Knihu v hospodě Na Hrádku pokřtil nejslavnější hráč v historii břevnovské kopané Jan Berger. 

fotbalove hriste

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@