V sobotu 26. prosince jsme se jako každoročně sešli se sousedy a přáteli na pítku, abychom si zazpívali koledy a poseděli u živého ohně i svařeného vína. Improvizovaná tejnkovská kapela zahrála koledy, přidal se také břevnovský sbor a další muzikanti. Matouš Rybka zahrál na trombon kromě vánoční skladby také aktuální znělku Star Wars.

K ochutnání byly chleby se severočeskou lutenicí, čerstvě vyškvařeným sádlem i celerovou pomazánkou, nechybělo cukroví, štrůdl a další pamlsky. Na ohni se opékaly špekáčky, labužníci si mohli dát také domácí klobásky salsiccie. 

Sešlo se nás letos opravdu hodně a atmosféra byla výborná. Děkujeme všem, kteří dorazili, a přejeme radostný nový rok.

koledy 15 kos maly

koledy 15 rybka

 

 

 

 

 

Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.

Začátkem prosince 2015 se rozběhly stavební práce na území bývalé zahrádkářské kolonie a rekreačních kurtů okolo fotbalového hřiště. Dovolte nám při té příležitosti stručně zrekapitulovat historii tohoto budovatelského záměru (dříve Viladomy Rozmarýn, dnes Rezidence La Crone) i našeho úsilí.

Číst dál: Prosinec 2015 - Bývalé zahrádky - stavba zahájena

Všichni rádi vzpomínáme na Zuzu a Lulu, které na slavnosti Montmartre v Tejnce malovaly rychloportréty návštěvníků. Málokdo ví, že se pod uměleckým jménem Lulu skrývá známá ilustrátorka Lucie Lomová (Anča a Pepík, Divoši aj.). Přečtěte si, jak na Montmartre v Tejnce vzpomíná na svém blogu.

27. listopadu 2015 zastupitelstvo odvolalo Petru Kolínskou a Antonína Nechvátala z Rady MČ Praha 6. Co to přinese Tejnce? Může to znamenat, že na místě rohového domku na křížení ulic Za Strahovem a Maratonská vyroste nemovitost několikanásobně převyšující objem tohoto domku. Zelení dosud předsedali komisi územního rozvoje, kde zamýšlená novostavba neprošla o pouhý jeden hlas. Projekt se jistě brzy vrátí do hry... Více zde.

Proti způsobu, jakým se koalice zbavila zástupců Strany Zelených, se ohradily Spolky a občanská sdružení z Prahy 6, které zaslaly 24. listopadu dopis starostovi MČ Praha 6 Ondřeji Kolářovi. Dopis je reakcí na zdůvodnění vypovězení koaliční smlouvy ze strany radnice. Dopis si přečtěte zde. 

Statistika hlasování stran koalice.

Tisková zpráva k výzvě.

Popis situace a výzvu zastupitelům z 31. 10. 2015 najdete zde:http://www.e-petice.cz/data/1_vyzva_za_setrvani_SZ_final.pdf

Milovníky tance a neopakovatelné atmosféry hospody na fotbalovém hřišti potěšila další břevnovská tančírna, která se konala v pátek 27. listopadu. Hrály se největší hity 50. - 70. let v podání kapely Oldy´s rock 'n' roll restaurant, nové choreografie představil taneční spolek Kus žen z Dobříše, nechyběla tombola a překvapení v podobě dortů pro všechny, kteří slaví v těchto dnech narozeniny. Ti, co se nevešli do sálu, mohli si venku u ohně opéct špekáčky od Kšány.

Na další fotografie se podívejte ve fotogalerii.

veselice11

Zrodila se nová sousedská aktivita - Břevnováci se rozhodli oživit bývalé brouzdaliště, na které pamětníci vzpomínají s nostalgií: http://tejnka.cz/kauzy/plivatko. Poprvé se sousedé sešli v sobotu 22. srpna. Po úklidu místa následoval piknik a debata o budoucnosti Plivátka.

Více o záměru obnovy ducha tohoto místa najdete na Facebooku: https://www.facebook.com/plivatko.

uklid plivatka

Již potřetí se na Drinopolu konala sousedská slavnost  Zažít Břevnov jinak. Letos se akce uskutečnila 19. září a členové Tejnky byli spolu se Spolkem pro Břevnov organizátory akce.

Na fotografie z akce se podívejte ve fotogalerii.

zbj zeny beh do schodu

 

 

 

 

 

Podrobnosti o slavnosti:

Číst dál: Září 2015 - Zažili jsme Břevnov jinak

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) byl pověřen Radou hlavního města Prahy vypracováním Koncepční studie ulice Bělohorská. Studie v současné době vzniká v úzké spolupráci s MČ Praha 6 a s občany.zuza ovce mala

 

 

 

 

 

Číst dál: Červen 2015 - Jak bude vypadat Bělohorská?

mont malyV sobotu 20. června se na tradičním místě (od pítka k truhlárně) konala další pouliční slavnost, tentokrát v novém hávu. Pojali jsme ji jako výstavní jarmark, ke zhlédnutí i ke koupi byla díla nejen břevnovských výtvarníků – obrazy, oděvy, módní doplňky, loutky a podobně. Součástí slunovratového odpoledne bylo i divadlo, dílny, koncerty a další vystoupení. 

 

NA FOTOGRAFIE ZE SLAVNOSTI SE PODÍVEJTE ZDE.

 

Číst dál: Červen 2015 - Montmartre v Tejnce

Do fotogalerie jsme přidali fotografie, které nám zaslal pan Jan Císař, břevnovský rodák, který žil až do roku 1975 na Břevnovské návsi. Poznali jste některá místa? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Obr12

Jednodenní restaurace se v sobotu 16. května otevřely hned na dvou místech v památkové zóně Tejnka - na pítku a ve Šlikově ulici. Byla k mání spousta dobrot: palačinky, zapékané brambory na smetaně, chilli con carne, dětské hotdogy, káva a limonáda, kotlíková polévka na ohni vařená, sušené maso, perníčky se strahovským motivem, humus, vege viet závitky, brownies, celerový salát, klíčky nebo slané muffiny s cherry rajčátky.Nechyběly ani populární klobásky salsiccia, ze sladkostí třeba cheesecake a čokoládový dort s mandlemi. Došlo i na domácí vaječný koňak. Hrálo se divadlo pro nejmenší, pod dohledem lektorek z klubu Paleta si děti mohly vyrábět loďky ze špuntů.

Pouliční slavnosti u pítka už jsou v Tejnce samozřejmostí. V rámci Restaurant Day však došlo k mimořádné události: jeden soukromý dvorek ve Šlikově ulici se proměnil v oázu pro všechny kolemjdoucí. Krásné chvíle kazilo pomyšlení, že by sem měly najet buldozery a proměnit džungli zdejšího vnitrobloku v obří bytovku.

Na další fotografie z jednodenních restaurací v Tejnce se podívejte ve fotogalerii.

rd 5

 

 

 

Jakmile v dubnu zprovoznili pítko, sešli se sousedé k dosázení zeleně. Posloužily hlavně přebytky ze zahrádek. Od loňské brigády nám také dorostli noví zahradníci.  

Nároží s pítkem hojně využíváme pro setkávání se sousedy. V sobotu 20. června se tu uskutečení Montmarte v Tejnce. Nenechte si ujít!

Na další fotografie z Tejnkovské bridády se podívejte zde.

pitko lizinka

Fotografie z Číny v časopisu Týden (titulek "Nás nedostanou") inspirovala našeho souseda Petera Nováka k vlastní koláži na téma stavebního ruchu v Tejnce:

dostali nas maly

Vzhledem k tomu, že stavebník Rozmarýn / La Crone zahradil všechny cesty ke hřišti (ve směru z Tejnky), poradili jsme si provizorně svépomocí a proklestili tajnou cestičku úvozem ve východním cípu oploceného areálu. V roce 1985 to ještě byla ofiko komunikace pro spartakiádníky, poslední roky se tu střídala hnízdiště bezdomovců a podle toho to tady vypadá. Projít se tudy ale teď už dá - i když to není po setmění zrovna pro holky. Pro jistotu jsme novou cestu z Tejnky k hospodě nejen proklestili, ale i vyznačili. Pořád podél stavební ohrady a na konci se už objeví známé končiny.

klesteniklesteni 2

klesteni napis

Cílem návštěvy zástupců Tejnky na radnici MČ Praha 6 bylo domluvit další postup ve věci aktuálních břevnovských kauz (Viladomy Rozmarýn – Rezidence La Crone, Bytový dům Závěrka, rohový domek Za Strahovem / Maratonská, zachování fotbalového hřiště, Rezidence Truhlárna).

Číst dál: Duben 2015 - Sešli jsme se s místostarostkou pro územní rozvoj

Získali jsme projekt domu, který bude stát ve vnitrobloku mezi ulicemi Za Strahovem a Šlikova, tedy přímo v srdci památkové zóny. Proti výstavbě v tomto rozsahu bojovali zejména obyvatelé Šlikovy ulice, kterým novostavba zastíní domy i zahrady. Více o celé kauze zde.

Dobrá zpráva: Díky podnětu občanů zrušil 17. 6. městský soud platnost územního rozhodnutí na tuto stavbu. Celá věc byla vrácena odvolacímu správnímu orgánu k novému projednání.

zaverka 1zaverka 2zaverka 3zaverka 4zaverka 6zaverka 10zaverka 11zaverka 13

V zahrádkách dochází k plošné likvidaci zeleně, k zemi padají i vzrostlé stromy na místech, kde nebudou stát domy ani podzemní garáže. Vznesli jsme proto na Úřad MČ P6 dotaz týkající se věkovitých stromů v blízkosti autobusové zastávky Televizní věž a požádali i o vyjasnění toho, zda stavebník může kácet i na pozemcích, pro které dosud nebylo vydáno stavební povolení (II. etapa, čili severní a východní část dotčeného území).

Číst dál: Březen 2015 - Rozmarýn - La Crone - kácení pod drobnohledem

Obyvatelé nové vilové čtvrti v sousedství Tejnky (Oddělená / Loutkářská / Kopeckého / Nad Tejnkou) se rozhodli napadnout platnost dosud vydaných stavebních povolení ve věci Viladomy Rozmarýn – Rezidence La Crone.

„Od začátku jsme považovali tento projekt sídlištního charakteru za předimenzovaný a do této lokality naprosto nevhodný, nicméně jsme akceptovali fakt, že zástavba tohoto území je nevyhnutelná. To ovšem za předpokladu, že veškerá dopravní obslužnost bude směřovat do Tomanovy ulice a nedojde k propojení mezi ulicí Tomanova a Nad Tejnkou, jak jsme byli ujišťováni,“ píší. „Podle našich zjištění tomu tak ale není. Stávající územní rozhodnutí z roku 2007 předpokládá dopravní propojení obou ulic (Tomanova - Nad Tejnkou) vybudováním pozemní komunikace. S tímto rozhodně nesouhlasíme a vzhledem k již zahájeným přípravným pracím jsme považovali za nutné neprodleně reagovat.“

Číst dál: Březen 2015 - Žádost o zrušení stavebního povolení La Crone - Rozmarýn byla zamítnuta

Dne 9. března 2015 se sešli členové Sdružení Tejnka se zástupci firmy BM develop, která připravuje výstavbu viladomů v těsném sousedství památkové zóny Tejnka (dříve Viladomy Rozmarýn). Přinášíme aktuální informace ze schůzky:

Likvidace zeleně v zahrádkách

Kolem břevnovského fotbalového hřiště se začalo zkraje března kácet. Vyroste tady Rezidence La Crone, jak nový vlastník pozemků přejmenoval původní projekt Viladomy Rozmarýn. Sdružení Tejnka se podařilo leccos vybojovat (auta měla vyjíždět přímo do památkové rezervace), nad definitivním koncem zahrádkářské kolonie přesto srdce usedá. Místo ní tady vyrostou nabobtnalé bytovky, celý areál bude obehnán plotem. Přitom nebýt benevolentního přístupu radnice a především absence jasnější urbanistické představy o tomto unikátním území, mohlo být leccos jinak.

Konečná architektonická úprava byla svěřena ateliéru A 8000, lze tedy očekávat kosmetické úpravy týkající se fasád a dalších detailů. Ať to dopadne jakkoliv, celkovým uspořádáním tento projekt nezapadá do okolí (vilová a domkářská čtvrť) a lze jej označit za relikt divokých devadesátých let. Ostatně původní investor, od něhož aktuální vlastník pozemků BM Development celý projekt zakoupil, byl kapitálově i personálně napojen na společnost Falkon Capital (ruský státní dluh, podrobnosti http://www.motejlek.com/nova-souvislost-po-dlouhych-letech-statni-vyjednavac-ruskeho-dluhu-zakotvil-ve-falkon-capital).

Mrzí nás rovněž to, že celý areál bude oplocen. Developer argumentuje přáním budoucích klientů (byty budou rozprodány) a jejich obavami o bezpečnost. Budeme prosazovat alespoň chodník v západní části areálu, který by víceméně kopíroval trasu dnešní pěšiny. Snažíme se rovněž dosáhnout toho, aby ulice Nad Tejnkou získala takovou povrchovou úpravu, která by odpovídala charakteru památkové zóny. Budeme se rovněž podílet na plánování oddělujícího pásu zeleně a dalších dílčích úprav, které by přechod mezi Památkovou zónou Tejnka a rezidencí La Crone učinily snesitelnější.

Stavební činnost má začít v červenci, plánované ukončení výstavby  v prosinci 2016. Na I. etapu je již vydáno stavební povolení, stavební řízení na II. etapu (domy v severní části areálu podél ulice Nad Tejnkou) ještě nebylo zahájeno; Sdružení Tejnka bude jeho účastníkem. Co se týče režimu stavby, obecné předpisy hovoří o možnosti pracovní doby ve všední dny 6 – 21 hodin, o víkendu 8 – 18 hodin. Požadujeme limit na hlučné provozy (pouze 7 - 18 a v neděli klid). Další schůzka s investorem se koná v pondělí 13. dubna, o jejím průběhu budeme opět informovat.

V těsném sousedství hospody na fotbalovém hřišti se bude od června stavět. Do té doby si chceme naši domácí hospodu co nejvíc užít. Proto jsme v sobotu 14. března pozvali kapelu Corbell a pořádně to roztočili. Tanečníků se sešlo hodně, takže podobnou akci určitě zopakujeme.

Na další fotky se podívejte ve fotogalerii.  

tancovacka pali tanci

 

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@