Máme pro vás překvapení. Zatím tajné.

„Břevnováci k nám rádi chodí vybírat oblečení nebo čajové servisy, přicházejí se ale i vypovídat a poplakat si. Od toho tu jsme,“ říká Markéta Čábelová z dobročinného obchodu Cesty domů na Bělohorské ulici.

Cesta domů má v Praze dva dobročinné obchody - jeden v Holešovicích, druhý na Břevnově. Jak jste se rozhodli právě pro Bělohorskou ulici?
Jednali jsme s různými městskými částmi, hledali jsme prostory, kde bychom byli co nejvíce na očích. Praha 6 se zachovala velmi vstřícně a jsme moc rádi, protože tohle místo je úžasné: kousek od tramvajové zastávky, všude kolem spousta krámků, lidé tady přirozeně procházejí... Prostě ideál.

Marketa Cabelova

Markéta Čábelová (uprostřed) s kolegyněmi Klárou Fischerovou a Martinou Chalupníkovou

Čím jste úředníky obměkčili?
Svoji roli určitě sehrálo, že Cesta domů působí v Praze už sedmnáctý rok, a že má na Praze 6 nemálo klientů. To nám asi otevřelo dveře.

Váš krámek hodně připomíná charity shops, které mají velkou tradici v Británii, kde jsou dobročinné krámky se secondhandovým oblečením, starými deskami či vybavením do domácností skoro na každém rohu.
Takhle právě vznikl náš úplně první obchod. Naše vedoucí byla ve Skotsku, všimla si charitativních krámků a přinesla to sem. Do té doby jsme prodávali většinou jen vlastní publikace a hrnky.

Nabízíte přímo v prodejně i odborné konzultace ohledně vaší hlavní činnosti (pomoc lidem, kteří stojí tváří v tvář umírání svých blízkých, pozn. red.)?
Cesta domů má poradnu, kde jsou speciálně vyškolení pracovníci, zatímco tady v dobročinném obchodě pracují vesměs dobrovolnice. Ale protože jsme kmenový obchod Cesty domů, tak sem lidé pochopitelně chodí, když se ocitnou ve složité životní situaci. Hledají literaturu, která by jim pomohla se zorientovat, nebo se přicházejí vypovídat a někdy i vyplakat.

Není to pozdě?
Není, snažíme se pomáhat i truchlícím.

Zvládne to každá dobrovolnice?
Ano. Některé prošly celoročním kurzem, aby mohly chodit pomáhat přímo do rodin. A všechny jsou velmi otevřené, empatické, schopné naslouchat - to je naše základní podmínka.

lampičkyZkuste vaše dobrovolnice ještě trochu představit. Z jakých přicházejí profesí?
Část tvoří čerstvé penzistky, které jsou ještě plné sil a chtějí něco dělat. Pak sem chodí pomáhat ženy různých profesí, které přicházejí málo do osobního kontaktu s lidmi, například překladatelky. Ale máme tady i recepční, učitelku ze školky nebo třeba hodinářku - ta spravuje všechny hodinky, které dostaneme od lidí darem do našeho krámku. A můžeme se pochlubit i jedním mužem, ten se živí jako tlumočník.

Sháníte další dobrovolníky?
Sháníme. Bylo by lepší, kdybychom tady vždycky mohly být dvě, protože někdy se toho nahromadí opravdu hodně. Věci, které nám lidé přinášejí, je nutné roztřídit, nacenit, naaranžovat. A těm, kteří k nám přicházejí ohledně situace v rodině, je třeba poradit. Nabídnout jim příslušnou brožurku, vysvětlit, jaké jsou možnosti, správně je nasměrovat a uklidnit, aby se nebáli do Cesty domů přijít.

Co může zájemce o dobrovolničení ve vašem dobročinném obchodě očekávat?
Nejdříve s námi tráví sedm směn, při kterých zjistíme, jestli to oběma stranám vyhovuje. Pokud ano, uzavřeme dobrovolnickou smlouvu. Někdo chodí pravidelně, někdo nárazově - na půl dne, na čtyři hodiny, ani dvě hodiny nejsou marné a pomůže nám to.

hadříkyHonorář asi nemohou dobrovolníci očekávat...
To ne, opravdu je to dobrovolnická činnost.

Mohla byste přiblížit sortiment vaší prodejny?
Hlavní a nejdůležitější jsou knihy, brožury a letáky, které lidem pomáhají zjistit, co mohou očekávat a jak mají postupovat v případě umírání. Pak máme moc hezké papírenské zboží - širokou škálu bloků a diářů, na nichž se podílejí čeští, převážně mladí výtvarníci, které za tímto účelem oslovujeme. Zjistili jsme totiž, že na trhu chybí vkusné kondolence. A dnes lidé používají naše přáníčka i při narozeninách, svatbách a podobně. No, a pak tady máme bazarové zboží, které vidíte všude kolem. Neodmítáme nic, někdy jsou to věci, které jsou pro lidi, kteří nám je přinášejí, nějakým způsobem cenné. Když se nám to pak delší dobu nedaří prodat, přesuneme část do skladu, jehož zásoby pak nabízíme v rámci velkého bazaru, který pořádáme dvakrát do roka.

Co jde nejvíc na odbyt?
Tradičně je největší zájem o oblečení a hodně se prodávají i věci do kuchyně - hrnečky, talířky, servisy...

Jak byste povzbudila Břevnováky, aby tady víc utráceli?
Tržby našeho dobročinného obchodu pro nás nepředstavují nic symbolického. Tím, že tady máme přátelský nájem a neplatíme prodavačkám mzdy, jde takřka 100 procent přímo na podporu činnosti Cesty domů. Jen u publikací je to jinak, tam je to slabá polovina.

Letos poprvé se zúčastníte sousedské slavnosti Zažít Břevnov jinak, kterou pořádají místní spolky. Chystáte něco speciálního?
Normálně máme v sobotu zavřeno, tentokrát otevřeme. Dáme ven na ulici stolky a židličky, u nichž si děti budou moci vyzkoušet naše domalovánky a dospělým nabídneme dopisovánky.

Co jsou dopisovánky?
To je zatím tajemství, nechte se překvapit!

zvenčí

 

 

 

 

Cesta domů, Bělohorská 90. Další informace.

Blahopřejeme partnerskému spolku Poutní cesta Hájek k obnově zbořené kaple číslo 18. Najdete ji v „cílové rovince“ pouti, čili na polní cestě lemované alejí kousek před Hájkem. V sobotu 9. září se konala pouť s žehnáním tomuto počinu. Obnovené kapli požehnal kardinál Dominik Duka.

duka

Další zásah do památkové zóny Tejnka je posvěcen úřady. Rozhodnutí o umístění stavby bytového domu Závěrka ve vnitrobloku mezi ulicemi Šlikova a Za Strahovem z 15. 8. 2017  najdete zde. Podrobnosti o celé kauze jsou zde.

V posledních měsících bylo v pražském Břevnově hodně rušno kvůli záměru rozšířit bruslařskou dráhu do dosud klidné části Areálu volného času Ladronka. In-line okruh měl ukousnout část zeleně a chodníku podél Tomanovy ulice, který právě jako azyl před bruslaři využívají pěšáci - rodiny s dětmi, senioři, pejskaři…

Číst dál: Petice byla úspěšná: bruslařská dráha podél Tomanovy ulice nebude!

V dubnu 2017 prohlásilo Ministerstvo kultury soubor "Poliklinika pod Marjánkou" za kulturní památku, a to přes nesouhlas Městské části Praha 6, která plánuje masivní dostavbu tohoto objektu. O budoucí podobě objektu se můžete dozvědět víc na setkání, organizovaném Městskou částí v úterý 13. června. Více v pozvánce.

schuzka poliklinika

poliklinika

 

 

 

 

 

Číst dál: Břevnovská poliklinika byla prohlášena kulturní památkou

Praha chystá stavební revoluci. Podle takzvaného Metropolitního plánu by klíčovou roli měly sehrát lokality. Nově by novostavby měly být posuzovány také podle souladu s charakterem místa. Nikdo zatím ale přesně neví, jak charakter lokality určit. Pojďme společně najít charakter Břevnova! Stačí vyplnit tento dotazník

belohorska mala

Doporučujeme dvě nová břevnovská bistra:

Bistro Dokola při galerii Kuzebauch (Říčanova 19) má nového provozovatele i jídelníček. Aktuální menu najdete zde.

Kromě žaludku můžete potěšit i jiné smysly. Do 12. 5. trvá výstava Davida Vávry a od 16. 5. (vernisáž) do je zde k vidění výstava Kláry Horáčkové EVOLUCE.

Indická restaurace SAI v Liborově ulici nabízí systém "all you can eat" : polévku, dvě hlavní jídla - masové i vegetariánské, teplou zeleninu v omáčce, zeleninový salát, rýži a indický chléb. To vše za příjemných 135 korun. Otvírací doba je od 11 do 22 hodin. Stojí za vyzkoušení!

sai

 

 

Indická restaurace SAI v Liborově ulici má otevřeno. Systém "all you can eat" nabízí polévku, dvě hlavní jídla - masové i vegetariánské, teplou zeleninu v omáčce, zeleninový salát, rýži a indický chléb. To vše za příjemných 135 korun. Otvírací doba je od 11 do 22 hodin. Stojí za vyzkoušení!

indicke bistro

Další pokračování úspěšných přednášek o břevnovské historii spojených s promítáním dobových fotografií se bude konat ve středu 22. března od 17.30 v kině Dlabačov.

Promítání s komentářem kurátorky výstavy „Břevnov ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled“ Renáty Kalašové přiblíží vznik a vývoj nejvýznamnějšího českého tělovýchovného spolku z pohledu místní břevnovské sokolské jednoty. Prostřednictvím dobových fotografii zavítáme do míst starého Břevnova, spojených s působením TJ Sokol Břevnov a seznámíme se s nejzajímavějšími okamžiky a osobnostmi z dějin této tělovýchovné organizace, k nimž mimojiné patřil dnes již legendární představitel protinacistického odboje Josef Mašín, starosta Jan Kolátor a mnoho dalších.

Vstupné 60 Kč, podrobnosti zde.

sokol

BĚŽET S MATERIÁLY se jmenuje nejnovější výstava Davida Vávry v břevnovské galerii Kuzebauch. Vernisáž se koná 7. 3. od 18 hodin, výstava potrvá do 12. května 2017.

Galerie sídlí v Říčanově ulici 19, otevřeno je po - pá 10 – 17 h (po zazvonění na zvonek Happy Materials, nebo Knihovna materiálů). Vstup do galerie je volný.

vavra vystava

vavra kuzebauch

O masopustním úterý 28. února bude v Břevnově živo. Po průvodu masek a posilnění zabijačkovými dobrotami můžete zakončit den v Kaštanu na koncertu Agnes Kutas, Tomáše Žižky a kapely Mamapapabanda, které dobře znáte z tejnkovských slavností. 

mamapapabanda

Tradiční masopustní průvod s následnou zabijačkou se letos koná v úterý 28. února od 16 hodin. V sobotu 4.března 2017 se od 19:00 koná 23.maškarní bál, v hotelu Pyramida. Podrobnosti níže v článku.

masopust

 

 

 

 

 

Číst dál: Tradiční břevnovský masopust a maškarní bál

Na neděli 26. února od 18.30 hodin připravili naši břevnovští sousedé nabitý kulturní program:

Promítání filmu "Morava, krásná zem II.: Zrození fašismu z ducha fašaňku".K tanci a poslechu zahraje Filharmonická společnost Konečný cíl Drancy.

národní poklady * frajersky naklopené harmonium * šlágry * václav upír krejčí * pohodová atmosféra * odpovědi na otázky * názory * kulturní zábava * bratrství a přátelství * geopolitický kontext * dechna * kachna * ujo

To vše v hospodě Na Hrádku ve Šlikově ulici. Vstupné 80 Kč.

Stále netušíte, co vás čeká? Další informace zde.

ceskomoravanka

Nápad pro Šestku je projekt participativního rozpočtu, pro Prahu 6. Z celkového rozpočtu je pro rok 2017 vyčleněno 5 miliónů korun na úpravy veřejných prostranství. Obyvatelé mají možnost navrhnout a posléze i rozhodnout, na co budou tyto peníze použity. Jedním z přihlášených projektů je břevnovský projekt Plivátko žije! Více o Plivátku si přečtěte zde.

Veřejné setkání, na kterém se budete moci seznámi s navrženými projekty a debatovat s navrhovateli i zástupci městské části Praha 6, se koná v úterý 21. února od 18:00 v základní škole Marjánka (Bělohorská 417/52).

Číst dál: Přijďte se seznámit s projekty, navrženými v rámci akce "Mám nápad pro šestku"

Vzpomínáte na Čavárnu? Potom tam byla Mystická dáma. A teď se na stejném místě (Liborova ulice) chystá indická restaurace. Určitě ji vyzkoušíme a podáme zprávu.

indicka restaurace

Mám nápad pro Šestku je projekt participativního rozpočtu, pro Prahu 6.

Z celkového rozpočtu je pro rok 2017 vyčleněno 5 miliónů korun na úpravy veřejných prostranství. Obyvatelé mají možnost navrhnout a posléze i rozhodnout, na co budou tyto peníze použity.

Číst dál: Občané mohou podávat návrhy na úpravy veřejných prostranství

Chcete pořídit vánoční dárky ve své čtvrti? Navštivte první břevnovský ART MARKET plný originálních grafik, maleb, šperků a dalších kousků. ART MARKET pořádá Galerie Nativ, Bělohorská 92. Market zahajuje 29. listopadu od 19:00. Nakupovat pak můžete až do Vánoc od pondělí do čtvrtka mezi 13:00 a 18:00. Více zde.

Nákupem originální vánočních dárků můžete podpořit dobrou věc. Zajděte do dobročinného obchodu Cesta Domů (Bělohorská 90) pro knihy, diáře, hry, origami, vystřihovánky nebo papírnické potřeby.

Na poslední adventní neděli pro vás v Kaštanu připravili celodenní program, zahrnující divadlo, dílny, koncerty a další akce. Vstup je zdarma. Podrobný program zde.

advent cover

Na neděli 13. listopadu připravilo Živé město dílnu, kde se budou vyrábět draci z papíru a ze dřeva. Dílna se uskuteční od 11:00 do cca 14:30 v kavárně kina Dlabačov. Odpoledne následuje pouštění draků na Ladronce, sraz je v 15:00 u tramvajové zastávky Vypich. Mezitím mohou účastníci poslat děti na divadlo, které bude od 14:00 v kinosále.

Základní materiál na dílnu zajistí pořadatel (za symbolický poplatek cca 50 Kč), přineste si ale nůžky, nožík, dlouhý provázek nebo vlasec a vodovky a štětce, ať si draky můžete pomalovat.

Akce je určená dospělým a dětem s doprovodem.

draci16 1

Chodíte do kina? Pak jste určitě byli na Dlabačově. Už rok mají Břevnováci jistotu, že jim neuniknou žádné filmové novinky. V hledišti můžete potkat sousedy a příjemná kavárna ve foyer se stala častým útočištěm i místem setkávání Břevnováků. Zkrátka jsme rádi, že Dlabačov máme, přejeme všechno nejlepší a dlouhá léta! 

Chcete-li přijít oslavit první výročí, čeká vás bohatý program.

dlabacov 1

V domě Šlikova 47 vzniká nový komunitní dvorek pro děti a jejich dospělé. První setkání zahradníků ze dvorku se koná ve středu 5. října v 9.30 hodin. Více v pozvánce.

dvorek detem

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@