REZIDENCE TRIANGLE - AREÁL PETYNKA - HOTEL PETYNKA - MEANDR - VINCENTINUM - REZIDENCE RADIMOVA - ZELENÁ MALOVANKA - OPERAČNÍ STŘEDISKO MALOVANKA. 

Materiál zpracovalo Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší v Praze 6 (SpPZO)V roce 2010 sepsalo SpPZO  Výzvu Malovanka , kde požadovalo mimo jiné zpracování urbanistické studie okolí křižovatky Malovanka. S postupem času začalo vyplývat na povrch, že stavebních záměrů je víc, než jsme si dovedli představit. Plány dlouho zůstávaly v utajení, až po nátlaku koalice občanských sdružení Prahy 6 došlo k zveřejnění většiny z nich na výstavě Praha 6 mění tvář.

Praha 6 shrnula záměry do souboru "Břevnovský pás usedlostí" - snad ani nepřekvapí ironie toho, že jediná usedlost, která má zůstat, je Kajetánka.

pas usedlosti

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezidence Triangle

Začínáme na trojúhelníkovém pozemku mezi ulicemi Střešovickou, Patočkovou a Nad octárnou. V místě bývalých zahrádkářských kolonií, již úřadují bagry. Na místě bylo objeveno pohřebiště z desátého století, to už je však prozkoumáno a odvezeno neznámo kam. Místo "nevzhledné" zahrádkářské kolonie nám byly naděleny hranolky:

triangle foto

 

 

 

 

Pozemek byl vytěžen maximálně a  ani to nestačilo, proto jedna z budov přesahuje ven. Povšimněte si opevnění místo plotu při ulici Střešovická - řešení naprosto neodpovídající střešovické vilové zástavbě se zahrádkami a nebariérovým oplocením. Řešení pro chodce přináší kromě neatraktivního uličního profilu též velmi úzký chodník. Autor se snažil zachránit lidskost vizualizace zachycením cyklisty.  K dobru mu musíme přičíst, že byl dostatečně upřímný a neumístil na obrázek šťastné matky s kočárky a hrající si děti.

Stavba byla původně prezentována v milosrdné a tudíž tolik oblíbené ptačí perspektivě. Mezi domy zbylo místo na celé dva stromy. Na vizualizaci vidíme i komín z tunelu Blanka - výduch Octárna a kvádr technické budovy tunelu Blanka:

 

triangle 2

 O pohnuté historii parcely píše Michal Tryml z Konzervativního klubu v čísle 1/2 2015 časopisu Břevnovan (kráceno):

 Pozemek byl podle plánu prvorepublikové Státní regulační komise určen k vilové zástavbě. Parcelu koupily děti prezidenta Masaryka Alice a Jan s úmyslem postavit zde rodinné sídlo. Už první výkopy ale narazily na kosti. Archeologové zjistili, že se na parcele nachází rozsáhlé pravěké a slovanské pohřebiště. Výkopy byly proto opatrně zasypány a Alice a Jan Masarykovi se rozhodli parcelu nevyužít a vrátili ji zpátky městu. Důvodem bylo přání, aby parcela nebyla z pietních důvodů zastavěna a pohřbení nebyli rušeni. Později zde byla zřízena zahrádkářská kolonie, v roce 1991 přešel pozemek zpátky do majetku hlavního města Prahy. Prodej pozemku byl schválen v roce 2005, za primátorství Pavla Béma. Pozemek zakoupila za 62,7 milionů firma AGANA. Památkáři výstavbu schválili, přestože se pozemek nachází v ochranném pásmu Pražského hradu. Developerem stavby je nyní společnost PDB development, za níž stojí spolumajitelé těžařské skupiny Czech Coal.

Další podrobnosti v blogu Kateřiny Bečkové na aktualne.cz.

 

Areál Petynka

Pokračujeme dál k areálu koupaliště Petynka - město a jeho developer SNEO, a.s. zde mají mnoho záměrů. Projekt školky je již mrtvý, ale desítky bowlingových drah, krytý bazén, wellness centum, ...na pozemek se toho vejde. Nicméně městská část si plány nechala skromně v šuplíku a vystavila sérii žánrových obrázků s následujícím komentářem:

petynka

 

 

 

 

 

Souvislosti mezi jednotlivými projekty zjevně chybí, jinak by se panel ke koupališti jistě oslavně rozplýval nad novým zastíněním pozemku koupaliště přicházejícím sousedem - hotelem Petynka. Městská část udělá pro ochranu svých koupajících se občanů před škodlivým sluncem cokoli - prodala pozemky firmě G-nemovitosti svázané se skupinou Geosan. Řez odhaluje celých deset protirakovinných pater:

 

Hotel Petynka

 

 

 hotel petynka 1

 

Tvar budovy vychází z morfologie terénu - doufáme, že na Praze 6 úspěšný ateliér znamení čtyř se nepustí do výstavby rezidence Petřín na Malé Straně.

 

 

hotel petynka 2

 

 

hotel petynka 3

 

 

 

 

Meandr

Hotel opouštíme opět oblíbenou ptačí perspektivou, chybějícími souvislostmi a neexistujícími stromy. Z místa zeleně, která má padnout za oběť romantickému projektu Meandr:

meandr

 

 

 

Budově má padnout chátrající usedlost Na Panenské - současná budova je vysoká částečně dvě částečně jedno patro:

meandr 2

 

 

 

 

Půdorys a řez odhalují, že spíš než o meandr Brusnice jde o meandr Dunaje poblíž delty. Z maximálně dvou pater se dostáváme na stabilních pět:

 

meandr 3

 

 

 

Orlí oko ukazuje kormě meandru i novou silnici vedoucí k podzemním garážím:

 

meandr 4

 

 

 

Doprovodný text odhaluje ještě více:

meandr 5

 

 

 

 

 

Doplňujeme pár upřesnění: Vniklé zálivy vtahují zeleň přímo k domu (až tak, že jsou zality betonem)... Pětipatrový dům s rovnou střechou má klidnou siluetu, kterou přerůstají koruny okolních stromů (rozuměj topoly při plánovaném hotelu Petynka)...dům se tak vytrácí do okolní zeleně (zřejmě tisková chyba, správně melo být zeleň se vytrácí)...Návštěvnická stání jsou umístěna u příjezdové komunikace (v parku vznikne i nové parkoviště)

 

meandr 6

 

 

 

 

Vincentinum

Autoři přináší i historické obrázky, snad proto, aby výšku budovy mohli odvodit od komínu bývalé cihelny. Chybějící souvislosti vedou k tomu, že na obrázku se nachází Petinka/Vincentinum - další z usedlostí která má padnout:

 

vincentinum 1

 

 

 

 

 

sto ministerstvem kultury navrhovaného zachování nejhodnotnější části stavby je nám nabízen komplex vycházející z plánů z roku 1948 (zlaté roky české architektury). Koncepce se nechává inspirovat klasicizujícími a novogotickými formami.

 

vincentinum 2

 

 

 

 


Stavba by snad zapadla do kontextu satelitního městečka s perlami podnikatelského baroka. Projekt pod rouškou charity, kdy Nadační fond Vincentinum dostal objekt bezplatně od státu (!!!) a nyní chce nechat soukromou firmu vystavět dům pro seniory. Na Praze 6 máme v živé paměti, jak vypadá tento developerský trik ve skutečnosti - paní starostka to zkusila prozkoumat osobně. Ryze charitativní spojení:

 

vincentinum 3

 

Prezentující se snažili přesvědčit občany, že v oblasti přibyde zeleň, Vincentinum nám přináší srovnání před:

 

vincentinum 4

 

 

 

 

a po:

vincentinum 5

 

 

 

 

O Vincentinum se zajímá i protikurupční policie: viz článek v Lidových novinách ze 7. 1. 2014. a reportáž České televize.

 

 

 

 

Viniční rezidence Radimova

Vidíme, že zeleň přibývá kolem Kajetánské kaple. Tam je však plánován další developerský projekt s malebným názvem Viniční rezidence Radimova. Pod jeho rouškou se však skrývá brutální obestavění kaple. To, že je nákres zasazen do neexistující neidentifikovatelné zeleně, je již jakýmsi developerským koloritem stejně tak jako hry s perspektivou.

 

radimova 1

 

 

 

 

 

Na posledním obrázku vypadá jako by snad objekty byly nižší než kaple, ale omyl, který odhaluje mimo jiné další vizualizace:

 

radimova 2

 

 

 

 

 

 

Ta nám odhalila jak stavby brutálně převyšují kapli i se slávou zrekonstruovanou Kajetánku. Na pravé straně vidíme citlivě zasazenou historickou budovu Vincentina, na levé straně příliš vysoké nové budovy v rámci rekonstrukce Kajetánky, které nerespektují klesající kaskády střech.

Nemůžeme nezmínit komentář developera:

radimova 3

 

Podle nás jde o urbanistický harassment - mohutné objekty obkličují kapli tak blízko, že jí to jistě nebude příjemné. Otázkou zůstává ono nové využití kaple - obáváme se, že kaple bude zakomponována do dětského hřiště.

 

 

 

Zelená Malovanka

 

Kromě hrůz byl představen i známý projekt Zelená Malovanka . I zde však identifikujeme nešvar všech vizualizací - již víme, že za jezírkem je navrhován objekt Meandr Na Panenské. Přestože oba nákresy jsou z dílny ateliéru ov architekti místo Meandru vidíme na nákresu bujnou zeleň.

 

Na projekt byla schválena dotace z EU ve výši 62 milionů korun. V současné době se snažíme přesvědčit město, aby doplatilo zbylých 7 milionů a přikázalo TSK starat se o zeleň. Právě teď se rozhoduje, jestli bude stavba realizována nebo dotace propadnou. Pokud chcete Zelenou Malovanku obracejte se na zastupitele a žádejte realizaci projektu!

 

Zelená Malovanka

Celkové náklady: 68 856 270 Kč
Celkové uznatelné náklady: 68 856 270 Kč
Celková výše podpory: 61 970 643 Kč

Stav projektu: Schválen k financování
Mezistav projektu: Příprava zadávacího řízení

zelenamalovanka

 

 

 

 

 

 

Budova pod hotelem Pyramida

V pravém dolním rohu vizualizace vidíme šedou krychli nové budovy pod hotelem Pyramida - ta je zatím obestřena tajemstvím, podle našich informací zatím neexistují žádné konkrétní plány. S výstavbou se však počítá i v územním plánu.

 

 

Multifunkční operační středisko Malovanka

Poslední stavbou je Multifunkční operační středisko Malovanka, kterému se detailně věnujeme. Vizualizace opět umně zachází s perspektivou a nelze nezaznamenat hit loňské sezóny - obří betonové truhlíky na stromy. Věříme, že Praha 6 se nevyrovná své sesterské Praze 5 a tento návrh na park nepark nebude realizován stejně tak jako celá stavba. Napadené územní rozhodnutí řeší soud. Ještě před volbami byla plocha vedena v územním plánu jako zeleň a TOP09 hlásala jak bojuje za park. V roce 2012 zastupitelstvo Hlavního města Praha schválilo navrhovanou změnu územního plánu Z2500 24 hlasy TOP09 a 11 hlasy ODS. Starostka Prahy 6 Kousalíková (ODS) se nepřihlásila k hlasování. Tehdejší náměstek Hudeček (TOP09) hodnotí stavbu jako větší byt, kolega Nosek (ODS) prohlásil, že jde o stavbu pro pár zaměstnanců. To vše za více než 1,1 miliardy bez DPH!

 V srpnu 2015 rozhodla Rada zastupitelstva hlavního města Prahy, že výstavbu dopravního centra nebude provádět vítěz soutěže, ale firma, která se umístila na třetím místě. Více zde.

 pyramida

 

 

 

 

Materiál o devastaci pásu břevnovských usedlostí zpracovalo Sdružení pro podporu zeleně a ovzduší v Praze 6. Více na  www.sppzo.cz 

 

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@