Naši spřízněnci z iniciativy Nesedím, sousedím zvou na tradiční sešlost, která se koná v neděli 5. června od 15 hodin v parku vedle Břevnovského kláštera. Kdyby lilo, je možné se přesunout na husitskou faru v činžáku kousek odtud.

piknik

Již rok se naši sousedé snaží o revitalizaci místa v parku u tzv. Plivátka na Břevnově v blízkosti Tejnky. Projekt má velkou podporu, ale aby byla tato podpora průkazná i pro Prahu 6, připravili na webové stránce formulář - seznam podporovatelů projektu. Městská část Praha 6 si před touto investicí potřebuje být jista, že projekt obnovení Plivátka není akce několika sousedů bydlících u Plivátka. Pokud svým podpisem Plivátko podpoříte, pomůžete realizaci tohoto bohulibého projektu.

Formulář na podporu projektu najdete v dolní části stránky www.plivatko.com/o-planu-obnovy-plivatka/
Další informace na: www.facebook.com/plivatko/.  

O historii Plivátka si přečtěte zde.

Břevnovská iniciativa Nesedím sousedím iniciuje vznik komunitního centra v naší čtvrti. Rádi tlumočíme jejich výzvu:

Milí a milé sousedící! Máme velký sen, a to vybudovat pro nás pro všechny komunitní centrum. Pro malé, velké, mladé, staré. Budeme moc rádi, když se do toho snu zapojíte. Co byste v komunitním centru chtěli (dělat)? Jak by mělo vypadat? Kde by mělo být? Stačí vyplnit dotazník (a kdybyste někdo měli pár milionů navíc, tak se taky hodí:). Díky!

Dotazník k vyplnění najdete také zde: https://docs.google.com/a/centrumlocika.cz/forms/d/12CGk1u4MlShZNPR2yeclcibGeXx20oG0WrfiFfEF2aM/viewform?edit_requested=true

V Říčanově 19 už si zase můžete dát kávu nebo sklenku dobrého vína a při té příležitosti zajít zdarma na výstavu. Až do 24. června jsou vystaveny skleněné objekty Martina Hlubučka. Otevřeno je od středy do pátku od 15 do 21 hodin, v sobotu 12 - 21 a v neděli 12 - 18 hodin. 

cafe bistro novehlubucek

Spolek Poutní cesta Hájek soutěží o finanční podporu Institutu pro památky a kultury na obnovu zřícené XVIII. kaple. Chcete-li je podpořit, hlasujte na www.mamevybrano.cz pro projekt číslo 002. Za pomoc předem děkují.

kaple

Letos se otevřou uliční restaurace v sobotu 21. května. V Břevnově můžete ochutnávat domácí speciality v parku Královka a na prostranství u pítka v Tejnce. Podrobnosti na www.zive-mesto.cz.

V sobotu 21. 5. se v souvislosti s devadesátými narozeninami Strahovského stadionu koná hned několik akcí.

Číst dál: Strahovský stadion slaví - přidejte se

Městská knihovna Praha, pobočka Bělohorská, zve na dvě květnové přednášky:

Ve čtvrtek 12.5. v 17:00 PÉČE O DUŠICo potřebujeme ke spokojenému životu a čeho se vyvarovat? Přednáší Mgr. Petr Hudlička, klinický psycholog a psychoterapeut. Vstup volný.


V úterý 17.5. v 17:00 ZMIZELÝ BŘEVNOV. Pohovoří pan Pavel Šaur. Vstup volný, počet míst omezen.

Přednáška doplňuje výstavu Muzea hl.města Prahy BŘEVNOV - VE STÍNU KLÁŠTERA, HRADČANŮM NA DOHLED od 4.5.- 30.10. Koná se v muzeu Na Poříčí 52, Praha 8, denně otevřeno kromě pondělí 9 -18 hodin.

Máte rádi Břevnov? Možná vás potěší Facebooková stránka Potulný Břevnovan, kde najdete aktuální fotky z naší čtvrti. Tejnka je také na Instagramu: čerstvé fotky z dění v Tejnce a okolí najdete zde.

Na Bělohohorské se objevily infotabule, které shrnují výstupy z loňských veřejných debat. Přibližují možnou novou podobu míst, jako jsou schody u Drinopolu, prostranství u Billy, plochy před ZŠ Marjánka či na Dlabačově. Výstava stojí za zhlédnutí, některé záměry vypadají velmi svěže a nadějně. Případné komentáře lze uplatnit do konce dubna.

Podrobnosti, vizualizace a formulář na připomínky najdete zde.

Betonová stěna bez oken a vjezd do garáže. To čeká chodce, který bude procházet památkovou zónou Tejnka po zastavění proluky u křížení s ulicí Maratonská. Podívejte se na vizualizace: http://rezidencebrevnov.cz/galerie/.

Na fotografii naleznete nový dům vpravo - oranžová a zelená fasáda, druhý a třetí v uliční řadě. Dál už pokračují rodinné domky.

u cahynu 2

 

Malebný domek na tejnkovském náměstíčku je na prodej. Doufáme, že náš budoucí nový soused zachová domek v původní podobě. Inzerát najdete zde.

domek rohovy

 

Skladba obchodů na Bělohorské se mění před očima a někdy i k lepšímu.

Číst dál: Novinky z Bělohorske

Břevnovská pobočka Městské knihovny na Bělohorské ulici zve na dvě přednášky, zaměřené na poutě a putování:

- ve čtvrtek 18. února od 17. hodin na přednášku pana Václava Bicka o putování po Rusku a Ukrajině. Autor putoval 3 dny s ruskými věřícími v pravoslavném procesí, navštívil Archangelsk u Bílého moře, ostrov Kij s opuštěným klášterem. V Kyjevě
byl pro něj největším zážitkem památník obětí stalinských hladomorů, navštívil i náměstí Majdan ještě před zrušením tábora revolucionářů.
Přednáška bude obohacena o hudební ukázku zpěvů, které pravoslavná procesí doprovází. Plakát zde.

- ve středu 16. března na přednášku o poutích a mariánských procesích do Hájku v minulosti a dnes, kterou přednese v 17.00 hodin Kateřina Pařízková ze sdružení Poutní cesta Hájek.

Vstup na přednášky je volný.

Každou středu v pravé poledne přímo na Bělohorské. Klikněte pro podrobnosti.

Srdečně zveme na další veselici v hospodě na fotbalovém hřišti. Tentokrát se sejdeme k poslechu i tanci v pátek 5. února od 19.30 hodin. Hudební program bude plně z místních zdrojů: začínáme hudebním výběrem DJ Tolara a ve 21 hodin nás čeká břevnovská premiéra skupiny Robbery. Kapela našeho souseda má na repertoáru samé hity. Přijďte se přesvědčit! 

Jak se tam dostanete? Z Tomanovy od zastávky Televizní věž nebo od pítka (křížení ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou) podél ohrady. Podívejte se na mapku.

Nirvana na hristi pozvanka

V sobotu 26. prosince se uskuteční tradiční svatoštěpánské setkání sousedů a přátel naší čtvrti. Těšit se můžete na pořádný oheň, občerstvení a svařené víno. Koledy zahraje naše improvizovaná tejnkovská kapela. Pokud hrajete na nějaký hudební nástroj, vezměte ho sebou, každý další muzikant je vítán. 

Těšíme s na vás od 16 hodin na náměstíčku s pítkem na křížení ulic Za Strahovem a Nad Tejnkou.

Sdružení Tejnka přeje všem radostné Vánoce a hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v nadcházejícím roce.

koledy 2015

Přinášíme vám výběr z nabitého kulturního programu břevnovského husitského sboru (akce se konají na faře v ulici Na Petynce 47a):
 
3.12. 16.30 Adventní spirála - pouť za světlem - pro předškolní děti - ve spolupráci s lesní školkou Hvězdy v lese 
6.12. 11.00 Kam nemůže čert, pošle netopýra - povídání o zachráněných netopýrech s pohlazením a ukázkou
7.12. 13.00 - 17.00 Herna Ježíšek - klub pro maminky s dětmi, program si tvoříte samy(i)
10.12. 18.30 Večer s básníkem, prozaikem a vinařem Bogdanem Trojakem - povídání o poesii a víně, s ochutnávkou
14.12. 13.00-17.00 Herna Ježíšek - klub pro maminky s dětmi, program si tvoříte samy(i)
19.12. 10.00 Sousedská snídaně - ve spolupráci s iniciativou Nesedím, sousedím
25.12. 10.00 Boží Hod vánoční - Bohoslužby s koledami (hudební doprovod Petr Tvrdek)
 

Kulturní centru Kaštan a kavárna Únik připravili pro adventní období program pro malé i velké. Všechny akce adventního programu jsou pro návštěvníky z Břevnova i okolí zdarma. Podrobnosti v letáku nebo zde.

Na třetí adventní neděli 13. prosince zveme na:

  • Tradiční vánoční trhy Ateliéru Kaštan od 14 do 18 hodin nebo
  • Vánoční dílnu pro děti v kulturním centru Klubovna

klubovna

trhy kastan

advent v kastanu

Originální akci připravilo v rámci Dne poezie sdružení Poutní cesta Hájek. V sobotu 21. listopadu vyšlo od Dlabačova po bývalé poutní cestě do Hájku procesí básníků a jejich příznivců. U každé kaple si poutníci vyslechli ukázku z díla některého ze současných českých básníků. Cílem cesty bylo Venio - klášter Benediktinek na Bílé hoře. Areálem kláštera provedla sestra Petra, spisovatelka Martina Bittnerová prozradila některé méně známé momentky ze života Karla Hynky Máchy, básník Jiří Kačur přiblížil osudy několika knížek, které se ocitly v jeho antikvariátu.“ Poslední částí večera byl „autorský střet“ básníků některých národností, jejichž armády se utkaly v bitvě na Bílé hoře, zazněly i francouzské šansony v podání slovenského básníka a zpěváka Gaca Novomesského.

bitva basniku 1

 Petula Heinriche recituje v ambitu kláštera Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře.

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@