Územní plán se měnit nebude - tedy vlastně bude. Tak lze shrnout výsledek nedávného hlasování zastupitelstva pražského magistrátu, které se týkalo bývalého hřiště, na němž do roku 2007 působil fotbalový klub TJ Břevnov, respektive FC Dragoun Břevnov. (Pozor, neplést s působištěm nedávno vzniklého klubu SK Union Břevnov, který sice na tradici břevnovské kopané navazuje, ale využívá hřiště kousek odtud, kde hrával další břevnovský klub TJ Slavoj.). Zatímco na jarním zasedání zastupitelstvo změnu územního plánu odmítlo, o měsíc později byla změna územního plánu ze sportovního využití na obytné posvěcena.

Sportovní plocha, o které je řeč, se v důsledku náhradních restitucí, které probíhaly na začátku devadesátých let, stala lukrativním zbožím – současně s tím, jak stoupala atraktivita této lokality na realitním trhu. Příslušné kousky pozemků postupně vykoupil od drobných vlastníků developer a rozhodl se zde vybudovat šestici až čtyřpodlažních objektů, které ve snaze obejít stávající územní plán oficiálně prezentoval jako zařízení pro sportovní vyžití. Když tento záměr narazil na komplikace ze strany místních spolků a rezidentů, domluvil se s vedením Městské části Prahy 6 na změně strategie: svůj postup zlegalizuje a požádá o změnu územního plánu. 

Připomeňme, že projekt nazvaný Park Ladronka a zahrnující kanceláře, „služební byty“, „víceúčelové sály“ či garáže v roce 2018 podpořila Rada MČ P6, poté jej zamítla magistrátní Komise územního rozvoje. Letos na jaře se kauza ocitla na jednacím stole při zasedání zastupitelstva, které změnu územního plánu nejprve neschválilo, aby o měsíc později vydalo opačné, souhlasné stanovisko.

Investor, který figuruje pod jménem Sports Centre Ladronka a má sídlo na stejné adrese jako zbrojařská společnost Omnipol, má tedy volné ruce. Nepoužívané hřiště už pátý rok zarůstá a je názornou ukázkou, jak město přichází o sportoviště či zelené plochy: developer nakoupí pozemky, které jsou územním plánem určeny pro sport či zeleň, nemá však zájem původní stav a užití zachovat. Požaduje změnit na stavební parcely. K tomu potřebuje politiky, kteří musí změnu schválit. Pokud to, tak jako v tomto případě, udělají, investorovi se rázem pozemek mnohonásobně zhodnotí.

 

Připomenutí:

 

Hřiště vznikalo svépomocí, vyrůstaly na něm generace břevnovských nadějí včetně nejslavnějších odchovanců Jana Bergera a Pavla Horvátha, bojovalo se tu o postup do II. celostátní ligy, naposled se tu hrála třetí nejvyšší soutěž (ČFL). Mnozí současníci si pamatují i zdejší vyhlášenou hospůdku u rohového praporku, které propůjčovali nezapomenutelnou atmosféru kuchař Venca jeho žena Slávka, a kde se odehrávala řada sousedských setkání, oslav, koncertů, tancovaček i literárních večerů.

 

Jak to všechno bylo: zánik legendárního fotbalového hřiště

 

knihobudka s majou

 

 

 

 

 

 

 

 

Na historické fotce je dnes již neexistující hřiště obklopeno zelení.

Tu nahradilo sídliště La Crone.

 ____________________________________________________________________________________

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@