Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

Areál volného času Ladronka mění tvář. K jedenáctimetrové rozhledně Šiška, která byla předloni vztyčena v centrální části parku, přibyla nyní u Vypichu čtyřmetrová socha Ocelový Běžec. Autoři Čestmír Suška a Michal Gabriel svá díla pro tento účel zapůjčili, Městská část P6 hradí dopravu, instalaci a pojistné.

Posuzovat oba počiny z uměleckého hlediska nepovažujeme za nutné. Rádi bychom však v této souvislosti připomněli, že Plán pro Ladronku, který vznikl v roce 2018 jako výsledek participace mezi veřejností, radnicí a spolky, určil jiné priority než ozvláštňování areálu uměleckými instalacemi. Zmínit můžeme opravu popraskaného a hrbolatého chodníku podél Tomanovy ulice, zvýšení bezpečnosti (oddělení pěších cest od bruslařské dráhy travnatým pásem), prověření možnosti umístění pítka i dalších vodních prvků nebo lepší propojení s okolím (mj. směrem k oboře Hvězda a na Petřiny). Zdaleka největším dluhem zůstává dlouhodobě neřešená plocha východně od tenisových kurtů s rozpadajícím se asfaltovým hřištěm a torzy cihlo-betonových prolézaček.

20220205 120926

 

 

 

 

 

Břevnovské spolky předložily v červnu 2021 v rámci Pracovní skupiny pro Ladronku koncept, který zahrnuje víceúčelová hřiště pro míčové sporty, cvičnou plochu pro bruslení dětí a začátečníků, venkovní posilovnu s herními prvky a objekt sdružující občerstvení, toalety, převlékárnu a úschovnu. Rozumíme tomu, že realizace takového záměru vyžaduje nemalé investice a celkově jde o mnohem náročnější projekt, než je umístění uměleckých děl. Jsme však přesvědčení, že vzhledem k popularitě „Břevnovské pláně“ by šlo o rozumné vynaložení prostředků, jenž by ocenila nejširší veřejnost.

Z dosud nerealizovaných záměrů uvedených v Plánu pro Ladronku je nyní nejdále projekt Areálu kolečkových sportů. Radnice jej původně plánovala vybudovat právě v místě výše popsané sportovní plochy, což jsme vzhledem k dopravní zátěži považovali za nevhodné. Nyní se prověřuje jeho umístění u Kauflandu.

Spolky Pro Břevnov, Zelený Břevnov, Sdružení Tejnka

Více o plánovaných změnách Ladronky najdete zde.

 

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@