Ve středu 26. prosince se konala tradiční svatoštěpánská uliční slavnost s koledami a svařeným vínem. Tentokrát jsme slavnost připravili u obnovené kapličky v horní části ulice Za Strahovem. Letos se nás sešlo opravdu hodně. Zazpívali jsme si koledy u ohně, popovídali si, opekli špekáčky a ochutnat dobroty z tejnkovských kuchyní. Děkujeme všem, kteří přišli a speciálně těm, kteří přinesli něco na zub (letos se snědlo opravdu všechno). Přejeme vám nový rok plný zraví, pohody a dobré nálady.
Na další fotky ze slavnosti se podívejte ve fotogalerii.
Břevnovský hřbitov, třetí nejstarší stále používaný hřbitov v Praze, leží v členitém terénu za zdmi Břevnovského kláštera. Je zde pohřbena řada významných osobností, jako je malíř František Tichý, dramatik Josef Topol, zpěvák Karel Kryl, básník Ivan Diviš, překladatel Aloys Skoumal, novinář Ivan Medek nebo „opat chuligán“ Anastáz Opasek.
Již podvanácté se o Dušičkách sešla skupina Břevnováků, aby při komentované prohlídce zavzpomínali na zde pohřbené osobnosti.
Průvodcem po hřbitově byl dramatik a básník Petr Motýl, z poezie i prózy četl historik umění Jakub Synecký. Výklad doplňoval břevnovský rodák a pamětník, výtvarník Václav Sokol, bratr filosofa Jana Sokola.
Malebný Břevnovský hřbitov má o Dušičkách obzvláštní kouzlo. V tomto případě bylo umocněno hudbou, poezií i prózou, a v neposlední řadě stylovým občerstvením (rakvičky se šlehačkou). Děkujeme organizátorům za silný zážitek.
Čte Jakub Synecký, vlevo Petr Motýl Hrob Karla Kryla
Další ročník oblíbené sousedské slavnosti zažil několik premiér: soutěž Břevnovský voříšek, přehlídku domácích pomazánek, otevřený mikrofon pro děti, vystoupení smíšeného sboru Tralalom, napínavý storytelling a především největší letošní atrakci: výpravu na střechu polikliniky! Samozřejmostí byl již tradiční běh do schodů, společná fotka Břevnovanů a závěrečné posezení u sousedského stolu. Na další fotografie se podívejte zde.
Ve středu 20. června měli Břevnováci příležitost diskutovat o tom, jak by měla vypadat naše čtvrť. Za PRAHA SOBĚ debatovali Jan Čižinský, kandidát na primátora a Lenka Burgerová, architektka a pedagožka. Hlavní témata: Plánování výstavby a ochrana životního prostředí, dopravní problémy Prahy 6, dostupné bydlení.
Tejnkovské tancovačky se odehrávají na různých místech. Tentokrát jsme již podruhé tančili na lodi Tajemství bratří Formanů. Loď kotví na náplavce Rašínova nábřeží, mezi Palackého a Železničním mostem.
Ve čtvrtek 28. 6 od 19 hodin hrály k tanci hned tři kapely.
Podnikli jsme první krůček k návratu prostranství kolem pítka do stavu alespoň přibližně podobnému tomu, než se do něj zakousla stavba Residence La Crone. Jak vidno z fotografie, možností ke zvelebení je tu ještě dost, každý pokus o doplnění záhonků hlínou, rostlinami a vláhou velmi vítán. Chcete-li si zazahradničit, neváhejte. Netrpělivě také čekáme na osazení pítka novým kohoutem a spuštění vody, přislíbeno bylo na polovinu května.
Děkujeme neznámému zahradníkovi/zahradnici za osázení záhonku pod nástěnkou a za dva pěkné keře komule i naší nové sousedce, která osázela roh u ulice Nad Tejnkou.
Po roční přestávce, způsobené stavebními pracemi, se vrátila oblíbená uliční slavnost Mortmartre v Tejnce. Na jeden den jsme otevřeli dvorky a pozvali návštěvníky k prohlídce obrazů, fotografií, šperků, keramiky a dalších uměleckých děl, vzniklých v naší čtvrti. Umělecký jarmark doprovodila hudební vystoupení, dílny pro děti i dospělé a stánky s nejrůznějšími dobrotami. Letos jsme se v horní části ulice Za Strahovem a na nároží s pítkem sešli v sobotu 23. června od 14 do 20 hodin. Navzdory zimě a občasné přeháňce jsme si slavnost užili. Podívejte se na fotografie. Fotografie od jednoho z účastníků, fotografa Františka Hulce, najdete zde.
Číst dál: Červen 2018 - Montmartre v Tejnce - zima, ale veselo
V sobotu 19. května se konal další ročník Restaurant day, kdy si každý může otevřít doma, na zahradě či na dvorku vlastní restauraci a pohostit sousedy i kolemjdoucí. Domácí dobroty letos připravili v romantickém vnitrobloku ve Šlikově ulici 41. Podívejte se na fotografie z předchozích ročníků.
Další z řady tejnkovských tanečních večerů se konal ve čtvrtek 19. dubna od 19 hodin v Kulturním domě Bílá Hora. V příjemném prostředí zrekontruovaného kulturního domu, zvaného dříve Kulturáček nebo také Fíčko, jsme se sešli již před měsícem, a protože se nám tam líbilo, rádi jsme akci zopakovali. Tentokrát hrála kapela OLDY´S ROCKENROLL JAMES SESSION. Kromě tance a povídání se sousedy jsme slavili hned několikery narozeniny členů Tejnky.
Tradice tejnkovských tancovaček pokračovala v březnu na netradičním místě. V pátek 2. března jsme se sešli v kulturáčku na Bílé Hoře. Kulturní dům se po rekonstrukci začíná opět probouzet k životu. Najdete ho ve vilové čtvrti uprostřed zeleně kousek od konečné tramvaje 22.
.