V březnu roku 2013 požádala Tejnka organizaci jménem ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) o zřízení nové zastávky autobusu 176, a to poblíž usedlosti Spiritka, jižně od Televizní věže.
Zastávka by mohla být v těchto místech:
Číst dál: Prosinec 2013 - ROPID přislíbil zřídit autobusovou zastávku
Ve čtvrtek 26. prosince jsme se se sousedy a přáteli sešli na tradiční uliční slavnosti u pítka v Tejnce. Jako každoročně jsme připravili svařené víno a pochoutky, naladili hudební nástroje a zapálili pořádný oheň. Sešlo se nás letos opravdu hodně, rozešli jsme se až když bylo vše snědeno a vypito. Hrál nejen uliční Ukulele kvintet, ke kterému se přidaly housle, kytara a flétna, příjemné překvapení přichystal i pěvecký soubor z břevnovské Palety a velký úspěch měl i flašinet Pavla Bodora, který umí zahrát i koledy.
Na fotografie ze slavnosti se podívejte ve fotogalerii.
V roce 2010 se proti břevnovské poště objevila nová kaple. Kdo a proč ji postavil?
Václav Jandáček je vnuk Josefa Jandáčka, průkopníka kinematografie, který v Břevnově založil biograf Radost (naproti poště). Před časem zjistil, že nedaleko odtud stávala boží muka, která byla zbořena kvůli rozšíření Patočkovy ulice. A nechal na svém pozemku postavit na vlastní náklady její novodobou kopii (předlohou mu byl akvarelový obrázek původní kapličky). Na stříbrnou neděli nám o svém díle skromně povyprávěl a na závěr takto zapózoval. Děkujeme!
Do fotogalerie jsme přidali fotografie z archivu pana Stanislava Kubiše, který bydlel ve Fastrově ulici a dokumentoval její mizející kouzlo. Podívejte se, jak vypadala jedna z nejromantičtějších břevnovských uliček: PROMĚNY FASTROVY ULICE
Ve středu 9. října proběhla v základní škole Marjánka debata o budoucí podobě Bělohorské třídy. Debatu pořádal Útvar rozvoje hlavního města Prahy. Na dotazy a podněty obyvatel odpovídal primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček, Vladimír Kadlec z technické správy komunikací, Jan Heroudek z odboru dopravních agend Magistrátu hlavního města Prahy. Městskou část Praha 6 zastupoval Bohumil Beránek z odboru územního rozvoje a tiskový mluvčí radnice Adam Halmoši Akce se zúčastnilo kolem dvou stovek občanů.
Klíčovým přáním se stalo zdůraznění obchodního a obytného charakteru jediného břevnovského bulváru.
Číst dál: Říjen 2013 - Debatovali jsme o budoucnosti Bělohorské
Další z řady slavností Zažít Břevnov jinak se konala v sobotu 21. září. Od oběda do noci mohli návštěvníci vidět a slyšet koncerty, divadelní a taneční vystoupení, dětskou módní přehlídku, ukázky japonských bojových umění, břevnovský hiphop i balkánské rytmy. Po setmění jsme promítali dokumentární film o jednom pražském vnitrobloku a večer zakončil hospodský country punk Sketa syn.
Na fotografie z akce se podívejte se fotogalerii.
Číst dál: Září 2013 - Zažili jsme Břevnov jinak na Drinopolských schodech
V neděli 23. června jsme snídali pod širým nebem. Sešla se nás asi stovka, převažovaly děti. Byla to v první řadě výjimečná společenská událost, ale najedli jsme se taky dobře. Co všechno sousedi přinesli: meruňkové, jahodové a borůvkové koláče, quiche a omelety několika druhů, paštiky z divočiny, pečená kachní prsa, párečky v listovém těstě, hromady lívanců, jahody se šlehačkou, melouny, čokoládu, pomazánky... Na něco jsme určitě zapomněli, ale každopádně nic nezbylo. Uliční snídani ještě určitě zopakujeme.
Na další fotografie se podívejte ve fotogaleri: snidaně
V lednu 2013 byla na místě bývalých zahrádkářských kolonií vedle fotbalového stadionu Dragoun zahájena výstavba viladomů Rozmarýn. Investor obehnal území ohradou, vykácel desítky stromů a vyhloubil kráter do země. Poslední dva měsíce se neděje nic, zatímco místní lidé ztratili možnost bezpečné cesty k autobusové zastávce Televizní věž. Zeptali jsme se proto na stanovisko radnice. Zde je odpověď tajemníky Jana Holického: stavba "Viladomů Rozmarýn" byla zahájena na základě platného stavebního povolení. Tato skutečnost byla ověřena pracovnicí odboru výstavby kontrolní prohlídkou. Nyní jsou práce přerušeny, neboť stavebník stavbu údajně prodává (a to i s platnými stavebními povoleními). Zatím dle výpisu z KN se vlastník pozemků a stavby nezměnil. Případný nový vlastník by měl pokračovat dle původní dokumentace.
Radnice Prahy 6 uveřejnila záměr prodat část parku Královka soukromému investorovi pro účely výstavby šestipatrového domu. Proti tomuto záměru se postavili místní občané, jjejichž petici proti ničení parku Královka, jeho zmenšování a zástavbě, podepsalo do 10. června více než 1.300 lidí. Petici doprovázela série protestů občanů Břevnova.
Dotyčnou parcelu si přišla prohlédnout osobně starostka Marie Kousalíková, která přímo na místě slíbila, že se vynasnaží, aby se takový bod vůbec nedostal na jednání Rady zastupitelstva.Poté byl záměr radnice prodat parcelu v parku stažen z úřední desky. Komise územního rozvoje MČ Prahy 6 na svém zasedání 7. 10. 2013 odsouhlasila návrh na změnu územního plánu pro funkční využití pozemků ve vlastnictví MČ P6 z území čistě obytného na území ZP – parky, historické zahrady a hřbitovy.
Číst dál: Červen 2013 - Protesty občanů proti výstavbě v parku Královka byly úspěšné
Na náměstíčko kolem pítka byl po zimě smutný pohled, a tak jsme si o víkendu udělali brigádu. Vypleli jsme pampelišky a bodláky a zasadili přebytky z vlastních zahrádek a z bývalé zahrádkářské kolonie: bohyšky, kontryhel, orlíčky, srdcovky, divokou růži, pomněnky, tulipány, rybíz, divizny, šeřík, kapradí. Hezký dárek - rozmarýnu - zasadili ze Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší v Praze 6.
Ctíme tradice a proto se na Velikonoční pondělí vypravili tejnkovští muži a dorostenci s pomlázkou za místními ženami. Na jejich putování Břevnovem se můžete podívat ve fotogalerii.
Dostali jsme milý dopis: "Čirou náhodou jsem narazil na vaši stránku. A byl jsem potěšen, že za tu povedenou úpravu s pítkem před domem Za Strahovem čp. 40 můžete právě vy. Já v tom domě v letech 1972-1976 bydlel. A před tím snad čtyři generace mých předků z matčiny strany, kteří ten dům postavili. Posílám snímek z té doby..."
Fotografie nás inspirovala k založení sekce Zmizelý Břevnov ve fotogalerii. Fotky zde uveřejněné jsou z Archivu hlavního města Prahy a z archívu pana Jana Císaře, kterému děkujeme za zevrubný komentář k fotografiím.
Pokud máte i vy doma fotografie starého Břevnova, rádi je zde uveřejníme.
Cílem občanského sdružení, které vzniklo v únoru, je zastřešit veškeré aktivity, týkající se poutní cesty z Břevnova do kláštera v Hájku. Sdružení spravuje internetové stránky,na kterých se dozvíte vše o poutní cestě:http://www.poutnicestahajek.cz/
Poutní cesta vedla územím Tejnky. Místo, kde stála zaniklá druhé kaple, připomíná maketa vedle nástěnky Sdružení Tejnka: http://tejnka.cz/kronika/rok-2012/navrat-kaple
Sdružení Poutní cesta Hájek pořádá řadu akcí. Podrobnosti zde: http://www.poutnicestahajek.cz/index.php/kalendar-akci
V místě bývalé zahrádkářské kolonie v těsném sousedství památkové zóny Tejnka začala výstavba viladomů Rozmarýn. O projektu se rozhodovalo zhruba před patnácti lety, kdy pozemky měnily majitele. Našemu sdružení se po řadě jednání podařilo prosadit menší úpravy projektu, zejména vyústění komunikací do ulice Tomanova.
Výstavba má první nepříznivé důsledky pro okolní obyvatele: v zahrádkách u břevnovského fotbalového hřiště došlo k plošnému kácení vzrostlých ovocných i okrasných stromů, celé území je obehnané mřížemi, cesta k zastávce Televizní věž je zatarasená.
Chcete-li si prohlédnout projekt a fotodokumentaci, čtěte dále.
V pátek 18. ledna byl za hojné účasti Tejnkařů slavnostně zahájen provoz nové břevnovské kavárny a galerie Cafe Kuzebauch (Říčanova 19) vernisáží výstavy člena našeho sdružení Petra Nováka Objekty a obrazy. Výstava trvala do 30. ledna. Na atmosféru vernisáže i na dílo Mistra se podívejte ve fotogalerii.
Kavárna má otevřeno od úterý do soboty 14-19 hodin, výstavy probíhají pravidelně. Od 7. března zde můžete shlédnout výstavu Zdeňka Lhotského – Vitrucell