- Vytvořeno: 1. prosinec 2020
- Zobrazení: 142
V Aleji Českých exulantů byl 8. listopadu odhalen kříž smíření. Tvoří jej dva ocelové a jeden titanový kříž. Dva zrezivělé symbolizují znesvářené strany, minulost a bolest. Třetí rameno je čisté, modré a odkazuje na smíření.
"Dokud je konstrukce položena na zemi, má podobu tankového zátarasu, který brání v cestě. Teprve, když je společným úsilím vztyčena, stává se znamením smíření," vysvětluje autor Abraham Fischer, benediktinský mnich, teolog a umělecký kovář z opatství Köningmünster u Dortmundu.
Vytvoření díla k 400. výročí bitvy na Bílé hoře se řeholník ze Severního Porýní-Vestfálska ujal na výzvu břevnovských benediktinek. Řádové sestry obývají od roku 2007 klášter v poutním areálu Panny Marie Vítězném a úzce spolupracují s mnichovskými benediktinkami z opatství Venio.
Klášter na konečné tramvaje č. 22 prochází velkolepou obnovou a otevírá se veřejnosti. Do konce roku probíhá na nádvoří výstava věnovaná historii areálu a výročí bělohorské bitvy, konají se tu komentované prohlídky, k dispozici je Dům pro hosty, na jaře vznikne občerstvení s posezením.
Podrobnosti o minulosti místa i současných akcích najdete zde, vyprávění sestry Francescy o životě šesti zdejších jeptišek, které vyrážejí v civilním oblečení za prací do města, si můžete přečíst zde.