20171226 181428 IMG 8460Jako každoročně se i letos na svatého Štěpána sešli sousedé a přátelé u pítka, aby si zazpívali koledy, zahřáli se svařákem či u ohně a popovídali si. Přišlo nás hodně: na stole, který se prohýbal pod dobrotami, jako je chleba se švarky či vegetariánská lutenice, nezbyl ani drobeček. Vypilo se téměř 60 litrů svařáku, opekly všechny špekáčky. Každý rok přichází víc a víc muzikantů, hrálo a zpívalo se až dlouho do noci. Podívejte se na fotografie ze slavnosti, které pořídila Pet C. Heinriche.

 

Do nového roku vám přejeme pevné zdraví a hodně radosti.

Od pondělí 4. 12. si mohou Břevnováci pochutnávat na nejlepší zmrzlině v Praze. Vyhlášená zmrzlinárna Angelato otevřela pobočku na Bělohorské 50 u zastávky tramvají Marjánka. Tejnkaři testovali zmrzlinu v předvečer otevření a můžeme potvrdit, že je skvělá. V nabídce jsou i méně známé druhy: rakytníková, kaštanová, mascarpone, skořicová, mangová, kokosová, čokoládová s chilli, slaný karamel... Ke zmrzlině se podává skvělá káva a časem přibude i dopolední snídaňové menu. Jsme rádi, že si Zlatko, Biljana a Bojan vybrali Břevnov  jako třetí místo pro svůj vyhlášený podnik. 

angelatoangelato pavlikangelato deti

V ulici Za Strahovem 49 byl nedávno zbourán další z původních domů. Paní Lenka Urbanová, která v domě bydlela v dětství, nám napsala hezkou vzpomínku:

V přízemí měla byt babička Anna a dědeček Jaromír, můj tatínek se také jmenoval Jaromír, dělal u spojů bezpečáka. My jsme měli byt v patře, přes den jsem bývala s babičkou. Dole ještě bydlela stará paní Helerová a v patře vedle také Milan Urban. Vzadu byl dvorek s kůlnami a WC bez kanalizace. Topili jsme uhlím, voda byla jen studená, ohřívala se v prádelně. Elektřinu tatínek natáhl dráty po domě. Ještě tam byl sklep a půda, tam mě ale babička nepouštěla. A měli jsme tam vlašťovky, vždycky přiletěly na léto do hnízda. Pamatuji si přesně, kde co bylo, byl to můj svět, když jsem byla malá. Měla jsem ještě strejdu Béďu, ale ten umřel v 68´ za okupace, pracoval na letišti, jeho manželka se jmenovala Magda. A u sousedů měli pejska Ťapku. Žila jsem tam do mých pěti let, pak nás odstěhovali na sídliště, do Ďáblic. Dům zazdili na mnoho let kvůli narušené statice a podmáčení až k oknům.

Na místě nyní vyrůstá luxusní bytový dům.

cp 49

Chodíme kolem nich denně, někdy tam i nakoupíme.... Proč podnikají právě na Bělohorské a jak se jim zde daří? Rozhodli jsme se, že blíže představíme některé podnikatele a živnostníky z naší čtvrti. Rozhovory připravil Marek Šálek při příležitosti slavnosti Zažít Břevnov jinak (září 2017). 

Greek life - Z Peloponésu přes Ukrajinu do Břevnova

Galerie Nativ - I dospělí si mohou hrát

Cesta domů - Máme pro vás překvapení. Zatím tajné.

Další ročník oblíbené sousedské slavnosti se konal v sobotu 16. září 2017.

brevnovaci na schodech

 

 

 

 

 

Číst dál: Září 2017 - Zažili jsme Břevnov jinak

V pondělí 4. září jsme zahájili školní rok tancovačkou, tentokrát na lodi Tajemství. K tanci hrála romská kapela Lufik band. Loď kotví na Rašínově nábřeží (Náplavka). 

Pozvánku najdete zde.

Každý rok touto dobou pořádáme u příležitosti letního slunovratu uliční slavnost, která sklízí velký úspěch jak u místních obyvatel, tak u ostatních příznivců naší čtvrti. Letos jsme se rozhodli oblíbenou akci zrušit. Stavební ruch poškodil atmosféru zdejších uliček, stánky by nebylo kam postavit, dvorky některých ze sousedů, kde bývalo nejmileji, se ocitly na okraji stavební jámy, na některých místech by byl pohyb vyloženě nebezpečný. Doufáme, že stavebníci dají do příštího roku Památkovou zónu Tejnka do pořádku takovým způsobem, abychom se mohli k této tradici vrátit. V předvečer slunovratu jsme se alespoň sešli s nejbližšími sousedy na pítku. Další fotky jsou zde.

slunovrat 17.4

 

 

 

 

Chcete-li zavzpomínat, jak to bylo vloni pěkné, podívejte se do fotogalerie. Těšit se ale můžete na další oblíbenou slavnost Zažít Břevnov jinak.  Bude se konat 16. září. Podrobnosti najdete zde.

Projekt "Plivátko žije" získal v soutěži Nápad pro šestku 725 hlasů, takže bude realizován. Uspěl i projekt "Stromy do ulice Nad Závěrkou", což rovněž znamená realizaci.Gratulujeme a děkujeme všem, kdo poslali hlasy! 

Vše o Plivátku najdete zde nebo přímo na stránkách Plivátko žije.

plivatko vizual

V sobotu 20. května 2017 proběhl další ročník světového jednodenního festivalu amatérských restaurací. Kdokoli si v tento den může otevřít svou vlastní restauraci, kavárnu nebo bar. V Břevnově se jednodenní restaurace otevřely na dvou místech:  ve Šlikově ulici 41 a na Plivátku. Počasí nám přálo a obě akce navštívila spousta diváků.

V romantickém dvorku ve Šlikově ulici nabízeli neodolatelné menu: chřestová polévka, lososový quiche, čokoládové brownies, piškotový dort Malakov a další sladkosti, k tomu káva, domácí limonády či prosseco. Zájemci mohli nakouknout i do džungle ve vnitrobloku, kterému hrozí masivní zástavba. Na Plivátku se na občerstvení podílel spolek "Nesedím, sousedím" i lidé z okolí. Kromě ochutnávky dobrot mohli návštěvníci nakoupit i na blešáku mezi stromy a potěšit se divadlem pro děti i dospělé. Výdělek z akce poputuje na rekonstrukci prostor komunitního centra. Na akci se podílela řada Tejnkařů.

restaurant day u tolaru 2

restaurant day plivatko

restaurant day u tolaru

Hudební oslava jara a vlahých večerů se konala v netradičním prostředí: v těsném sousedství ruzyňské věznice. Částečně zrekonstruovaná hospodářská budova nabídla útulný sál a nezvyklé výhledy. 

majovy vecirek orez

 

 

 

.

 

Na prvního máje se na Ladronce sešli ti, které zajímábudoucí osud legendární břevnovské pláně (Areálu volného času Ladronka). Na programu byla komentovaná procházka, beseda a piknik. 

Městská část Praha 6 opakovaně překrucuje výsledky ankety, ve které se místní lidé jasně vyjádřili proti rozšiřování bruslařských drah podél Tomanovy ulice. Místo uspořádání dlouho slibované, ale neustále odkládané veřejné debaty zadalo vedení radnice víceméně v tichosti vytvoření studie, která tento nešťastný nápad rozpracovává. Domníváme se, že in-line dráha nepatří do této části parku, kterou hojně využívají – právě i jako azyl před bruslaři – rodiče s dětmi (je tu umístěno dětské hřiště), senioři, pejskaři...

Akci pořádaly břevnovské spolky Pro Břevnov, Zelený Břevnov a Tejnka.

Více o kauze Ladronka najdete zde.

V sobotu 8. dubna se konal druhý, tedy již tradiční, otevírací jarní brunch na Plivátku. Účast byla hojná, jídla dostatek, a počasí nám přálo. Den předem sousedé park svépomocí uklidili. Místo je jako stvořené pro setkávání, proto držíme palce týmu pro obnovu Plivátka. Více o projektu zde: www.plivatko.com.

Akci pořádal realizační tým pro obnovu Plivátka, břevnovské spolky Zelený Břevnov, Nesedím, sousedím, Pro Břevnov a Tejnka.

plivatko brunch

Na konci února 2017 byla srovnána se zemí budova oblíbené hospody na hřišti. Je to další rána tomuto místu, kde se několik generací hrál soutěžní fotbal a kariéru zde začínali slavní reprezentanti a sparťané Pavel Horváth či Jan Berger. Navíc v Praze těžko najdete hřiště, z něhož je nádhernější výhled: na obzoru se rozkládá panorama Řípu, Milešovky, Bezdězu… I poté, co se zde přestal hrát fotbal, bylo místo vyhledáváno břevnováky díky hospodě s domácí kuchyní, ve které si mohl kdokoli uspořádat koncert, večírek, tancovačku... Hojně jsme toho využívali. Hospoda skončila na podzim a nyní vzala zasvé i budova. Jaký bude další osud pozemků v lukrativní lokalitě? 

Více o hřišti najdete zde.

hospoda na hristi 2017

 

Po tři čtvrtě roce a opakovaných urgencích byla konečně vyhodnocena anketa o budoucí podobě Ladronky a výsledky jsou na webu Prahy 6. Ankety se zúčastnilo 268 lidí. Jaké je přání místních? Nerozšiřovat bruslařské trasy, rozhodně ne severní trasou podél Tomanovy, jediná výjimka je oddělení dětského výukového plácku. Městská vyhlídka, stromová stezka, poutače Ladronka, elektronické měřáky a dobíječky naprosto propadly. Naopak projekty balancující využití Ladronky i pro nebruslaře zaznamenaly úspěch cvičební prvky pro seniory, streetworkout, plocha pro odpočinkové hry či rozšíření zázemí pro návštěvníky. Zarážející je pak slovní interpretace radnice - hlavní východiska zjednosměrnit část I. etapy a dále pak: Jako nejvhodnější trasa pro doplnění tras byla občany navržena „SEVERNÍ DLOUHÁ TRASA“ podél Tomanovy ulice. Přitom 173 respondentů (63%) požaduje pouze zrekonstruovanou pěší cestu. Vyhodnocení v tomto bodě se jeví značně tendenční. Zdá se, že radnice chce prosazovat rozšíření bruslařských drah bez ohledu na výsledky ankety. Pozitivní, je že záměr Prahy 6, k jehož formulaci na základě ankety právě dochází, by měl být dále diskutován s občany. Doufáme, že výsledek tak bude rozumným kompromisem (převzato z Facebookové stránky Spolku Pro Břevnov).

K plánovaným úpravám se naše sdružení vyjadřovalo již v dubnu 2016. Na připomínky se podívejte zde.

Navzdory výsledkům ankety již radnice  zadala rozpracování varianty zjednosměrnění bruslařského okruhu, čili vybudování nové in-line dráhy podél Tomanovy ulice. Podrobnosti zjišťujeme. Už teď je ale jisté, že tím Městská část Prahy 6 ignoruje výsledky loňské ankety, v níž se většina hlasujících vyslovila proti dalšímu rozšiřování bruslařských drah.

Spolu s ostatními břevnovským spolky jsme v dubnu 2017 zaslali starostovi MČ Prahy 6 a radním naše stanovisko k tomuto postoji. Přečtěte si je zde: Participace bez participace.

Starší informace najdete zde.

Ve čtvrtek 19. ledna 2017 proběhl další taneční večer v režii Břevnováků. V hospodě na hřišti si už bohužel nezatančíme, proto jsme tančírnu uspořádali na druhém břehu Vltavy, v kavárně Jam café, která sídlí v prvním patře paláce Metro na Národní třídě 25. Zahrál nám Dobré ráno blues band a zbytek večera jsme protančili při hudbě DJ Tolara. Účast byla hojná a většina Břevnováků odjížděla poslední noční tramvají 22. Tento večírek rádi zopakujeme.

tancirna Metrotancirna

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@