Obyvatelé Šlikovy ulice se obrátili na Komisi životního prostředí MČ Praha 6 s projektem stromořadí ve Šlikově ulici. Před časem radnice do ulice umístila kontejnery s okrasnými třešněmi. Toto řešení se jeví jako nedostatečné:  Kontejnery jsou plné odpadků, vyseté luční kvítí a květiny oficiální údržba vyplela a zahrnula hlínou. Přínos ke zlepšení mikroklimatu (ochlazení a stínění chodníku) je nulový, okrašlovací funkce stromů je diskutabilní. S plným zněním dopisu se seznámíte ZDE.

Advent a Vánoce se blíží, přehled akcí, na které můžete zajít, se ale po novém vládním opatření povážlivě ztenčil. Ověřte si pro jistotu, zda se ak

KONÁNÍ NEJISTÉ sobota 27. listopadu v 17 hodin - rozsvícení vánočního stromu u Kaštanu.  Občerstvení od 16 hodin, malý dárek od Spolku břevnovských živnostníků pro všechny děti,  koledy a přivítání Adventu starostou MČ Praha 6, arciopatem Břevnovského kláštera a předsedou spolku živnostníků. O historii vánočního stromu v Břevnově vypráví Jaroslav Duffek ze Spolku břevnovských živnostníků.

neděle 5. prosince  od 15 do 17 hodin - Mikulášská nadílka a divadelní představení v kulturním domě Bílá Hora. Divadelní spolek MIM slibuje čertovsky andělskou taškařici. Po pohádce děti společně přivolají Mikuláše, který se svými pomocníky čertem a andělem rozdá nadílku. Podrobnosti a vstupenky na webu kulturního domu.

od soboty 25. 12. - 1. 1. - Jesličky v Břevnovském klášteře. Otevřeno je 25. 12. – 28.. 12:  10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, na Silvestra 13 - 16 hodin a na Nový rok 10 - 12 a 13 - 17 hodin.

tejnka snih

 

 

 

Městská část Praha 6 připravuje Koncepci rozvoje sportu a volného času. Ta by měla zmapovat aktuální podmínky sportování a připravit plán, jak by se měly vyvíjet v budoucnu. Do přípravy koncepce chce radnice zapojit i obyvatele.Své zvyklosti, preference a požadavky můžete uvést do ankety, jejíž výsledky budou jedním z podkladů pro další směřování veřejné podpory sportu, rozvoj sportovní a volnočasové infrastruktury či realizaci programů a akcí pro veřejnost. Anketa je určená pro respondenty starší 15 let  a najdete ji ZDE. Dotazník je možné vyplnit od 1. do 20. 11. Využijte jedinečnou možnost ovlivnit rozvoj sportu na Praze 6.

S dobrou kávou se v Břevnově blýská na časy. Na adrese Bělohorská 7, tedy na zastávce tramvaje Malovanka vedle vchodu do tělcvičny TJ Slavoj Břevnov, vznikla další příjemná kavárna a na první pohled je znát, že majitelem je umělec. Milan Šuba z uměleckého sdružení Ozdobená příroda je nejen autorem designu interiéru, ale spolu s dalšími jihlavskými rodáky zde vystavuje svá díla.

Kavárna a galerie v prostoru bývalého štukatérství nabízí kromě kávy Doubleshot a domácích moučníků také místo pro společné setkávání. Zhruba jednou týdně jsou na programu vědomostní kvízy, deskové hry, autorská čtení nebo akce pro děti s rodiči. Nejbližší možností je tvorba koláží pro rodiče s dětmi v sobotu 23. října od 14 hodin. Aktuální program najdete na Facebooku, nápojový lístek zde. Otevřeno je ve všední dny od 9 do 20 hodin, o víkendech pouze při mimořádných akcích. Obsluha je zatím v záběhu, pomalejší tempo a zapomínání objednávek je ale kompenzováno ochotou a milým vystupováním. Rozhodně se ještě vrátíme, abychom vyzkoušeli zmrzlinu nebo třebíčskou limonádu ZON.

popocafepetl

Náborové akce malých fotbalistů a fotbalistek do nového klubu SK Union Břevnov, které proběhly v září, byly velmi úspěšné. První odpoledne nazvané Pískej začátek ozdobil svým výkonem na hřišti i bezprostředním vystupováním v průběhu celé akce rodilý Břevnovák, někdejší hráč TJ Břevnova a dnes trenér Pavel Horváth, druhého kola se zúčastnila další hvězda břevnovského fotbalu Jan Berger.

Malých fotbalistů je víc než dost, nyní SK Union Břevnov hledá dobrovolníky a především trenéry mládeže, ale pro úspěšný rozjezd potřebuje rovněž finanční pomoc. Spustili proto veřejnou sbírku, která by měla posloužit k vylepšení zázemí, údržbě trávníku či dokoupení základního vybavení. Přispěvatelům nabízí odměny jako je půllitr, placka či triko se znakem Unionu Břevnov, k mání je i limitovaná série dresů či celoživotní permanentka nebo také možnost stát se sponzorem lajnovačky či sekacího traktůrku. Tváří kampaně je Pavel Horvát.

                Horvi malý

V sobotu 18. září se můžete těšit na již devátý ročník břevnovské sousedské slavnosti s názvem Zažít Břevnov jinak. Letošní akci s podtitulem Cesty ke stadionu zahájí průvod k Velkému strahovskému stadionu, v jeho okolí pak bude probíhat bohatý program. Zažít budete moci například jazzový koncert, architektonickou procházku nebo večerní letní kino, vše doplněné o bohatou nabídku občerstvení. 

ZBJ 2021 letak

Nový fotbalový klub na mapě Prahy 6 SK Union Břevnov zahájil nábory chlapců a dívek ve věku 6-12 let bez rozdílu v dovednostech. Akce nazvaná Pískej začátek! se uskutečnila v neděli 12. září na hřišti pod strahovskou Televizní věží, vchod ze Skokanské ulice. Kdo nestihnul hlavní nedělní akci, má šanci ve druhém kole, které proběhne na stejném místě ve čtvrtek 16. září (16-19 hodin).

Nedělní odpoledne ozdobil svým výkonem na hřišti i bezprostředním vystupováním v průběhu celé akce rodilý Břevnovák, někdejší hráč TJ Břevnova a dnes trenér Pavel Horváth. Konaly se soutěže s odměnami, dražba klubových suvenýrů, exhibiční zápas starých gard, a nechybělo občerstvení včetně výborného piva z Břevnovského klášterního pivovaru
 
 

Pískej začátek JPGHorvi malýkluk malý

Chcete zažít atmosféru tradičních poutí? Spolek Poutní cesta Hájek, který usiluje o záchranu a propagaci barokní poutní cesty z Břevnova do Hájku u Červeného Újezda, vás srdečně zve na tradiční mariánskou pouť. Pěší pouť začíná v sobotu 4. září v 5.30 u první kaple na Dlabačově (zastávka Malovanka). Připojit k poutníkům se můžete kdekoliv na trase. V řepském klášteře vás čeká občerstvení, od Litovické tvrze pokračuje průvod s hudbou. Pouť vrcholí slavnostní mší v Hájku. 

Spolku Poutní cesta Hájek se podařilo zachránit a zrestaurovat řadu zničených kaplí. Nyní začala přestavba kaple č. XII., té před Hostivicí. Postupně je rozebíraná, kameny se odvážejí do ateliéru k restauraci. Již jsou vykopány základy pro stavbu kaple u cyklostezky za Peterkovým mlýnem, kam bude kaple přesunuta. Základy uvidíte během poutě, cyklistům doporučujeme sednout na kolo a cyklostezku do Hostivice si pojet. Od kláštera v Řepích vede zcela mimo silnice.

poutní cesta

Vážení a milí, máme velkou radost, že se zase potkáme na uliční slavnosti Montmartre v Tejnce. Pro akce tohoto typu stále platí některá pravidla, která je nutné dodržet. Vezměte proto prosím na vědomí, že návštěvníci, kterým je víc než 6 let, musí splnit jednu z následujících podmínek:

- musí mít doklad, že je nejméně 21 dní po první dávce očkování nebo

- mít doklad, že je maximálně 180 dní od prodělání nemoci COVID-19 nebo

- mít negativní antigenní test ne starší 72 hodin nebo

- mít negativní PCR test ne starší 7 dní nebo

- mít čestné prohlášení zaměstnavatele nebo školy o provedení negativního testu

Další informace a pokyny:

- snažte se udržet rozestupy 2 metry

- používejte dezinfekci na ruce, která bude k dispozici na několika místech

- pozorujete-li na sobě příznaky nemoci, na slavnost prosím nechoďte!

- pokud jste byli v kontaktu s osobou, které byla diagnostikována nemoc covid-19, zůstaňte doma.

Tyto informace budou vyvěšeny také na nástěnce v místě konání slavnosti.

Jaký bude osud bývalého fotbalového hřiště, které se ocitlo v obklopení sídliště La Crone? (Pozor, nezaměňovat s hřištěm přes ulici, kde začíná působit nový klub Union Břevnov.) Majitel pozemku předložil plán, který počítá se čtyřmi objekty o výšce dvou, tří a čtyř pater. Dokumentace obsahuje i zákresy, které srovnávají výškovou hladinu chystaných domů s okolní zástavbou (La Crone). A světe div se, střechy stávajících i uvažovaných budov zařezávají jak podle pravítka. To je dílo hodné kouzelníka, neboť hřiště TJ Břevnov (respektive FC Dragoun), kde mají nové domy vzniknout, převyšuje o čtyři až šest metrů okolní terén. Klamavý dojem umožňují pohledy z míst, umístěných pod strahovským kopcem – s troškou přehánění lze říct, že odtud není vidět ani Televizní věž. Stačí se však na stejnou situaci podívat odjinud (ze střešovického hřebenu, Petřínské rozhledny, břevnovské pláně či Strahovského stadionu) a je zřejmé, že Park Ladronka, jak developer svůj projekt nazval, vytváří na horizontu novou dominantu. Budeme proto držet palce našim sousedům z La Crone, kteří na tuto nesrovnalost upozornili, a nyní usilují o dosažení nápravy.

O zániku legendárního fotbalového hřiště Dragoun Břevnov si přečtěte zde.

dragounpanorama

Vyvěšením vlajky občanstvu se oznamuje…

Asi jen málokterý Břevnovák si ještě nevšiml, že v naší čtvrti vznikla nová tradice. Na balkonu nárožního domu č. 25 v Bělohorské ulici každou chvíli zavlaje nová vlajka. Žádná nevisí víc než několik hodin, o to větší rozruch pokaždé způsobí. První březnovou neděli zde zažila světovou premiéru vlajka fotbalového klubu SK Union Břevnov. Jaký příběh za vlajkoslávou na Marjánce stojí? A kdo je muž, který na sociálních sítích vystupuje jako Šeldn Kúpr Břevnovský?

Číst dál: Kdo je Šeldn Kúpr Břevnovský a proč se na jeho balkoně objevila vlajka Unionu

Pozorní návštěvníci Areálu volného času Ladronka asi dobře znají neutěšené prostranství mezi tenisovými kurty TJ Břevnov a Televizní věží: rozpraskané asfaltové hřiště, torza zděných prolézaček, zbytky oplocení… Nyní se rýsuje možnost tento stav změnit, neboť radnice ukončila nájemní smlouvu se soukromníkem, který zde měl svoje plány. Břevnovské spolky hodlají předložit radnici návrh koncepce, jak této ploše vrátit její sportovní účel.

Za ostudu Ladronky lze označit chátrající území v bezprostředním sousedství tenisových kurtů, jehož podstatnou část tvoří téměř nevyužívané asfaltové hřiště.

Číst dál: Ladronka: co vznikne vedle tenisových kurtů?

Epidemie koronaviru nám znemožnila spoustu běžných aktivit, mezi které patří i potkávání se sousedy. Komunitní život se přesunul na sociální sítě do lokálních facebookových skupin, které nám umožňují sdílet spoustu užitečných informací a pomáhají nám chovat se ekonomicky i ekologicky. Potřebujete tip na řemeslníka nebo odborného lékaře? Zaběhla se vám kočka? Chcete se zbavit starého nábytku nebo se pochlubit fotkami starého Břevnova? Hledáte parťáka na procházku? S tím vším vám pomůžou lokální břevnovské facebookové skupiny. Seznamte se s některými z nich:

Číst dál: BŘEVNOV V SÍTI

Chcete si osladit život? Pak vás bude zajímat, že nejlepší dortíky a dezerty se pečou v ulici Za Strahovem. Vývěsní štít cukrárny ale nehledejte,  paní Elinka z e-Pralinkarny vám přiveze dorty až domů. Až ochutnáte, nebude minimální odběr 380 Kč problém! Naším favoritem je pistáciová pěna v kouli z tenounké čokolády, větrník se slaným karamelem nebo kaštanový Mont Blanc. Rozváží se zhruba jednou na čtrnáct dní a aktuální nabídku najdete na facebooku.

pralinky

Radnice MČ Praha 6 vyhlásila anketu, kde mohou občané vyjádřit své preference před vyhlášením architektonické soutěže na rekonstrukci břevnovské polikliniky. Hlasujte v elektronické anketě pro širokou veřejnost, která bude probíhat do 18. 2. 2021. Stačí Vám mobilní telefon a stabilní připojení k internetu. Anketu najdete zde.

Břevnovská pláň, oficiálně „Areál volného času Ladronka“, se během epidemie těší ještě větší oblibě než obvykle. Proto bychom rádi připomněli aktuální stav takzvaného Plánu pro Ladronku – koncepčního dokumentu, který vznikl před dvěma lety i s pomocí břevnovských spolků.

10 PF

 

 

 

 

 

Číst dál: JAK SE MĚNÍ LADRONKA

Ve svažujícící se části ulice Za Strahovem roste tranzitní doprava. Jednání se zástupci radnice, která v této věci proběhla, vyústila ve vznik tří možných řešení. Hlasovat o nich bylo možné do 6. listopadu s tím, že vítězná varianta bude spuštěna na zkušební období šesti měsíců. Z oslovených 800 obyvatel z oblasti Tejnky hlasovalo 240, přičemž nejvíce hlasů (88) získalo zachování současného stavu. Poněkud překvapivý výsledek bude respektován.

Číst dál: DOPRAVNÍ REŽIM V ULICI ZA STRAHOVEM SE NEMĚNÍ

V Aleji Českých exulantů byl 8. listopadu odhalen kříž smíření. Tvoří jej dva ocelové a jeden titanový kříž. Dva zrezivělé symbolizují znesvářené strany, minulost a bolest. Třetí rameno je čisté, modré a odkazuje na smíření.

Číst dál: NOVÝ KŘÍŽ NA BÍLÉ HOŘE

Ve středu 16. září proběhlo veřejné představení záměru na rekonstrukci a přístavbu břevnovské polikliniky. Současný plán počítá v první fázi s náhradou stávající nízké části novou budovou, následovat by mělo přestěhování stávajících lékařů, a nakonec by mělo dojít k rekonstrukci výškové budovy. O její budoucí náplni zatím není jasno. Na veřejné představení záměrů přišla řada Břevnovanů. Přečtěte si interpelaci Anny Hradilkové, která bydlí v sousedství polikliniky.

Dostavba břevnovské polikliniky hýbe veřejným míněním už od roku 2016. Přečtěte si, jak to celé bylo.

poliklinika

Smutný příběh developera, který se během výstavby sídliště La Crone tak zamiloval do naší čtvrti, že se rozhodl vybudovat tady rodinné hnízdo. Vybral si k tomu parcelu, která leží těsně za hranicí památkové zóny Tejnka, výsledek můžeme vidět každý den a mnozí z nás raději uhýbají očima. Teď je stavba na prodej, neboť podnikání dotyčného pána míří ke dnu. Kdyby se našel někdo, kdo by dům koupil, zboural a místo něj postavil něco méně bezohledného k okolí, byla by to zpráva roku. Momentálně ale leží na stavebním úřadu žádost o legalizaci navýšení stavby o vícenež metr oproti stavebnímu povolení.

O našem marném boji o zachování původní stavby nebo alespoň přiměřené výstavbě na tomto místě si přečtěte zde.

brucek

Sdružení Tejnka

         Napište nám

@