- Vytvořeno: 27. duben 2022
- Zobrazení: 379
Spartakiádní stadion a jeho zanedbané, z větší části zpustlé a nevyužívané okolí je ostudou Prahy. Už několikátá garnitura politiků slibuje řešení, ale všechna ohlášená data se posouvají a nic se neděje. Za startovní výstřel lze považovat dubnový mezinárodní workshop, kterého se zúčastnilo sedmdesát studentů šesti evropských univerzit. Jeho výsledkem je deset vizí, které by mohly odšpuntovat myšlení politiků, úředníků i odborné veřejnosti. Přečtěte si rozhovor s urbanistkou, která studentský projekt iniciovala a podívejte se na nejzajímavější návrhy.
Zadání od magistrátu, respektive Institutu plánování a rozvoje, bylo velmi volné. Město Praha je ve věci Strahova dlouhodobě bezradné, byť poslední dobou začíná převládat myšlenka vytvořit zde volnočasový prostor především pro obyvatele metropole. Hlavní náplní území by měla být kombinace sport – kultura – vzdělání, což by vhodně navazovalo na zdejší tradici, která spojuje ducha s fyzickou zdatností.
Dál ovšem panuje velmi nejasná představa, co s tribunami Velkého neboli Spartakiádního stadionu (plochu má do roku 2030 pronajatou fotbalový klub Sparta Praha). Naopak Stadion Evžena Rošického to má zřejmě spočítané: Institut plánování a rozvoje dal již najevo, že není vhodné, aby na tomto místě zůstal nebo vznikl stadion, sloužící výhradně profesionálnímu sportu – hlavně kvůli složité dopravní obslužnosti.
Mnohokrát avizovaná mezinárodní urbanistická soutěž, která by se zabývala strahovským vrchem v širším měřítku, je zatím v nedohlednu. I proto se dál vynořují podobně nekoncepční záměry, jako je výstavba další administrativní budovy Fotbalové asociace ČR. Čtyřpatrový objekt na místě dnešního parkoviště u Stadionu přátelství získal v březnu povolení Odboru výstavby, Rada Městské části se proti tomu odvolala.
Některé ze studentských vizí využití Spartakiádního stadionu: