V pátek 26. prosince se na nároží s pítkem v křížení ulice Za Strahovem a Nad Tejnkou konalo tradiční sousedské setkání, spojené se zpěvem koled, živým ohněm a svařeným vínem.
Kromě zpěvu koled se konal také oblíbený klavírní koncert Kayoko Zemanové za otevřenými dveřmi, poslechli jsme si flašinet Pavla Bodora, kytaru Jonathana Caulkinse, heligonkáři zahráli českou klasiku. Přidali se další muzikanti, kromě houslí nám jeden z malých návštěvníků zahrál i na trombón!
Kromě oblíbených špekáčků, které si děti mohly opéci nad ohněm, chlebů se sádlem a s lutenicí, vánočního cukroví a dobrot, byly letos k dispozici také grilované italské uzeniny.
Na další fotografie z koled se podívejte zde.
Číst dál: Prosinec 2014 - Na Štěpána jsme se sešli na tradiční koledy a svařák
Na čtvrtek 4. prosince připravilo Sdružení Tejnka spolu s Akademií věd jedinečnou akci: návštěvu bubenečské vily Lanna, spojenou s komentovanou prohlídkou, vánočním jarmarkem a koncertem. Návštěvníky přivítaly vídeňské valčíky Pavla Bodora, vůně svařeného vína a živý oheň, který plál v anglické zahradě. Hosté, kterých se sešlo několik desítek, mohli nakoupit drobné dárky, občerstvit se svařeným vínem, ochutnat vánočního kubu nebo dobroty z břevnovské kavárny Kuzebauch. Nejzajímavějším okamžikem večera byla komentovaná prohlídka unikátní stavby, kterou nás provedl její ředitel Pavel Slabihoudek. Večer byl završen klavírním koncertem Jonathana Caulkinse.
Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.
Číst dál: Prosinec 2014 - Tejnkaři a jejich přátelé se sešli ve vile Lanna
Již tradičně se v úterý 11. 11., tedy na svatého Martina, sešli břevnovští v hospodě na fotbalovém hřišti, aby ochutnali letošní mladé víno, popovídali si a zatančili. Sousedé přišli v hojném počtu, takže jsme obsadili nejen hospodu, ale i venkovní zahrádku. Tmu a zimu jsme zaháněli lampiony, svíčkami, dobrým vínem a ještě lepším Vencovým gulášem. Akordeony, klarinet i flašinet hrály k poslechu i tanci. Za rok se sejdeme znovu!
Na fotografie se podívejte ve fotogalerii.
Chcete-li dostávat pozvánky na akce Tejnky, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zařadíme vás do mailinglistu.
V neděli 5. října se konal další ročník Dne architektury. Letos mladí břevnovští architekti Michal Volf a Daniel Čapek provedli zájemce prvním úsekem poutní cesty do Hájku, který vede přes bývalou osadu Tejnka. O historii Tejnky promluvila k účastníkům jedna ze zakladatelek našeho sdružení, výtvarnice Dorota Zemanová.
Pokud jste se nemohli zúčastit, přečtěte si o historii naší lokality zde.
Předseda Sdružení Tejnka Marek Šálek uspěl v literární soutěži, vyhlášené v rámci projektu Literáti z naší čtvrti. V kategorii fejeton získal třetí místo. My břevnovští jen doufáme, že se jeho vize o tom, jak bude vypadat Praha 6 za sto let, nenaplní:
Číst dál: Září 2014 - Praha 6 za sto let - Úspěch člena Tejnky v literární soutěži
V sobotu 20. září od 14 do 20 hodin se na Drinopolu konal další ročník sousedské slavnosti Zažít Břevnov jinak. Účast byla navzdory počasí hojná. O dobrou náladu se postarali jak účinkující, tak stánkaři, kteří připravili řadu her, soutěží a ochutnávek. Soutěžilo se v běhu do schodů i o nejlepší břevnovský štrůdl, žonglovalo se, a samozřejmě nechyběl ani ping pong. V obležení byl sousedský bazar a stánek s knihami na výměnu.
Na fotografie ze slavnosti se podívejte ve fotogalerii.
Číst dál: Září - Zažít Břevnov jinak - déšť dobrou náladu nepokazil
V sobotu 6. září prošlo Tejnou procesí tradiční mariánské pouti. Poutníci vyšli u první kaple poutní cesty na Dlabačově a čekala je asi šestnáctikilometrová pouť do kláštera v Hájku.
Poutě mají dlouhou historii a v dobách jejich největší slávy přicházelo do Hájku až 60.000 poutníků. Šlo se s korouhvemi, prapory a sochami Panny Marie, které nesly družičky, sochy svaté Anny nesly vdané ženy a sochu svatého Josefa nesli mládenci. Procesí prošlo se zpěvem a v plné parádě celým městem až za bránu u Strahovského kláštera. Tam teprve se poutníci převlékli do všedních šatů a místo bot si navlékli punčochy podšité pevnou látkou ze starých kabátů. Socha Panny Marie i s nosítky a parádou se položila na vůz, který poutníky doprovázel. Pak se šlo po císařské silnici ke klášteru na Bílé hoře a dál do Hájku podél kapliček. Před cílem se všichni zase převlékli do svátečního. Cesta byla vyzdobena barevnými fábory a chvojím, náboženské alegorie ukazovaly výjevy drastické i líbezné, stánky nabízely občerstvení i tretky. Poutníci zpívali mariánské chorály. Poutníci přicházeli odpoledne, následovalo kázání, loretánské litanie, požehnání a pobožnost pokračovala i v noci. Zpěv nábožných písní se rozléhal lesem, ohně plály, jakoby celý Háječek byl v jednom plameni. Celou noc se zpovídalo, za úsvitu lidé i ptáci prozpěvovali. Druhý den od rána do oběda probíhaly mše svaté, česká i německá kázání. Odpoledne opět kázání, litanie, požehnání a návrat domů.
Letošní pouť i mše v Hájku byly podstatně skromnější, jsme ale rádi, že je tradice stále živá. Poutní cesta vede Tejnkou dál na Ladronku a Bílou horu. Zhruba na místě nároží s pítkem se původně nacházela jedna z kaplí. Více v sekci pro výletníky.
Sbližování sousedů z obou strany Patočkovy ulice pokračovalo o letním slunovratu 21. června setkáním na louce u Břevnovského kláštera, se sídlištěm Obušek na dohled. Zahráli jsme si kroket, ochutnali dobroty, které napekli známí i nezámí sousedi a probrali aktuální břevnovská témata. Piknik pořádala iniciativa Nesedím-sousedím, Spolek Pro Břevnov a Tejnka.
Na fotografie se podívejte ve fotogalerii.
Začátkem června začalo horním úsekem ulice Za Strahovem jezdit neúnosné množství automobilů, nárůst lze bez přehánění vyjádřit jako několikasetprocentní. Mezi sedmou a devátou hodinou ráno tudy auta projížděla takřka nepřetržitě, většina z nich překračovala povolenou rychlost, v některých případech dvoj až trojnásobně. Totéž se opakovalo v odpoledních hodinách. Důvodem byla uzávěra části ulice Tomanova – auta si zkracovala cestu přes obytnou ulici v památkové zóně.
Policie nás nechala na holičkách - pochůzkářka, která má náš úsek na starosti, nám doporučila, abychom se obrátili na městskou část. To jsme také udělali - reakci radnice si přečtěte níže. Zároveň jsme se rozhodli připomenout řidičům, že se nacházejí v obytné ulici. Od půlky června tak měli řidiči průjezd o něco zábavnější. Snad aby si stihli nové atrakce prohlédnout, začali jezdit pomaleji.
Na další etapu rekonstrukce ulic v okolí již byla vyznačena objízdná trasa v úseku Skokanská - Maratonská, takže intenzivní provoz v ulici Za Strahovem ustal. Věříme, že k vyznačení objízdné trasy přispěl i náš dopis na radnici.
Nejdříve nás výletní loď Marie odvezla z Vaňova do Velkých Žernosek, takže jsme poledne mohli přečkat v podzemí plném sudů a se skleničkou v ruce. Následovala plavba zpět s několika zastávkami spojenými s prozkoumáváním pobřežních osad. Odpoledne byla na programu úvodní lekce rychlostního veslování (čtyřka s kormidelníkem), večer pak volná zábava v kempu Brná a nocleh v chatičkách. V neděli jsme se opět vydali plnou parou vpřed po proudu Labe, abychom si vyslechli zasvěcený výklad o pohnuté historii Ústí nad Labem. Poté jsme se ze střechy nákupního centra Forum vyhoupli lanovkou k zámečku Větruše, načež jsme po domluvě s obsluhou vodního díla spěchali zpátky k řece, kde jsme stihli prolézt skrz naskrz Masarykovo zdymadlo (včetně rybochodu). Návštěvu města jsme zakončili (automobilovým) výšvihem na hrad Střekov a zhodnocením akce. Převažovalo nadšení, kolik se toho dá za šestatřicet hodin stihnout, a jak krásně může být i jinde než v Břevnově, pokud máte štěstí na tak skvělé hostitele. O naši spokojenost se starali Ivo Jiroušek, jeho žena Ivana a jejich přátelé. Děkujeme jim z celého srdce!
Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.
V březnu letošního roku jsme napsali na radnici Prahy 6 žádost o odstranění černých skládek v Tejnce a okolí. Přesně o měsíc později přišla odpověď z radnice a zároveň byly přistaveny kontejnery a během dvou dnů byl všechen nepořádek odstraněn. Ve fotogalerii se můžete přesvědčit, o kolik je naše okolí krásnější.
Pokud bydlíte v Praze 6 a máte v okolí svého bydliště černou skládku, obraťte se na Úřad Městské části Praha 6, Odbor dopravy a životního prostředí. Vedoucí odboru je Ing. Dana Charvátová, adresa Čs. armády 23/601, 160 00 Praha 6.
Černé skládky v plné kráse jeden kontejner nestačil uklizeno!
V sobotu 17. května se naši břevnovští sousedé připojili k sympatickému projektu jednodenní restaurace a dvorkových bleších trhů. V Tejnce na nároží u pítka se konal malý bazárek s občerstvením, ochutnávkou česko-francouzské kuchyně, papírový workshop pro děti a na závěr divadýlko Zajíc a želva. Navzdory nepřízni počasí přišly desítky návštěvníků, převážně rodičů s dětmi.
Tradiční blíženectví, které Tejnku pojí se slavonickými buditeli, bylo o posledním březnovém víkendu prohloubeno výpravou, na které jsme se přesvědčili, že naši přátelé ze Slavonické renesanční společnosti v posledních letech nezaháleli.
Pavel Bodor z Tejnky v interiéru Spolkového domu, který zrekonstruovala Slavonická renesanční společnost
Program expedice:
1. Prohlídka unikátně zrekonstruovaného Spolkového domu (životní dílo manželů Žampových ve spolupráci s dvojicí architektů Opočenský – Valouch). 2. Návštěva Jarního krajkového bálu proslulé Tančírny v Třešti (hvězdou večera swingový orchestr Zatrestband i naše bývalá sousedka z Břevnova a ozdoba pouličních slavností Anna Polívková). 3. Vycházka ve stopě jedné z Graselových stezek, obohacená mazlením s kůzlátky a ochutnávkou sýra (na farmě Hany Langové v Peníkově u Českého Rudolce).
Speciální poděkování patří Slavonické renesanční společnosti, jmenovitě Olze, Zdeňkovi, Josefíně, Ludmile, Františkovi a Antonii Žampovým!
Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.
V únoru se na naše sdružení obrátlia paní, která bydlí nad schody na Drinopolu. Každodenně se dívá na to, jak maminky vynášejí kočárky do schodů, protože kovové kolejnice, které mají sloužit jako nájezd pro kočárky, nemají potřebný rozchod. Napsali jsme proto na radnici, zda je možné nájezd upravit tak, aby vyhovoval většině typů kočárků.
Zde je odpověď z radnice:
Takže maminky budou muset dál kočárky po několikaúrovňovém schodišti. Skutečně neexistuje řešení, nebo se jedná pouze o pohodlnost úředníků?
Využili jsme krásného nedělního počasí a zasadili smrčky, které o Vánocích zdobily pítko. Pár měsíců po výstadbě stromky začaly usýchat. Nevzdali jsme to a nahradili je přebytky z našich zahrádek. Od května je k vidění také phlox neboli plaménka latnatá, nenáročný rozchodník, který kvete v září a léčivý plicník.
Další fotky najdete ve fotogalerii.
Jako každý rok, i letos vyrazili členové Tejnky na novoroční vrcholovku. Letos vystoupalo šest reprezentatnů Tejnky na vrch Oblík (509 m. n. m) u Loun. Pokud by zbytek roku probíhal v podobném duchu, bude to pohádka.
Do nového roku přejeme mnoho štěstí, zdraví, spokojenosti a těšíme se na další sousedská setkávání.
.
Dne 18. 11. vypsala radnice Městské části Praha 6 výběrové řízení na nového nájemce kulturního centra Kaštan. Požadavky vyhlašovatele, kritéria pro posuzování nabídek a další informace najdete zde. Termín podání nabídek byl 2. 12, tedy pouhých 14 dnů od vyhlášení.
Rada městské části Praha 6 rozhodla na svém zasedání 15. ledna, že kulturní centrum Kaštan v Bělohorské ulici v Praze 6 bude od 1. února 2014 pronajato občanskému sdružení Unijazz.
Projekt Kaštan 2014 - 2018 zahrnuje Klubovou scénu (Unijazz), výtvarné kurzy (Atelier Kaštan), Muzeum a archív populární hudby (Popmuseum) a občerstvení pro veřejnost.
Číst dál: Leden 2014 - Monitorujeme výběrové řízení na nájemce Kaštanu