Deštivé listopadové víkendy můžete trávit tvořivě. Ve Studiu Paleta (Bělohorská 92) váš čekají dva zajímavé kurzy:

V sobotu 7. 11 nebo neděli 8. 11. probíhá tradiční ŘEZBÁŘSKÝ KURZ. 

O víkendu 21. a 22. 11. se naučíte ŠÍT PANENKY z ovčí vlny. 

rezbarsky kurz 2015panenky 2015

RYCHLEJI, VÝŠE, MOCNĚJI / DŘÍV, NEŽ JI HODÍ PSŮM. Pod tímto názvem se v sobotu 3. října 2015 v 16.00 se v tramvajové smyčce Královka – naproti hotelu Pyramida (mezi ulicemi Bělohorská a Gymnastická), poblíž zastávky Malovanka uskuteční originální hudebně-taneční projekt inscenovaných obrazů inspirovaných různými disciplínami sportu, doprovázených hudebním duetem Debbi Love a textem v podání Daniela Švába.

rychlejivyseWEB

 

 

 

 

 

Číst dál: Performance na Královce - sobota 3. 10.

Na rozsáhlém pozemku mezi ulicí 8. listopadu a Kutnauerovým náměstím měly vyrůst dva pětipatrové domy s cca 100 byty. Na tomto pozemku byla nažádost investora městskou částí schválena změna míry využití pozemku z kódu C na E, což znamená značné zvýšení objemu zastavěné plochy na úkor plochy zeleně. 

Majitelé sousedních nemovitostí žádali zrušení úpravy územního plánu soudní cestou. Soud jim dal v září 2015 za pravdu s odůvodněním, že výstavba v plánovaném rozsahu bude mít závažné dopady do vlastnických práv majitelů sousedních nemovitostí a dopady na životní prostředí v lokalitě, což úzce souvisí s nerušeným výkonem vlastnických práv. Požadované zvýšení zastavitelnosti území tak, jak bylo  schváleno, naruší urbanisticky stabilizovanou strukturu této části Břevnova.Mezi další negativní dopady plánované zástavby lze započítat doprovodné jevy související se zvýšením hustoty zástaby a značným zvýšením počtu obyvatel, což přinese vzrůst dopravy a nedostatečnost občanské vybavenosti vzhledem k předpokládanému počtu nových residentů.

Více o kauze si přečtete zde.

etošní procházka po zajímavých místech Břevnova startuje v 16 hodin  bude zaměřena na usedlost Ladronka a na vilovou zástavbu tzv. Malého Vatikánu. Komentovaná procházka s architekty Danielem Čapkem a Michalem Volfem je zdarma.

Od 19.30 se v Kaštanu koná beseda s místostarostkou a architektou Evou Smutnou. Tématem je rekonstrukce Bělohorské třídy. Vstupné činí 70 Kč.


den architektury

V sobotu 10. 10. od 10 hodin pořádá Institut plánování a rozvoje cyklovyjížďku po Bělohorské. Téma: rekonstrukce této hlavní břevnovské tepny. Sraz je před objektem Armády ČR Dlabačov 120/2. Pro pěší je od 14 hodin připravena komunitní vycházka. Sraz před Kaštanem. Více na http://www.iprpraha.cz/belohorska.

V sobotu 10. 10. se znovu otvírá pro veřejnost kino Dlabačov. Je připraven celodenní program - divadlo, filmy, koncerty pro děti i dospělé. Vstupné je dobrovolné. Více na http://www.dlabacov.cz/

Od pátku 9. do neděle 11. října probíhá před Břevnovským klášterem tradiční Břevnovské posvícení. Více v letáku.

V pondělí 12. 10. 2015 od18.00 hodin pořádá Institut plánování a rozvoje setkání živnostníků. Téma: rekonstrukce Bělohorské. Místo konání: jídelna ZŠ Marjánka Bělohorská 52, Praha 6 (vstup z boku z ul. Pod Marjánkou). Více: http://www.iprpraha.cz/belohorska.

V úterý 13. 10. 2015 v 18.00 hodin proběhne sousedské setkání nad mapou, opět na téma rekonstrukce Bělohorské. Setkání se koná v jídelně ZŠ Marjánka Bělohorská 52, Praha 6 (vstup z boku z ul. Pod Marjánkou). Přijďte si popovídat, jakou Bělohorskou chcete. Více: http://www.iprpraha.cz/belohorska.

belohorska zmj

posviceni

dlabacov

 

Již potřetí jednala 9. září 2015 Komise územního rozvoje MČ Praha 6 o řešení novostavby, která nahradí rohový domek na křížení ulic Za Strahovem a Maratonská. Tentokrát komise posuzovala zcela nový návrh zástavby z architektonického studia Schindler Seko architekti. Ani tento záměr nebyl odsouhlasen. Přeseda komise požádal architektonický ateliér o souhlas se zveřejněním záměru.

Více o historii a budoucnosti rohového domku, který je vstupní branou do památkové zóny Tejnka.

Celý zápis Komise územního rozvoje.

V roce 2012 vydala městská část Praha 6 „Rozhodnutí o umístění novostavby bytového domu Závěrka“. Tím posvětila záměr investora zastavět rozsáhlé území zahrad a dvorů ve vnitrobloku mezi ulicemi Šlikova a Za Strahovem. Na území Památkové zóny Tejnka by tak vyrostl bytový dům, který svým objemem narušuje ráz lokality - navzdory protestům místních obyvatel. Obyvatelé obrátili na soud a uspěli: Městský soud zrušil 17. 6. 2015 městský soud platnost územního rozhodnutí na tuto stavbu. Celá věc byla vrácena odvolacímu správnímu orgánu k novému projednání. Magistrát hlavního města Prahy, odbor stavebního řádu dne 4. 9. 2015 zrušil územní rozhodnutí z roku 2011 ve věci Bytového domu Závěrka včetně všech nestandardních výjimek, týkajících se zejména přístupové cesty.

Číst dál: Nový zvrat v kauze bytového domu Závěrka

Září bývá tradičně nabito kulturními a společenskými akcemi. Přinášíme aktuální výběr:

Neděle 6. září ve 14 hodin - RUSALKA v Šárce. Každoroční podzimní opera pod širým nebem

Středa 9. září 8.30 - 17.30 - VĚDECKÝ JARMARK na Kulaťáku - věda a technika hravě, interaktivní ukázky 

Čtvrtek 10. září  10 - 18 hodin (a každý další čtvrtek) - nové FARMÁŘSKÉ TRHY PETŘINY u kolejí na Větrníku

Sobota 12. září 11 - 20 hodin - LADRONKAFEST

Sobota 19. září od 14 hodin - ZAŽÍT BŘEVNOV JINAK - třetí ročník sousedské slavnosti na Drinpolu

Sobota 10. října - zahajuje provoz KINO DLABAČOV

farmarske trhy petriny 10 09opera v sarce 06 09ladronkafest 12 09

V sobotu 25. 7. od 17 hodin se v hospodě na hřišti koná koncert (částečně břevnovské) kapely Prag Zeuhl Zekt.

V případě pěkného počasí bude po koncertě oheň, buřtíky a kytary, v každém případě Vencův guláš. Hospoda na podzim pravděpodobně zavře, tak si přijďte užít jednu z posledních akcí.

Vstupné dobrovolné. 

Podívejte se, co vás čeká: http://bandzone.cz/mama a jak se tam dostanete.

Prag Zeuhl Zekt

 

Spolek Poutní cesta Hájek vyhlásil veřejnou sbírku na obnovení zřícené kaple č. 18 mezi Hostivicí a Hájkem. Chcete-li pomoci nebo vás zajímají podrobnosti, přečtěte si letáček. Vše o poutní cestě najdete zde

Spřátelený dejvický spolek Živé město pořádá v červnu hned dvě zajímavé akce:

V pátek 19. června od 17.30 se uskuteční KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA ŠÁRKOU. Tentokrát bude průvodcem mladý nadšenec, který zná Šárku jako své boty a provede návštěvníky místy, která možná mnozí dosud nepoznali. Můžete se těšit například na pravěké osídlení, naleziště zkamenělin či kryt.

V neděli 28. 6. od 14 DO 19 hodin se koná na zahradě KC Klubovna (ul. Generála Píky bez čp.) již desátý ZAHRADNÍ BLEŠÍ TRH. Občerstvení zajištěno.

Podrobnosti na http://www.zive-mesto.cz/akce/

piknik 2015Nejen v Tejnce se pořádají sousedské akce. Iniciativa Nesedím - sousedím, pořádá v sobotu 13. června od 15 hodin piknik nejen pro Břevnováky na louce vedle Břevnovského kláštera. Napečte dobroty na společný stůl, sbalte děti a domácí mazlíčky, hudební nástroje i sportovní potřeby a přijďte poznat sousedy z druhého kopce. 

Na fotky z loňského pikniku se podívejte ve fotogalerii.

 

V květnu 2015 vybrali pražští radní vítěze tendru na výstavbu multifunkčního operačního střediska Malovanka.

Proti železobetonové stavbě se v minulosti opakovaně postavili místní obyvatelé. Doufali, že v místě zůstane zelená plocha. V roce 2012 zastupitelstvo Hlavního města Praha schválilo navrhovanou změnu územního plánu Z2500 24 hlasy TOP09 a 11 hlasy ODS. Tehdejší náměstek Hudeček (TOP 09) hodnotil stavbu jako větší byt, kolega Nosek (ODS) prohlásil, že jde o stavbu pro pár zaměstnanců. Náklady na realizaci by se měly pohybovat nad hranicí miliardy korun.

Vizualizace je z roku 2012.

pyramida

Ve čtvrtek 7. května od 19 hodin můžete navštívit koncert skvělé mezinárodní kapely Mamapapabanda. Kdo jste navštivili některou z akcí Tejnky, víte že na Ágnes Kutas a Tomáše Žižku stojí za to vyrazit. MajkL Atmosphere je známý bar na Bělohorské 15. Více o akci zde nebo na webu kapely.

Jarní termíny přistavení velkoobjemových kontejnerů v okolí:

NEDĚLE 26.4.2015 od 12.00 hod. do 18.00 hod: U Ladronky x Kopeckého ( parčík)

SOBOTA 25.4.2015 od 12.00 hod. do 18.00 hod: Hošťálkova x Štefkova

SOBOTA 9.5.2015 od 12.00 hod. do 18.00 hod: 8. listopadu x U Kaštanu

Úplný výpis a podrobnosti naleznete zde.

"Praha neznámá" zve na komentovanou vycházku po luxusní prvorepublikové vilové čtvrti Ořechovka aneb „Z chudinské kolonie do Prahy 6″

sobota 18.4. – 14:00 (obsazeno)
neděle 19.4. – 14:00 (obsazeno)
sobota 25.4. – 14:00 (volná místa)

Dozvíte se, jak vznikala nejstarší prvorepubliková vilová čtvrť, poznáte uměleckou kolonii vystavěnou v holandském stylu z režných cihel, ocitnete se na jedné z nejprestižnějších adres meziválečné i dnešní Prahy, uvidíte ulice angličtější než v Anglii, zjistíte, že už za první republiky existovalo „podnikatelské baroko“.

Vstupné: Dospělí 150 Kč, studenti a důchodci 100 Kč, děti do 12 let zdarma. Délka vycházky: 2 hodiny

Více informací a objednávky zde.

Věřme, že nový nájemce nabídne nejen výhodné finanční plnění pro radnici, ale také zajímavé využití prostor, do kterých dosud Břevnováci příliš často nezavítali.

Více v článku i.DNES ze 13. března.

Kavárna Únik v Kaštanu

Od poloviny února je v suterénu Kaštanu otevřena nová kavárna ÚNIK. Těšit se můžete na vína od Kosíka, pálenky od Žufánka a kávu na úrovni. Obsluha milá, stěny voní čerstvou výmalbou. Nekuřáctvi je zde určitě výhodou. Přesvědčte se sami. Otvírací doba je po-pá 13 - 22, v sobotu 16 - 22.

unik

unik 2

unik 3

 

 

 

 

 

 

Café 8 v Říčanově ulici

Od března letošního roku otevřela také pobočka populárního letenského Bistra 8. Nabízí kávu Doubleshot, vlastní limonády, pivo z Kácova a hlavně domácí menu ve stylu bistra - sladké i slané koláče, polévky a další dobroty. Otevřeno je po - pa 11.00 - 22.00, so 14.00 - 22.00 a ne 14.00 - 20.00

Na adrese Říčanova 19 sídlí zároveň galerie Kuzebauch, takže host může zároveň zdarma navštívit aktuální výstavu.

cafe osm

Od 24. února jsou v galerii Kuzebauch  k vidění nové artefakty Franty Skály. Výstava ZŘI KE KOŘENI představuje soubor diorám, které vznikly přímo pro galerii. Již názvy děl a přehled použitých materiálů hovoří za mnohé: Trosečník: textil naplněný řasou Poseidonia, ostny exotických rostlin, zrezlý emailový nátěr, šupina ryby, granule. Na molu: polystyren se zbytky železa, mrkev, petržel, klepeto kraba, dvě houby, kov, plast. Pomelo Buddha: pomelo.

Výstava potrvá do 30. dubna, galerie Kuzebauch sídlí na adrese Říčanova 19, Břevnov. Otevřeno je shodně s otevírací dobou sousedící kavárny Café 8, tedy po - pa 11.00 - 22.00, so 14.00 - 22.00 a ne 14.00 - 20.00. 

Více o výstavě zdeFotografie z vernisáže.

franta skala kuzebauch

 

Komise územního rozvoje Prahy 6 projednávala na svém lednovém zasedání také změny, týkající se Břevnova. Projednávání změn územního plánu se týkalo lokalit: sportoviště od televizní věže ke Stadionu Přátelství, park Královka (více o kauze zde) a pozemků u Břevnovského hřbitovaÚzemní záměry se týkaly areálu Regesport na Ladronce a  ubytovacího zařízení na BělohorskéPodrobnosti v příloze, plné znění zápisu na webu MČ Prahy 6.

Únorové zasedání Komise územního rozvoje přineslo tři zamítavá stanoviska, týkající se Břevnova: schválen nebyl záměr nové výstavby Za Strahovem/Maratonská (více zde), novostavba bytového domu Rezidence Radimova ani Bytový dům v Radimově (pozemek včetně rotundy - špitální kaple). Výtah ze zápisu naleznete zde, plné znění pak na webu MČ Prahy 6

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@