Úředníci vymysleli 31. únor

MFD - 07.02.2004 - PETR SEHNOUTKA

a zbouráním cenného domu v Břevnově stojí i nepořádek v dokumentaci úředníků. Neskutečný nepořádek. Špatná data jsou jen špičkou ledovce v podivných praktikách úředníků, kteří tak vyšachovali sdružení Tejnka z boje za břevnovské domy.

Břevnov - Psal se 31. únor 2003 neexistující datum. Přesto k tomuto dni podle úředníků Prahy 6 přišla důležitá žádost o odstranění historické stavby v Břevnově.
Dlouhotrvající spor o zachování jedné z historických břevnovských budov usedlosti Závěrka, která již půl roku leží v památkové zóně, je u konce. Demolice je potvrzena. V případu však kromě podivných dat zůstávají další nejasnosti. O co jde? Vlastník pozemků, Bytové družstvo Za Strahovem, podalo žádost o zbourání historického domu, aby zde mohlo postavit nový bytový dům. Proti tomu protestovali místní lidé a sdružení Tejnka.
Za rok vleklého jednání tak úředníci stavebního odboru Prahy 6 spolu se svými magistrátními kolegy přišli na způsob, jak žádosti jednoduše "vyřešit".
"Za každou cenu se snaží vyhovět žadateli. Jejich stanovisko je tendenční, není nestranné a svědčí o nekvalitním rozhodování," shrnul právník Petr Kužvart.
Stavební úřad Prahy 6 měl informovat účastníka řízení - sdružení Tejnka ihned po obdržení žádosti o demolici objektu, aby se mohlo do zákonných osmi dní vyjádřit. Úředníci sdružení informovali až za pět měsíců. To však mezitím odvolání podalo samo. I tak se nakonec úředníci sdružení zbavili. Zamítli jejich odvolání a vyloučili je jako účastníky řízení. Odůvodnění? "Odvolání nebylo podané včas," stojí v dokumentu. Přitom termín úředníci zamlčeli a na tuto možnost přišli až po roce, kdy se sdružením jako s účastníkem řízení normálně jednali.
Šéfka stavebního odboru magistrátu Ivana Souralová i tak tvrdí, že zbourání budovy nic nestojí v cestě. "Podle vyjádření památkářů může dojít k demolici tohoto domu," poznamenala Souralová.
Ale ani s památkáři nebylo vše jednoznačné. Národní památkový ústav totiž demolici nedoporučil, jeho stanovisko je však pro magistrátní památkáře jen doporučující a závazné rozhodnutí vydají až oni.
Sdružení Tejnka nyní podává podnět k přezkoumání tohoto rozhodnutí a zároveň i podnět k zastavení demoličního výměru. Podle slov Tomáše Smrčky, místopředsedy BD Za Strahovem, které zde chce postavit nový dům, však je demolice zatím v nedohlednu. "Až budeme mít kladné stavební povolení, tak zahájíme demolice," uvedl Smrčka.
Návrhu stavby, který investor zatím dodal na stavební úřad, nejsou úředníci nakloněni a žádost o stavební povolení pozastavili. K novostavbě se budou také vyjadřovat památkáři.

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@