Sdružení Tejnka založila v roce 2000 skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této "vesnice ve městě" a přispívat k jejímu zvelebení.

Břevnovská pláň, oficiálně „Areál volného času Ladronka“, se během epidemie těší ještě větší oblibě než obvykle. Proto bychom rádi připomněli aktuální stav takzvaného Plánu pro Ladronku – koncepčního dokumentu, který vznikl před dvěma lety i s pomocí břevnovských spolků.

10 PF

 

 

 

 

 

Možná si ještě pamatujete, jak chtěl jeden z bývalých radních Prahy 6 protáhnout dráhu pro bruslaře i podél Tomanovy ulice. Výsledkem bylo vzbouření na vsi a Plán pro Ladronku, na kterém se podílelo i Sdružení Tejnka. Předcházela tomu anketa a několik veřejných jednání, do kterých se zapojily tři stovky místních obyvatel. Zdůrazněno bylo přání nerozšiřovat bruslařské trasy a uchovat „Pláň“ jako volný prostor pro všestranné využití.

Tento převažující názor se promítl i do dokumentu Plán pro Ladronku, který vznikl v roce 2018 v gesci Městské části P6. „Ladronka by měla být vyváženým parkem, kterému nedominuje žádná z funkcí. Soužití pestré skupiny návštěvníků je založené na vzájemné toleranci a respektu,“ zní úvodní motto dokumentu. Shoda panovala rovněž v tom, že by si Ladronka měla uchovat charakter volné přírodní pláně s výhledy do okolí. A že cílem není přilákat sem další tisíce návštěvníků, ale zlepšit komfort, zázemí a služby pomocí „dílčích změn a průběžné správy“.

Z participačního procesu vzešel rovněž požadavek zvýšit bezpečnost bruslařského provozu, což má být zajištěno rozšířením hlavní bruslařské dráhy a zřízením nové pěší cesty s mlatovým povrchem, která by od asfaltu byla oddělena travnatým pásem. Mezi návrhy se objevilo i vytvoření areálu kolečkových sportů u nákupního střediska Kaufland, kde by trénovali sportovci, čímž by se stávající dráha uvolnila pro rekreační uživatele.

Plán pro Ladronku odráží i volání po větším počtu veřejných toalet a možností posezení, doporučuje rovněž prověřit umístění pítek. Je v něm obsažen také požadavek upravit režim konání hromadných akcí a více otevřít usedlost Ladronka kulturním a dalším společenským akcím komunitního charakteru. Plán se zabývá i další etapou rozvoje areálu přes Podbělohorskou ulici a také budoucí podobou asfaltové plochy vedle tenisových kurtů. V době svého vzniku počítal rovněž s protažením Tomanovy ulice východním směrem, od tohoto záměru ale bylo mezitím upuštěno.

Jaký je aktuální stav?

Prioritou zůstává oprava hrbolatého a popraskaného chodníku podél Tomanovy ulice, stejně jako již zmíněné rozšíření bruslařské dráhy a její oddělení od nové pěší cesty, která má vzniknout vedle ní. Hromadné akce se z rozhodnutí Městské části částečně přesouvají na Džbán a již nyní lze říci, že situace se zlepšila. Vznikla tři grilovací místa a dvě WC. Rozšíření areálu na jeho západním konci o prostor ležící za Podbělohorskou ulicí čeká na vyřešení majetkoprávního vztahu s hlavním městem Praha.

Má být prověřena možnost vybudování stromového lanového parku v jámě bývalého opukového lomu pod usedlostí, což je novinka, která v Plánu pro Ladronku obsažena není. Ze schválené koncepce nevychází ani umístění rozhledny a dalšího železného tubusu – oba objekty se před usedlostí objevily loni na podzim a podle vyjádření Městské části jde o časově omezenou instalaci, jejíž užitečnost má být po roce vyhodnocena.

Letos by měla být zpracována studie proveditelnosti jako podklad pro další proměnu areálu. Hlavní dobrou zprávou je, že areál kolečkových sportů pro rychlobruslaře zůstane u Kauflandu, a že na prostranství mezi tenisovými kurty a Televizní věží (právě sem radnice v určitém období plánovala umístit dvousetmetrový závodní ovál se zázemím) vznikne několik veřejných sportovišť s WC a občerstvením. Jednání o konkrétnější podobě tohoto území budou zahájena v první polovině tohoto roku.

Zde najdete další podrobnosti a odkazy.

Další informace z Tejnky a okolí

Informace o činnosti sdružení a místních akcích najdete v kronice. O místech, která byste neměli minout, si přečtěte v oddělení pro výletníky, historii Břevnova najdete v sekci Z minulých časů. O chystaných stavebních a jiných projektech v Břevnově píšeme v sekci Břevnovské kauzy. Na fotografie z minulosti i současnosti se podívejte ve fotogalerii, najdete nás také na Instagramu. Fotky z toulek Břevnovem najdete také na stránkách Potulného Břevnovana. Starší články a informace najdete zde. Chcete-li mít aktuální zprávy, přidejte se k nám na Facebooku. Víte-li o zajímavé břevnovské události, kterou byste chtěli prostřednictvím našeho webu propagovat, napište nám na tejnka@tejnka.cz

Zásady zpracování osobních údajů ve Sdružení Tejnka

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@