Editační systém našich internetových stránek je již tak zastaralý, že pro nás představuje vkládání nových textů nepřekonatelný problém. Nové stránky uvedeme do provozu až v roce 2010.

Ve čtvrtek devatenáctého února v devět hodin ráno byla zahájena demolice č.p.338. Unikátní budova historické celnice, kterou dříve proudily do Prahy davy lidí a při jejíž barokní přestavbě v roce 1743 asistoval stavitel K.I. Dientzenhofer, přišla ještě během dopoledne o střechu. Sdružení Tejnka rozeslalo zprávu o zahájení devastace poslancům Prahy 6, o den později informovala o barbarském ničení vzácné budovy televize Nova. Bourání však pokračovalo a již během následujícího víkendu byly zlikvidovány jedinečné záklopové stropy se vzácnými barokními freskami. "Demolice je v nedohlednu. Zahájíme ji, až budeme mít kladné stavební povolení," prohlásil přitom o dva týdny dříve (MFD 7.2.) Tomáš Smrčka, místopředseda Bytového družstva Za Strahovem.

Obtížně pochopitelným způsobem bylo zamítnuto odvolání Sdružení Tejnka proti demoličnímu výměru na čp. 338. Podstatu skandálu na území nově vyhlášené památkové zóny vystihl titulek v MF Dnes: "Úředníci vymysleli 31. únor". Referenti stavebního odboru se totiž zbavili námitek Sdružení Tejnka jeho vyloučením z řízení s odůvodněním, že jeho odvolání nebylo podané včas. Byl to přitom stavební úřad Prahy 6, který měl informovat místní občanské sdružení ihned po obdržení žádosti o demolici, aby se mohlo do zákonných osmi dní vyjádřit. K tomu však došlo až pět měsíců po obdržení žádosti od investora. Podivnou machinaci s listinami a termíny dokládá zmíněné neexistující datum, kdy údajně byla úřadu doručena žádost o odstranění stavby: 31. únor 2003.

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@