První uliční slavnost Tejnky proběhla v sobotu 16. října a trvala do pozdních nočních hodin. Sešla se na ní víc než stovka obyvatel, jejich přátel a příznivců této čtvrti.

Kouzla a loutky, kankán, bojové umění. Dětský rock, operní i muzikálové árie, klavírní koncert. České, francouzské i maďarské lidovky. Housle, tahací harmonika, saxofon. To vše bylo k vidění a slyšení během uliční slavnosti u příležitosti dokončení první etapy chodníkového programu Městské části Praha 6 - vydláždění části Památkové zóny Tejnka.

Nová dlažba, která nahradila letité asfaltové záplaty, totiž neznamená jen vylepšení estetického dojmu, ale i funkční proměnu: běžná komunikace se mění v obytnou ulici, která dopravní režim uzpůsobuje ve prospěch chodců. V další etapě by mělo dojít k instalaci laviček, v plánu je i pítko a deska, upozorňující na zaniklou poutní kapli.

Tím by byla naplněna představa Sdružení Tejnka, které v roce 2001 nechalo s  pomocí grantu od Nadace Via zpracovat architektonickou studii „Jak bude vypadat poutní cesta starým Břevnovem“ - ta byla dílem ing. arch. Petra Husáka ze Studia M a vzal ji za svou Úřad Městské části Prahy 6, pozdější investor zdařilé uliční rekonstrukce.

V rámci podzimní slavnosti se podávalo bohaté občerstvení z domácích kuchyní a sklepů, mezi účinkujícími byla řada obyvatel čtvrti včetně herečky a zpěvačky Anny Polívkové, po setmění přišel na řadu sousedský tanec. Po úspěchu této „street party“ je jasné, že podobná oslava místní pospolitosti se bude konat nejpozději příští rok znova.

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii.

obrazek peter

 

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@