Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/břevnovské_kauzy/původní_výška.jpg'
There was a problem loading image 'images/břevnovské_kauzy/původní_výška.jpg'
There was a problem loading image 'images/břevnovské_kauzy/kafland_navýšení.JPG'
There was a problem loading image 'images/břevnovské_kauzy/kafland_navýšení.JPG'

Na příkladu komernčního centra na Vypichu můžeme pozorovat, jak původně přiměřená stavba v průběhu let roste do výšky i do zastavěné plochy, to vše se souhlasem radnice Prahy 6.

Původně měla na místě dnešního Kauflandu a nákupního centra stát předimenzovaná budova Hornbachu. Místní občané se vzepřeli a díky jejich inciativě k realizaci megalomanské stavby nedošlo. Nový projekt byl podstatně skromnější: jeden dvoupodlažní objekt pro obchody a jeden třípodlažní objekt pro obchod, restaurace a administrativní prostory. Již v průběhu stavby bylo určení druhého objektu změněno na čistě administrativní. Centrum bylo otevřeno v roce 2010 a tehdejší starosta Prahy 6 Chalupa přislíbil, že tato podoba komerčního centra Vypich je konečná.

Již o rok později požádal Kaufland o nástavbu čtvrtého patra administrativní budovy. Patro bylo postaveno přes protesty občanů, petice, a dokonce i přes odvolání hlavního města.

Dnes – v roce 2014 chce Kaufland opět stavět, tentokrát na místě části dnešního parkoviště. Má jít opět o čtyřpodlažní stavbu a o kancelářské prostory. Vedení radnice s přístavbou souhlasí.

Původně mělo komerční centrum Vypich sloužit Břevnovákům jako nákupní centrum – obchodů mělo být 73% z celkové zastavěné plochy. Po realizaci další stavby bude tento poměr pouze 43%.  Místo stavby, která měla sloužit společensko-sportovnímu vyžití a zlepšit občanskou vybavenost v Břevnově (v původním projektu byl i bazén), přibyde další administrativní budova, která Břevnovanům nepřinese žádný užitek.

Toto vše radnice schválila přesto, že investor nesplnil původní podmínky, ke kterým patří vybudování dvou nových dětských hřišť.

Zdroj: Břevnovan 9/10 2014

Článek o dostavbě na webu i.dnes: http://praha.idnes.cz/zvetsovani-kauflandu-na-vypichu-do7-/praha-zpravy.aspx?c=A130703_1947758_praha-zpravy_mav

V červnu 2016 se objevily zprávy o dalším zastavění plochy, tentokrát má vyrůst administrativní budova nad parkovištěm. O vývoji budeme informovat.

Fotografie před a po dostavbě:

původní výška

kafland navýšení

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@