Na svatého Štěpána se konala tradiční uliční slavnost, při které se zpívaly koledy a podávalo svařené víno a domácí dobroty. Při té příležitosti jsme instalovali do zídky vedle nástěnky Tejnky v horní části ulice Za Strahovem maketu kaple. Právě v tomto místě stála totiž druhá kaple poutní cesty z Břevnova do kláštera v Hájku. Připomínku zaniklé kaple vytvořil člen Tejnky Peter Novák.

Vše, co víme o poutní cestě, si můžete přečíst zde.

kaple 2 a udělátoři

 

 

Pavlík a Daník opravili zídku a instalovali maketu.

 

Uveřejňujeme zde tiskovou zpráva Arniky – Centra pro podporu občanů ze dne 10. prosince 2012:

Domovy Pražanů může ohrozit čtvrtá stavební vlna,

pomoct si můžou podáním připomínek

 

 

PRAHA – Magistrát nadělil Pražanům nemilý vánoční dárek – rozjel v pořadí již čtvrtou vlnu takzvaných celoměstsky významných změn územního plánu. Spousta lidí tak bude mít svátky pokažené psaním připomínek, protože lhůta k jejich podání vyprší 27. prosince. V balíku 72 záměrů se skrývá řada projektů, které mají spekulativní charakter a vedly by k poškození životního prostředí. Jde například o návrh k zastavění Vidoule a Dívčích Hradů, těžbu na soutoku Vltavy s Berounkou nebo masivní autobusový terminál na Veleslavíně. Plocha v ohrožení má 1 509 hektarů, jde tedy o celá tři procenta rozlohy Prahy.

 

Číst dál: Prosinec 2012 - informujeme o chystaných změnách územního plánu

Splnili jsme si malý sen a díky laskavosti Českých radiokomunikací navštívili horní ochoz televizní věže. Provozovatel toto zařízení eviduje jako „objekt Strahov“, zatímco my Břevnováci mu neřekneme jinak než Ušák. Sešlo se nás třináct, právě vycházelo slunce a bylo to nezapomenutelné. Vlastně by nám úplně stačilo kochat se novými, neznámými výhledy na důvěrně známá místa, která pomalu vystupovala z oparu. Naštěstí jsme s sebou měli odborné průvodce, takže jsme se navíc dozvěděli, že... Věže tohoto typu, tedy s kruhovým půdorysem, vznikaly v padesátých letech. Jsou buď 30 nebo 50 metrů vysoké (naše je padesátka) a byly budovány 40 až 50 kilometrů od sebe. Sloužily k přenosu televizního a rozhlasového signálu, takže signál šel nejdříve z Kavčích hor do Ušáku a odtud „skákal“ po dalších věžích do celého Československa. Nyní už se břevnovská věž používá pouze na přenos dat a signálu mobilních operátorů, zatímco televize se šíří z Žižkovské věže a z Cukráku. Po vyslechnutí zajímavého výkladu jsme se už jen zasněně rozhlíželi kolem sebe a když se do horního ochozu opřelo slunce, už vůbec se nám nechtělo dolů.

Na fotografie z Ušáku se podívejte ve fotogalerii.

V polovině října jsme se zúčastnili prohlídky obnovených zahrad Břevnovského kláštera. Průvodcem byl Ing. Zdeněk Hradilák, majitel zahradnictví Jasan, které revitalizaci provedlo a o zahradu se dlouhodobě stará.

Číst dál: Říjen 2012 - Exkurze do zahrad Břevnovského kláštera

Už dlouho s nelibostí sledujeme, jak se v parku Ladronka množí reklamy. Napsali jsme proto na radnici žádost o omezení reklamy ve veřejné zeleni. Šestého listopadu jsme obdrželi dpověď zástupce starostky Bc. Jana Záruby, který předal náš podnět odboru dopravy a životního prostředí. Ten provedl šetření a poslal nám následující vyjádření: „… předmětný areál volného času Ladronka se nachází v ochranném pásmu památkově chráněného území hl. m. Prahy. Ačkoli instalace uvedených reklamních zařízení nepodléhá ohlašovací povinnosti stavebnímu úřadu, vlastník uvedených reklamních zařízení resp. vlastník oplocení by měl mít jejich instalaci odsouhlasenou dotčeným orgánem státní správy na úseku památkové péče tj. Magistrátu hl. m. Prahy…“  Obrátili jsme se tedy na příslušný úsek Magistrátu hl. m. Prahy s dalším podnětem. V květnu nám městští úředníci dali za pravdu a oznámili, že podniknou příslušné kroky k nápravě.

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kulatak zeleni.jpg'
There was a problem loading image 'images/kulatak zeleni.jpg'

Na Vítězném náměstí a v jeho nejbližším okolí se chystá mohutná výstavba. Stavět se mají hlavně kanceláře a nákupní centra, což znamená úbytek zeleně a nové tisíce aut denně. O plánované výstavbě i možnosti občanů vyjádřit svůj názor informuje na svých stránkách Strana zelených: http://praha6.zeleni.cz/19721/clanek/reknete-jake-chcete-vitezne-namesti-/. Letáček s plánkem výstavby si můžete vzít u nástěnky našeho sdružení v ulici Za Strahovem poblíž náměstíčka s pítkem.

kulatak zeleni

V sobotu 22. září proběhla v Tejnce další uliční slavnost, tentokrát při příležitosti cyklojízdy Zažít město jinak a také podzimní rovnodennosti. Nároží s pítkem a ulice Za Strahovem ožily dlouho do noci. Hrálo se, zpívalo, jedlo a pilo. Počasí nám přálo, nespadla ani kapka a zimu jsme zahnali tancem a svařeným vínem. Vystoupily stálice jako Prokop Závada s akordeonem Kaoko Fukuda Zemanová nebo balkánská MamaPapaBanda. Poprvé si u pítka zazpívala Josefína Žampová ze Slavonic (mohli jste ji slyšet na loňském svatomartinském koncertu na hřišti), kapely Sketa Syn nebo The Avenirs. Zatančila skupina západoafrických tanců Batocu a diváci viděli i Cirque nouveaue ze Šlikovky. Děti potěšila výtvarná dílna Klubu Dvorek, kde si mohly vyrobit svůj vlastní větrník nebo deskové hry Matěje Baťhy. Nechybělo ani divadlo, tentokrát v premiéře Divadélko Bodor. K vidění byla výstava fotografií z Japonska Miroslava Matějky, výstava svitkový obrazů a fotografií Pavla Kouby a Nicholase Millera.

Děkujeme všem vystupujícím i těm, kdo si to s námi přišli užít.

Na fotky ze slavnosti se podívejte ve fotogalerii.

Již druhý rok pořádáme uliční slavnost při příležitosti cyklojízdy Zažít město jinak. Nemáte kolo? Nevadí. Ppřijďte pěšky, rozloučíme se s létem a oslavíme podzimní rovnodennost. Těšíme se na vás!

kde: nároží s pítkem na křížení ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou

kdy: v sobotu 22. září od 15.00 hodin

 

cerveny stred

 

 

PROGRAM SLAVNOSTI.....................Září 2012 - Zveme na další uliční slavnost

Na břevnovském hřišti zdomácněl ženský fotbalový tým MINERVA FF. V srpnu dámy ukopaly čestný výsledek se starou gardou FC Dragoun Břevnov,  v neděli 9. září odehrály na nejkrásnějším fotbalovém hřišti v Praze (výhled na Říp, Milešovku, Bezděz), svůj první domácí mistrák. V zápasu podlehly Rakovníku 2:4, diváci ale odcházeli spokojeni - náladu nám spravily párky na grilu, točené pivo a hlavně krásné počasí.

 

minerva

Historické stavby břevnovského mrakodrapu a Petynky/Vincentina jsou aktuálně ohroženy demolicemi a jejich území masivní developerskou zástavbou.

Přečtěte si podrobnosti (článek z Práva najdete zde) a připojte se k petici na jejich záchranu.

Číst dál: Červenec 2012 - hrozí zbourání břevnovského mrakodrapu a Petynky (Vincentina)

Internetový portál iDNES zveřejnil 26. června informaci o projektu Zelená Malovanka: http://praha.idnes.cz/malovanka-bude-obrostla-zeleni-a-mit-lavky-fjp-/praha-zpravy.aspx?c=A120328_1755516_praha-zpravy_ab

Vše o projektu včetně internetové petice na jeho podporu najdete na http://malovanka.eu/uvod/.

Nové břevnovské pítko na rohu ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou bylo v sobotu 16. června řádně zprovozněno, oslaveno a zapito. Dorazily zhruba dvě stovky lidí, především dětí. Program jako tradičně odstartovalo Tondovo divadýlko, pak sousedské dívčí trio zapělo několik lidovek. Za soumraku zazářil Zlatý hřib (bratři Flekovi) a hudební blok uzavřely Agnes (housle a zpěv) a Kayoko (klavírní přednes skrz otevřená okna). Potom se stal zázrak: zjevila se již neexistující, zaniklá kaple č. 2 poutní cesty do Hájku, na jejíž upomínku zdejší nové nároží vzniklo! Její miniatura se zhmotnila na zídce vedle nástěnky Sdružení Tejnka, kde ji mohl obdivovat každý, kdo sem v tento slavný večer zavítal. Následovalo hromadné sledování vítězného tažení českých fotbalistů do čtvrfinále Eura a pak pochopitelně tanec až do hluboké noci. Fotky ze slavnosti si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Číst dál: Červen 2012 - Pokřtili jsme nové pítko

V posledním květnovém týdnu bylo dokončeno nároží s lavičkami a pítkem na křížení ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou. Architektonický návrh nároží byl součástí projektu Jak bude vypadat poutní cesta starým Břevnovem , který v roce 2002 nechalo vypracovat naše sdružení. Projekt  ing. arch. Petra Husáka, financovaný z grantu Nadace VIA, jsme předložili na radnici a ta jej zařadila do chodníkového programu.

Číst dál: Květen 2012 - Posezení s pítkem je hotovo

Pravidelný blog Marka Šálka pro časopis Týden se tentokrát věnuje životu v Tejnce: http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/marek-salek-v-jinem-stavu/coming-out-jsem-obcansky-aktivista_230330.html

Prvního dubna vyšli Tejnkaři na dlouho plánovaný výlet poutní cestou z Břevnova do františkánského kláštera v Hájku. Přestože byla pořádná zima, účastnilo se výpravy více než 60 poutníků. Šli jsme podél kapliček z Dlabačova na Vypich, nezáživný úsek podél výpadovky do Hostivice jsme projeli linkovým autobusem a od Litovického rybníka jsme došli pěšky do Hájku. Tejnka ukulele kvintet, který si pro tuto příležitost připravil speciální repertoár, dokázal, že umí hrát za všech situací: hrálo se i za svižného pochodu nebo ve stoje v autobusu. Poslední píseň "Poutník" odehrála kapela přímo v klášteře před Loretánskou kaplí. Klášterem, který není běžně pro veřejnost otevřený, nás provedl rektor klášterní kaple P. Jan Vianney Dohnal, kterému patří velký dík za poutavý výklad. Informace, které jsme načerpali při přípravě výletu, vám přinášíme v rubrice pro výletníky. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Více se o klášteře dozvíte na http://klasterhajek.ic.cz/index.html .

Připojili jsme se k petici proti vydanému územnímu rozhodnutí o nástavbě 4. podlaží administrativní budovy Kauflandu na Vypichu. Toto rozhodnutí je v rozporu se sliby radnice Prahy 6 o konečné podobě staveb komerčního centra Vypich. Přinášíme komentář autorů petice a podpisový arch ke stažení:

Číst dál: Březen 2012 - Petice proti nástavbě Kauflandu na Vypichu

Vzhledem k častým dotazům týkajícím se stavebních plánů v proluce nad restaurací Závěrka (ulice Za Strahovem) přinášíme aktuální zprávu o probíhajících stavebních řízeních.

Číst dál: Březen 2012 - Co se chystá na místě barokního domku?

V letošním roce bude dokončeno nároží s lavičkami a pítkem na křižovatce ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou.  Z radnice nám poslali navržené typy mobiliáře (lavičky budou stejné, jako na nároží ulic Za Strahovem a Závěrka).  Architektonický návrh obytné ulice s novým náměstíčkem a pítkem předložilo Sdružení Tejnka radnici Prahy 6 v roce 2002, po deseti letech se blížíme do finále. 

Číst dál: Leden 2012 - letos bude dokončeno nároží s pítkem

Po několika klidnějších letech dorazil do Památkové zóny Tejnka a jejího těsného okolí další stavební boom, který přináší do života této lokality mnoho neblahého. Proto jsme se obrátili na starostku Prahy 6 ing. Marii Kousalíkovou a vedoucího odboru územního rozvoje ing. arch. Bohumila Beránka s žádostí o názor vedení Prahy 6 na konkrétní stavební projekty, které se v Břevnově chystají. Text našeho dopisu i odpověd ing. arch. Beránka si můžete přečíst zde:

Číst dál: Leden 2012 - Odpověď vedoucího územního rozvoje na dopis z Tejnky

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@