Milí sousedé,

vzhledem k epidemiologické situaci a s ohledem na platná vládní nařízení musíme zrušit plánovanou uliční slavnost Koledy v Tejnce. Moc nás to mrzí a doufáme, že si vše vynahradíme v příštím roce, který bude lepší, než ten letošní! Zazpívejte si alespoň doma, zde naleznete zpěvníček ke stažení. Přejeme vám vše dobré v roce 2021.

DOMEK

Sto let se hrála na Břevnově soutěžní kopaná, proslavily se hlavně dva kluby – Slavoj Břevnov a TJ Břevnov, později FC Dragoun. Na vybudování a údržbě hřišť se podílely generace Břevnováků, mnozí zde působili jako hráči, trenéři a funkcionáři. Víkendové mistráky přitahovaly stovky diváků. Působením více okolností tato tradice zanikla. Nejdříve zmizel z fotbalové mapy Slavoj Břevnov, v roce 2006 přivedl majitel k zániku v té době třetiligový tým FC Dragoun. Nyní se stupňuje tlak na změnu územního plánu a zastavění hřiště, kolem něhož mezitím vyrostlo rezidenční bydlení La Crone. Podrobnosti o našem marném boji o zachování fotbalového hřiště najdete zde.

Břevnovské spolky se nesmířily se zánikem fotbalu na Břevnově a iniciovaly jednání s Městskou částí Prahy 6. Vedení radnice poté nabídlo, že pro zmrtvýchvstání kopané v naší čtvrti může posloužit dlouhé roky nepoužívané hřiště někdejšího Slavoje, kde by mohlo vzniknout zbrusu nové sportoviště. Hřiště někdejšího Slavoje Břevnov najdete ve Skokanské ulici – přes silnici od Televizní věže, mezi psím cvičištěm, areálem na lukostřelbu a ragbyovým hřištěm

Číst dál: Říjen 2020 - BŘEVNOVÁCI ZAKLÁDAJÍ FOTBALOVÝ KLUB

Významné výročí mariánsko-františkánské poutní cesty z Pohořelce do Lorety v klášteře v Hájku připomněla v sobotu 3. října slavnost, rozprostřená po celé téměř osmnáctikilometrové trase pouti. Poutníci vyrazili kolem osmé hodiny ranní od první poutní kaple na Pohořelci. Účastníci dostali Poutní pas, do kterého sbírali razítka na různých místech po cestě. Byla otevřena řada památek podél cesty, například benediktýnský klášter na Bílé Hoře, františkánský klášter v Hájku, Litovická tvrz nebo Hostivický zámek. Poutníky čekal program jak během cesty (zpívánky děti a ženský sbor v Hostivici), tak v Hájku. Zde proběhla v 11 hodin slavnostní mše, následovalo divadélko, koncert, přednáška floristky, dětské dílničky a další. Akci pořádal spolek Poutní cesta Hájek ve spolupráci s Městským úřadem Hostivice a podporou Městské části Praha 6. 

Více o poutní cestě, která prochází také Tejnkou (zaniklá druhá kaple stávala v místě nároží s pítkem v srdci Tejnky) naleznete zde. Tejnkaři před několika lety výlet poutní cestou do kláštera v Hájku. Podívejte se na fotografie.

poutni cesta Hajek z jejich webuklaster hajek foto Marek

 

 

Motem letošního ročníku slavnosti, která se konal v sobotu 19. září od 13 hodin je NADECHNI SE NA PLIVÁTKU. Sešli jsme se v klidném prostředí okolí Plivátka: krásného zeleného prostranství mezi ulicemi Nad Závěrkou a Za Strahovem. Na programu byla výsadba dvou stromů, bylinek, poznávání rostlin, dřevařské i výtvarné dílny, ukázky akrobacie, koncerty, divadlo a další. Největší atrakcí byl let v koši. U stánků si návštěvníci mohli vybrat oblečení, knihu, hračky nebo různé poklady z domácností. K jídlu byly palačinky, koláče, limonády i pivo. Počasí bylo krásné a návštěvníci si slavnost užili.

zbj201zbj208zbj206zbj209zbj2022zbj20

 
 

Letošní slunovrat se musel obejít bez oblíbené uliční slavnosti Montmartre v Tejnce. Důvodem byly hygienické předpisy pro pořádání hromadných akcí. U sousedské slavnosti tohoto typu jsme se obávali, že bychom nařízení nedokázali dodržet. Věříme, že příští rok se zase sejdeme při dalším ročníku slavnosti.

Ve středu 24. června byl slavnostně otevřen nový krásný prostor pro setkávání Břevnováků. Po několika letech od prvních diskuzí, jak by se dal prostor kolem Plivátka upravit a poskytnout obyvatelům Břevnova k trávení volného času, dospěl projekt Plivátko žije! do svého finále.

Od března do června 2020 bylo na Plivátku rušno. Probíhaly terénní úpravy a instalace mobiliáře. Výsledek stojí za to, jak se můžete přesvědčit sami.

plivátko projektmalýplivatko hotovo

Když šla před několika lety k zemi hospoda na hřišti pod Televizní věží, zachránili jsme z ní po domluvě s hostinským Vencou a jeho ženou Slávkou skvosty, které přibližují stoletou historii břevnovského fotbalu. Na podzim 2019 jsme celou sbírku historických fotografií věnovali jako dar Muzeu hlavního města Prahy, kde o ně bude odborně postaráno.

O dalším osudu hřiště si přečtěte zde.

dragoun1dragoun5dragoun3dragoun2dragoun4fotky hřiště

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

V neděli prvního března pořádali Tejnkaři první jarní výlet. Program, který připravil Pavel Bodor, zahrnoval pěší výlet do Brd, komentovanou prohlídku dřevostavby v Kníně, prohlídku soukromé sbírky veteránů, ochutnávku báječných koláčů, upečených v kavárně/kovárně i závěrečné posezení u sklenky vína v kavárně v Mníšku pod Brdy. Sešlo se více než 50 účastníků a všichni jsme si výlet užili. Děkujeme Pavlu Bodorovi i všem, kteří nás prováděli, hostili a zodpovídali naše všetečné otázky!

Podívejte na podrobný program výletu do Kytína

Kytin vylet

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@