Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

Spartakiádní stadion a jeho zanedbané, z větší části zpustlé a nevyužívané okolí je ostudou Prahy. Už několikátá garnitura politiků slibuje řešení, ale všechna ohlášená data se posouvají a nic se neděje. Za startovní výstřel lze považovat dubnový mezinárodní workshop, kterého se zúčastnilo sedmdesát studentů šesti evropských univerzit. Jeho výsledkem je deset vizí, které by mohly odšpuntovat myšlení politiků, úředníků i odborné veřejnosti. Přečtěte si rozhovor s urbanistkou, která studentský projekt iniciovala a podívejte se na nejzajímavější návrhy.

Zadání od magistrátu, respektive Institutu plánování a rozvoje, bylo velmi volné. Město Praha je ve věci Strahova dlouhodobě bezradné, byť poslední dobou začíná převládat myšlenka vytvořit zde volnočasový prostor především pro obyvatele metropole. Hlavní náplní území by měla být kombinace sport – kultura – vzdělání, což by vhodně navazovalo na zdejší tradici, která spojuje ducha s fyzickou zdatností.

Dál ovšem panuje velmi nejasná představa, co s tribunami Velkého neboli Spartakiádního stadionu (plochu má do roku 2030 pronajatou fotbalový klub Sparta Praha). Naopak Stadion Evžena Rošického to má zřejmě spočítané: Institut plánování a rozvoje dal již najevo, že není vhodné, aby na tomto místě zůstal nebo vznikl stadion, sloužící výhradně profesionálnímu sportu – hlavně kvůli složité dopravní obslužnosti.

Mnohokrát avizovaná mezinárodní urbanistická soutěž, která by se zabývala strahovským vrchem v širším měřítku, je zatím v nedohlednu. I proto se dál vynořují podobně nekoncepční záměry, jako je výstavba další administrativní budovy Fotbalové asociace ČR. Čtyřpatrový objekt na místě dnešního parkoviště u Stadionu přátelství získal v březnu povolení Odboru výstavby, Rada Městské části se proti tomu odvolala.

Některé ze studentských vizí využití Spartakiádního stadionu:

presentation group 05 Page 18presentation group 06 Page 13presentation group 09 Page 08

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@