- Vytvořeno: 17. říjen 2024
- Zobrazení: 5313
V těchto dnech se rozhoduje o budoucnosti rozlehlého pozemku mezi ulicemi Bělohorská a Hošťálkova. Nezastavěná parcela je z jedné strany ohraničena Kutnauerovým náměstím, její druhý cíp vede do ulice 8. listopadu. O výstavbě na této parcele se vedou spory už více než deset let.
Na pozemku byla od roku 1890-1920 pískovna, kde se těžil písek pro stavbu domů v Tejnce, posléze v Břevnově. Dle vzpomínek pamětníků se kolem roku 1936 u Kutnauerova náměsti zřítil chlapec do šachty a zemřel zde. Zjistilo se, že pod pozemkem vede tunel, který prý spojuje Břevnovský klášter s Anenským klášterem. Část šachty byla poté zasypána a pozemek začal zarůstat náletovými dřevinami.
V roce 1980 byl na pozemku prováděn hloubkový geologický vrt v souvislosti s plánovanou výstavbu výškových panelových domů. Díky špatné geologické situaci, zde byla nakonec plánována jen dvoupodlažní budova školy a od výstavby panelových domů bylo ustoupeno. Proto byly pozemky vedeny v územním plánu jako „veřejné vybavení“. V roce 2010 však Zastupitelstvo hl. m. Prahy na žádost investora odsouhlasilo změnu funkčního využití ploch na funkci všeobecně obytnou.
Parcela byla původně majetkem fyzické osoby, jejímž zástavním věřitelem byla developerská společnost Central Group. Nyní je dle katastru nemovitostí tato developerská firma přímým majitelem pozemku.
Od roku 2013 vyvíjí Central Group aktivity, týkající se budoucí zástavby. Původně měl v plánu výstavbu dvou výškových domů se sto byty o celkové nadzemní ploše 6000 m2. Každý dům měl mít pět nadzemních podlaží a podzemní garáže. V návaznosti na tento záměr podal investor žádost o úpravu kódu míry využití území z „C“ na „F“ (zvýšení koeficientu podlažní ploch, snížení koeficientu zeleně). Městská část Praha 6 tuto žádost zamítla, investor proto návrh redukoval a požádal o úpravu kódu míry využití na „E“. S touto úpravou vyjádřila nesouhlas Komise územního rozvoje MČ Praha 6 i samotná městská část, přesto ale Hlavní město Praha změnu územního plánu posvětilo. Koeficient zastavěné plochy se tak zvýší z 0,5 (C) na 1,1 (E), koeficient zeleně naopak klesne z 0,55 na 0,35.
Dotčení sousedé se proto v roce 2017 obrátili na primátorku hl. m. Prahy s dopisem, který si můžete přečíst zde a zde (2.strana), k žádné změně ale nedošlo a změna územního plánu je tudíž platná.
V květnu 2024 požádal investor o stavební povolení, vůči kterému podali v červnu 2024 sousedé námitky. Mezi nejpodstatnější připomínky patří, že stavba je v rozporu s urbanistickým charakterem území a nerespektuje strukturu jeho stávající zástavby (viladomy a menší bytové domy). Sousedé se obávají, že umístění nadměrně vysoké a objemné stavby by způsobilo „utopení“ jejich nemovitostí. Došlo by také k narušení soukromí a pohody bydlení, k navýšení hlukové a emisní zátěže (zajíždění automobilů do garáží novostavby) a k podstatnému úbytku zeleně - zastavěná plocha navrhované stavby je cca desetinásobná oproti zastavěným plochám většiny okolních domů.
Námitky podal také Institut plánování a rozvoje (IPR), který zastupuje hlavní město Prahu jako účastníka řízení, a to zejména z důvodu, že záměr není v souladu s charakterem a výškou okolní zástavby a dostatečně nezohledňuje pěší pohyb v rámci nově realizované ulice. IPR dále doporučoval vybudován jižního chodníku v ulici 8. listopadu mezi plánovanou novou ulicí a ulicí Šultysova, ke zlepšení pěší prostupnosti území. Námitky IPR zatím stavební úřad nevypořádal.
Odbor výstavby MČ Praha 6 požádal investora o doplnění podkladů řízení. Na základě těchto doplněných podkladů běží od října 2024 stavební řízení. Nejen obyvatelé sousedních domů věří, že se podaří zachovat charakter místa, ohrožený navrhovaným záměrem.
Starší shrnutí situace na webu arnika.cz