Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

O pokusu zachránit jednu břevnovskou tradici

Na začátku ledna jsme na Facebooku zveřejnili informaci o zamýšleném prodeji obrazu z cukrárny na Bělohorské 134 (nyní Emilly Cafe). Zpráva vyvolala velkou vlnu reakcí a vzpomínek; netušili jsme, že cukrárna a obraz jsou pro tolik Břevnováků srdeční záležitostí. Díky ohlasům na sociálních sítích bylo možné zrekapitulovat nejen historii cukrárny i obrazu, ale také skoro celý bývalý sortiment.

dort

 

 

 

 

 

Cukrárna pojmenovaná podle majitele nemovitosti Josefa Lexy (U Lexů) sídlila původně na opačné straně Bělohorské (číslo domu 131) - na jejím místě je dnes pobočka Komerční banky. Přesné datum jejího založení neznáme, ale určitě zde byla přinejmenším v roce 1966; existují dokonce hlasy, že existovala již před druhou světovou válkou. V osmdesátých letech byla přejmenována na Cukrárnu u Břevnovského kláštera, ale říkalo se jí U Nováků - podle pana Nováka, který cukrárnu v té době provozoval. Byla vyhlášená nejen kvalitními zákusky a dorty: zejména děti milovaly velkou nástěnnou malbu, na které malí cukráři šplhají po obrovském dortu a zdobí jej. Šlo zřejmě o dílo místního aranžéra. Když se cukrárna v devadesátých letech stěhovala na adresu Bělohorská 134, požádal majitel břevnovského malíře (jeho identitu se nám nepodařilo zjistit), aby namaloval zmenšenou kopii původní nástěnné malby. I tento obraz je však poměrně velký (téměř dva metry na výšku) a visí na stěně cukrárny dodnes.

Typickým návštěvníkem cukrárny bývala babička, která vzala vnoučata na dort po předchozí návštěvě kreslené pohádky v nedalekém kině Radost, vyplývá z reakcí na sociálních sítích. Zatímco babičky popíjely kávu, děti fascinovaně hleděly na maličké cukráře ve vysokých čepicích, šplhající po dortu o hodně větším než oni sami. Nejen obraz, ale i takřka neměnný sortiment cukrárny se vryl do pamětí několika generací Břevnováků: kokosky, harlekýn, koňaková špička, laskonky, banán s čokoládou, vanilková a citronová zmrzlina, pendreky a nugát na váhu, pomerančový džus pobublávající ve skleněném „akváriu“ a hlavně vyhlášené jahody se šlehačkou.

Také současná cukrárna Emilly Cafe se chlubí vlastní výrobou zákusků a dortů z kvalitních surovin. Neméně důležitá nám ale připadala odpověď na otázku, zda obraz zůstane na svém místě. Povzbuzeni reakcemi desítek Břevnováků jsme se tedy vypravili za provozovatelkou cukrárny... 

Setkali jsme se s rozhořčenou reakcí. Prý nemáme právo o obrazu cokoliv zveřejňovat, protože není náš. Cukrárna neslouží jen Břevnovákům, ale je určena „pro celou Prahu“. Do toho, zda majitelé obraz ponechají na místě nebo nikoliv, nám nic není…

V tomto případě tedy naše úsilí zachránit jednu břevnovskou tradici vzdáváme. A doufáme, že pro jiné podniky v naší čtvrti jsou místní lidé naopak vítanými návštěvníky.

O obrazu a jeho historii psali dokonce v Blesku.

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@