Velký rozruch mezi místními občany vzbudil projekt na výstavbu tubusového domu pro Tomia Okamuru na parcele v ulici Nad Tejnkou. 

Jedná se o tuto parcelu:

parcela okamury

 

 

 

 

Projekt třípatrového domu z dílny architekta Kereze:

okamura

 

 

 

Dům Tomia Okamury ve tvaru více než desítky tubusů, spojených v jeden celek, který navrhl architekt Christian Kerez, má být světový unikát. Venezuelský architekt Christian Kerez vystudoval architekturu v Curychu a ve Švýcarsku i žije, dostal od Tomia Okamury zcela volnou ruku. Výsledek? Dům, který tvoří dvacet tubusů s maximální výškou 12,5 metru, svou hmotou nijak nepřevažuje standardní rodinné domy.  Netradiční dům prý architekt nosil v hlavě dvacet let.

Není to rozhodně klasický rodinný dům s centrálním bytovým prostorem. Struktura domu umožňuje snadné propojování i oddělování jednotlivých místností. Dole jsou společné garáže a z nich vedou tři samostatná schodiště do jednotlivých apartmánů nad sebou. Ty mají vlastní vchody ze schodišťových tubusů a žijí si zcela samostatně.

Architekt Kerez stavbu prezentuje jako dům se třemi samostatnými byty s celkovou plochou 431 metrů čtverečních a garáží pro pět vozů. Střechy tubusů mají sloužit jako terasy s výhledem do okolí.

Pražský tubusový dům zatím boduje ve světě, byl prezentován v březnovém čísle prestižního architektonického časopisu GA (Global Architecture), což je u stavby plánované v České republice.

Podrobnosti, fotografie a studie najdete v článku i.dnes z roku 2014.  

Tomio Okamura chtěl začít se stavbou svého netradičního domu už na podzim roku 2014. Tomu ale tehdy zabránili úředníci Prahy 6. Dům podle nich totiž nesplňoval podmínky pro výstavbu rodinného domu v dané lokalitě. Zejména proto, že jej chápali jako třípodlažní stavbu, zatímco podle vyhlášky mohl mít rodinný dům v daném území nejvýše dvě nadzemní podlaží s podkrovím.

Okamurovi ale pomohla změna Pražských stavebních předpisů, která se mezitím odehrála. Ta totiž nově umožňuje postavit i takzvané ustupující podlaží, nikoli pouze podkroví. Tedy za předpokladu, že se dům vejde do výškové regulace. A to Okamurův dům splňuje. Ač bude tedy výsledná stavba nakonec o něco menší, specifický design jí takřka beze zbytku zůstal. Zdroj a podrobnosti: i.dnes z února 2018.

Kompletně měl být dům dokončen v létě 2019. Jak byla daleko stavba na konci roku 2019 si přečtěte v Blesku.

 Nyní je dům dokončen a obýván. Nejedn dům, ale i okolí jsou v době, kdy je majitel přítomen, pod bedlivým dohledem bezpečnostní agentury.

-----------------------------

Na zveřejněnou studii reagovala v roce 2014 řada sousedů. Zde je výběr z ohlasů:

Dal bych tomu šanci, ale chtěl bych vidět víc vizualizací. Charakter staré zástavby je už z téhle strany narušený až běda. A bude hůř, jestli se začnou stavět Viladomy Rozmarýn.

Ten pozemek znám dost dobře, je dost malý na takovou stavbu. Nemluvě o tom, že je tam postaven jeden slátanější dům než druhý, takže i sebeúžasnější dům tam bude vypadat spíš jako pěst na oko. Zajímavě vypadající dům na nevhodném pozemku v nevhodné lokalitě.

Myslím, že v této části Břevnova již stojí i moderní vily absolutně různého typu a vytváří svého druhu konzistentní území, takovou přehlídku. Je to rozhodně zajímavý počin od zajímavého architekta, na rozdíl od častých podnikatelských barok a zrůdností, kterými se dává na odiv pouze majetnost a nevkus obyvatele. Je to stavba velmi nepražská a netypická, ale pokud by se zachovala výška srovnatelná s okolní zástavbou, je to ještě vcelku zajímavé řešení oproti možným hrůzám:-)

Vzhledem k moderní zástavbě myslím, že by šlo o zajímavý architektonický počin, rozhodně by stálo za to vidět více vizualizací - s okny, dveřmi, terasami a také napojení na terén. Osobně ale - a jedná se pouze o osobní názor - se domnívám, že bydlet v takovém atypu musí být docela nepříjemné, proto se trochu obávám, aby stavba nestála jen proto, aby vyčnívala a že je zajímavá. Taková stavba by jen střídala výstřední majitele, nebo by stála ladem jako zajímavost. Možná by ji za pár let někdo zbořil, aby postavil trochu více obyvatelný dům.

U mě dobrý, pokud by to byla dětská prolejzačka...-).Ale nakonec proč ne, lepší než uniformní nic jako většina novostaveb kolem..

Mně se to nelíbí. Vypadá to jako ty kóje pro lidi z Matrixu. Podle těch fotek z odkazu by to stálo mezi normálními rodinnými domy, respektive vilami. No a mít mezi nimi sila?

Komíny, komínky mincí, něco bujícího, sila… Mám z tohoto návrhu nepříjemnou závrať. Neumím si představit život v tomto hradě, ani místo, kde by se mi tento exotický dům líbil.

Chtělo by to více vizualizací, které by zahrnovali celkový pohled na okolí... Případně i to, jakým způsobem by byla do projektu zapojena zahrada, zeleň celkově, dřevěné prvky... Rohů a hran je kolem nás až příliš, takže mi oblost přijde sympatická, ale souhlasím s Lenkou Hanovskou, že je to atypické a časem pro obyvatele neobyvatelné... Ale takový Hundertwasserhaus také nemá jediný pravý úhel a žít se tam dá:)

Tohle moc důvěry nebudí: "Christian Kerez navrhuje převážně do míst, která nemají silného ducha. Satelitní předměstí či anonymní asijská města ho nenabízí, a tak se architekt musí vydávat proti stávajícímu místu.“

Velmi zajímavá studie vedle souboru prapodivných staveb. Užitkovost interieru bych ponechal na uživateli.

 

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@